Na świecie z powodu nadwagi lub otyłości cierpi 10 proc. dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 17 lat. Szczególnie cierpią z ich powodu dzieci rodziców gorzej wykształconych o niskich dochodach.
Jeśli liczba liczba młodych ludzi z nadmiarowymi kilogramami dalej będzie rosła w tym tempie co ostatnio, do 2025 r. na świecie będzie 177 milionów 5 – 17 latków z nadwagą oraz 91 milionów z otyłością. W 2025 r. ok. 12 milionów dzieci będzie miało nieprawidłową tolerancję glukozy, 4 miliony zachoruje na cukrzycę typu 2, 27 milionów będzie miało nadciśnienie, a u 38 milionów dojdzie do stłuszczenia wątroby lub nagromadzenia tłuszczu w tym organie.
Według Światowej Organizacji Zdrowia, w Europie otyłość dotyka przeciętnie jednego na trzech chłopców i jedną na pięć dziewczynek w wieku od sześciu do dziewięciu lat. Żadna inna choroba przewlekła nie jest aż tak bardzo rozpowszechniona wśród populacji dzieci w wieku szkolnym.
W latach 2002 – 2014 w kilku krajach Europy odnotowano stały, znaczący wzrost odsetka nadwagi u jednej lub obydwu płci we wszystkich grupach wiekowych. Wśród tych państw znalazła się i Polska. Poza tym problem dotyczył Estonii, Łotwy i Rosji.
Zmiany „na plus” odnotowano jedynie w Norwegii, gdzie znacząco spadł odsetek otyłych wśród 13-letnich chłopców. Z kolei w Hiszpanii mniej jest otyłych 11-latek, ale więcej wśród 13- i 15-latek.
Wśród głównych przyczyn otyłości wśród nastolatków raport Światowej Organizacji Zdrowia wymienia: słodzone napoje i fast-foody, dietę ubogą w warzywa i owoce, brak aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia.
Otyłość zwiększa ryzyko rozmaitych chorób i problemów zdrowotnych: stłuszczenia wątroby, astmy, schorzeń układu szkieletowo-mięśniowego i ortopedycznych, bezdechu sennego, nadciśnienia, nieprawidłowej tolerancji glukozy, cukrzycy typu 2.
Otyłość przyczynia się do problemów psychologicznych: takie dzieci gorzej mogą się uczyć (a w rezultacie mniej zarabiać w przyszłości), mogą mieć kłopoty z funkcjonowaniem w grupie oraz nie będą potrafiły się obronić przed nękaniem i dręczeniem przez rówieśników.
Większość młodych nie wyrasta z problemu otyłości. Badania dowodzą, że czterech na pięciu otyłych nastolatków będzie dalej miało problemy z wagą w wieku dorosłym.