poniedziałek, 15 lipca 2024
naszamlawa.plPo godzinachGrzegorz Wilk - piosenkarz, który niedosłyszy
- REKLAMA -
 • Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Kraszewo  / Kategoria:
 • Funkcjonalne trzypokojowe mieszkanie w Żurominie
  Funkcjonalne trzypokojowe mieszkanie w Żurominie
  Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy 86 m2 na parterze, os. Sienkiewicza
  Lokal użytkowy 86 m2 na parterze, os. Sienkiewicza
  Cena: 1 600 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Cena: 390 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Cena: 163 800 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Teren 11,9456 ha - pod produkcję, magazyny, usługi
  Teren 11,9456 ha - pod produkcję, magazyny, usługi
  Cena: 13 737 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
 • Mieszkanie w ścisłym centrum Mławy!
  Mieszkanie w ścisłym centrum Mławy!
  Cena: 338 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
  Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
  Cena: 10 065 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
  Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w zab. bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu
  Dom w zab. bliźniaczej na nowo powstającym osiedlu
  Cena: 675 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Grunt rolny 6,616 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
  Grunt rolny 6,616 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
  Cena: 293 920 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:

Grzegorz Wilk – piosenkarz, który niedosłyszy

-

Z niedosłuchem można komponować i śpiewać, ale jest jeden warunek: trzeba założyć aparat słuchowy. Przed zwlekaniem z jego założeniem przestrzega Grzegorz Wilk, wokalista, który sam niedosłyszy.

- R E K L A M A -

Słyszysz połowę tego, co do Ciebie mówią ludzie. Jak tak można śpiewać, komponować?
Miałem 28 lat, gdy zrobiłem badania i usłyszałem od lekarza, że tracę słuch. Jedną z hipotez do dziś jest ta, że obumierają mi ślimaki, czyli część ucha wewnętrznego. Drugą, że to taka wada. W obu przypadkach jednak będzie tylko gorzej i nie mogę tego procesu powstrzymać.

w02
Fot. PAP/ Grzegorz Wilk

Szok?
Dla wokalisty to duży cios. Zdrowy człowiek słyszy 100 proc. dźwięków, a do mnie dociera tylko ok. 40 proc. z zakresu średnich tonów. Podczas gdy basy i wysokie dźwięki słyszę dobrze. Wcześniej się nie badałem. Nauczyłem się żyć z dużym ubytkiem słuchu.

Mimo niedosłuchu śpiewałeś w największych salach koncertowych w Stanach Zjednoczonych podczas tournee z Piotrem Rubikiem. Jak sobie radziłeś?
Nie miałem świadomości, że nie słyszę. Coś mi przeszkadzało, ale nie wiedziałem co. Często zatem śpiewałem na pamięć, trochę po omacku. Wiedziałem w jakiej tonacji jest utwór. Bo, co ważne, nie jestem niesłyszący. Ja słyszę. Nie tak dokładnie jak inni, ale jednak na tyle, by na tej bazie pracować.

Aparat słuchowy założyłeś dopiero dwa lata temu. Dlaczego zwlekałeś z tym prawie 10 lat?
Stwierdziłem, że lepiej to odwlec. Że nie muszę. Nie potrzebuję. A tak naprawdę nie wierzyłem, że może coś pomóc. Poza tym myślałem jak każdy 30-to latek: „Co? Jaki aparat? Przecież jestem supermanem, a nie dziadkiem”.

To najczęstsze wymówki.
Teraz myślę, że szkoda, że się tak tego obawiałem. Zamiast założyć protezę i biegać, kulałem. Poza tym, nie było mnie stać na takie aparaty. Dzieci otrzymują spore dofinansowanie. Dorośli – praktycznie żadne.
Jestem technikiem dentystycznym z wykształcenia i przychodzi mi na myśl jeszcze jedno porównanie. Jeśli komuś wypadnie ząb, idzie się do dentysty i wstawia implant, by mieć komfort życia. Ze słuchem jest to samo. Słabiej słyszę, zakładam aparat.

Ten pierwszy aparat pożyczył Ci kolega.
Dał mi go do testów. Na próbę. Żebym posłuchał, jak działa sprzęt dobrej jakości. Założyłem go i pomyślałem: „Wow -inny świat!”. Nie trzeba było go wcale dopasowywać. Leżał jak ulał. Nie spadał. Założyłem aparat i słyszałem wszystko ładnie, nie za głośno, plastycznie. Dochodziły do mnie dźwięki z różnych kierunków. Wcale nie były zniekształcone. Nie był to żaden syntetyczny dźwięk, ale naturalny. Tylko słyszałem głośniej, wyraźniej.

Co dalej?
Kupiłem dwa aparaty, potem mi je całkiem przypadkowo skradziono. Dostałem drugie. Dzięki temu głośność w telewizorze nastawiam nie na 26, tylko na 12. Właśnie pogłaśnianie telewizora to jeden pierwszych objawów tego, że gorzej słyszymy.

Co jeszcze świadczy o tym, że możemy mieć problem?
Gdy nie rozumiemy mowy ludzkiej i mówimy coraz częściej: „Możesz powtórzyć?”, „Co mówiłeś?”. W takich sytuacjach warto zbadać sobie słuch. Można iść do przychodni albo skorzystać ze słuchobusów, które jeżdżą po Polsce w ramach Narodowego Testu Słuchu.

Nie widać, że masz aparat. Z ucha wystaje ci tylko cieniutka żyłka. W pierwszej chwili pomyślałam, że masz założony zestaw głośnomówiący?
Bo nowoczesne aparaty są małe. Dla dzieci są kolorowe. Są lekkie i dają dźwięk świetnej jakości. Mój aparat działa także jak zestaw głośnomówiący, bo jest połączony z telefonem.

Dlaczego – po wygraniu jednego z odcinków show „Twoja twarz brzmi znajomo” – przyznałeś się publicznie, że nie słyszysz?
Zrobiłem to dla córek mojej trenerki z programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Nie chciały nosić aparatów, bo bardzo się wstydziły. Chciałem im i innym – zwłaszcza młodym ludziom – pokazać, że aparat to nie obciach. Możesz go nosić i realizować swoje pasje. Występować na koncertach, w telewizji. Jedni mają wadę wzroku i noszą okulary, a ci co mają niedosłuch – noszą aparaty słuchowe.

To odważne, by pracując w showbiznesie przyznać się do tego, że ma się wadę. Tam szczególnie wszyscy chcą być młodzi i piękni.
Dopiero później dotarło do mnie, co zrobiłem. I to było pozytywne zaskoczenie. Dostałem setki maili, głównie od mam nastolatków, którzy po tym moim wyznaniu, wygrzebali swoje aparaty słuchowe z szuflad i zaczęli je nosić. Profesor Henryk Skarżyński – pionier implantologii przy ubytkach słuchu, powiedział, że jestem drugą z publicznych osób na świecie, które otwarcie przyznały się do tego, że mają niedosłuch.

Kto był pierwszy?
Bill Clinton.

On też nosi aparat. Kiedyś za najbardziej szkodliwe dla słuchu uważano głośne koncerty. Dziś wiemy, że szybciej i więcej szkód robią słuchawki. Przez nie dźwięk dociera w bezpośrednie sąsiedztwo błony bębenkowej, bez filtra, jakim w normalnych warunkach jest warstwa powietrza.
Głośne słuchanie muzyki przez słuchawki jak każde mocne źródło dźwięku może nieodwracalnie zniszczyć słuch. To truizm. Ale jak wiemy, wszystko w nadmiarze szkodzi. Z drugiej strony muzyka pełni funkcję terapeutyczną, i muzykowanie bardzo dobrze stymuluje mózg. Bo jak wiemy, słuchamy nie tylko uszami, które są narzędziem do odbierania dźwięków, ale przede wszystkim mózgiem, który musi je rozpoznać. A mózgu, jak wiemy, należy używać jak najczęściej.

Rozmawiała Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska

Grzegorz Wilk, wokalista, kompozytor i autor tekstów. Jako solista oratoriów Piotra Rubika śpiewał w największych salach USA i Kanady podczas kilku międzynarodowych tournee. Obecnie współtworzy i koncertuje z Romualdem Lipko- liderem Budki Suflera a także ze swoim zespołem WOLF. Współpracował m.in. z Leszkiem Możdzerem, Włodzimierzem Korczem, Jackiem Cyganem.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Tragedia w Gołotczyźnie. Kierowca mazdy zmarł na miejscu

0
Tragiczny wypadek w Gołotczyźnie w niedalekim powiecie ciechanowskim. 50-letni kierowca mazdy zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Mężczyzna zmarł na miejscu. Tragedia w Gołotczyźnie....

Dni Mławy 2024. Tłumy na stadionie

1
Takich tłumów na Dni Mławy dawno nie było. Podczas tegorocznej imprezy w święto naszego miasta — szczególnie w sobotę 13 lipca na stadionie —...

Publiczność gorąco oklaskiwała Warszawską Orkiestrę Sentymentalną

0
Warszawska Orkiestra Sentymentalna z powodzeniem wystąpiła w niedzielę w parku w Mławie. Licznie zgromadzona publiczność gorąco oklaskiwała występ zespołu.  Publiczność gorąco oklaskiwała Warszawską Orkiestrę Sentymentalną Koncert...

Siedem trafień Jeziorskiego. Potencjał z wygraną

0
Piąta kolejka orlikowej Ligi Wiśniewo przyniosła dużą liczbę bramek. Absolutny rekord tegorocznej edycji zmagań pobili reprezentanci mławskiego Jokera. W starciu z Tronixem zaliczyli aż...
 • Funkcjonalne trzypokojowe mieszkanie w Żurominie
  Funkcjonalne trzypokojowe mieszkanie w Żurominie
  Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Kraszewo  / Kategoria:

Wypoczywając nad wodą o tym warto pamiętać

1
Wypoczynek nad wodą to świetny pomysł latem podczas upalnych dni. Jednak nie zawsze wystarczająco dbamy o bezpieczeństwo. Mławska przekazuje kilka prostych porad na temat...

W centrum Mławy najlepsze auta tuningowe z całej Polski

1
W centrum Mławy najlepsze auta tuningowe z całej Polski. The Event - Mławski Festival vol.5 - 2024 w sobotę 13 lipca na Starym Rynku...

Jarmark Wojciechowy i pokaz niezwykłych samochodów

8
Blisko 100 wystawców z różnych krańców Polski zaprezentowało się 13 lipca na ul. Kopernika w Mławie.   Jarmark Wojciechowy w momencie publikacji trwa na ulicy...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Mława miasto zabytkowe zaprezentowało oblicza miasta

0
Sporym zainteresowaniem w piątek 12 lipca cieszyła się wystawa plenerowa pt.: "Oblicza Mławy — zwierciadło czasu". Wernisaż wystawy zorganizowało w centrum miasta Stowarzyszenie Mława...

Koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej w parku

0
Koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej w niedzielę 14 lipca o godzinie 18.00 w Parku Miejskim w Mławie. Wstęp wolny.  Koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej w parku Koncert Warszawskiej...

Dni Mławy 2024 – to jeszcze przed nami

0
Dni Mławy 2024 - to jeszcze przed nami. Prezentujemy szczegółowy rozkład koncertów i wydarzeń towarzyszących w ramach Dni Mławy - FRIENDLY CITY FESTIVAL 2024.  13...

5 pomysłów na zorganizowanie dzieciom wakacyjnych zajęć w domu [SPONSOROWANE]

1
Wakacje to czas, kiedy dzieci mogą odpocząć od szkolnych obowiązków i spędzać więcej czasu na zabawie. Jednak nie zawsze jest możliwe, aby codziennie organizować...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx