Nie jest prawdą, że zdrowa dieta dużo kosztuje. Jest wprost przeciwnie – zdrowe produkty są tanie i łatwo dostępne. Dodatkowe zyski ze zdrowej diety to dobre samopoczucie i mniej pieniędzy wydawanych na leczenie.
Wiele osób jest przekonanych, że dieta zdrowa oznacza duże wydatki. To nieprawda!
Zdrowa dieta to na przykład dużo warzyw. Marchew, kapusta, pietruszka, dynia, cukinia, ogórki – to nie są drogie produkty. Podobnie jak polskie kasze. Jabłko jako przekąska na „mały głód” w ciągu dnia jest na pewno i zdrowszym, i tańszym rozwiązaniem niż pączek. Wędliny są stosunkowo drogie, ale należy je ograniczać w diecie i lepiej nie jeść ich codziennie.
Stosując zdrowe zasady żywienia oszczędzamy też pieniądze na leczenie: mniej prawdopodobne jest wtedy zachorowanie na cukrzycę typu 2, miażdżycę, osteoporozę, nadciśnienie i szereg innych chorób.
Jak wprowadzać zdrową dietę?
Dr n. med. Magdalena Warchoł, dietetyk kliniczny, przekonuje, że złe nawyki żywieniowe można zmienić na dobre, ale pod dwoma warunkami:
-Stopniowo. Rewolucje nie są dobre, bo zmian nie da się raczej wprowadzić wówczas na stałe. Lepiej robić to powoli, czyli np. zacząć od zamiany makaronu pszennego na razowy, bułek pszennych codziennie na kilka tygodniowo, ugotowania gulaszu, w którym mięso będzie stanowić 1/3 składników, a 2/3 – sezonowe warzywa.
-Z planem. Spontaniczność tu nie popłaca, bo łatwiej sięgnąć po niezdrową przekąskę. Warto zatem na dzień przed zaplanować wszystkie pięć posiłków. I nie podjadać między nimi.
Justyna Wojteczek (www.zdrowie.pap.pl)
Fantastyczny artykul☺Tym razem Nasza Mława napisala, to na co oczekiwalem.
Niech wszyscy przekonaja sie do zdrowej diety.