To szansa na stworzenie sztucznych lodowisk dla dzieci na terenie m.in. Mławy. Państwowa straż pożarna pomoże w przygotowaniu lodowisk lub ślizgawek na terenie: boisk szkolnych, parków i osiedli. Działania organizowane są pod hasłem „Bezpieczne lodowiska 2022”.
Zbliżają się ferie zimowe. Przy sprzyjającej pogodzie dzieci i młodzież chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu. Jedną z wielu zimowych atrakcji jest korzystanie z lodowisk, ślizgawek.
Państwowa Straż Pożarna dba o bezpieczeństwo, wspierając tworzenie sprawdzonych miejsc do zimowych zabaw.
– Mając na uwadze podniesienie poziomu bezpieczeństwa w okresie sezonu zimowego, Komenda Główna PSP organizuje akcję „Bezpieczne Lodowiska 2022”, polegającą na udzieleniu pomocy w przygotowaniu lodowisk lub ślizgawek, między innymi na terenie boisk szkolnych, parków, osiedli – informują strażacy.
Akcja ma na celu podniesienie bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej, poprzez zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wchodzeniem na zamarznięte sztuczne lub naturalne akweny oraz zapewnienie bezpiecznych miejsc do zabawy na lodzie.
Strażacy udzielają wsparcia w utworzeniu lodowiska
Założenia akcji:
* Strażacy udzielają wsparcia w utworzeniu lodowiska na pisemną prośbę dyrektora szkoły lub zarządcy terenu. Do prośby należy dołączyć pisemną zgodę na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska.
* Warunkiem wylania lodowiska jest właściwe przygotowanie terenu, poprzez wyrównanie nawierzchni, usypanie band (wałów) z piasku lub śniegu – czynności te leżą w gestii składającego wniosek.
* Pomocy w przygotowaniu lodowiska powinna udzielić najbliższa Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza, w uzgodnionym terminie i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.
Za bezpieczeństwo korzystających z lodowiska odpowiada jego organizator.
Niefrasobliwość dorosłych zbiera śmiertelne żniwo
Niefrasobliwość dorosłych oraz pozostawianie dzieci bez opieki, zbiera co roku śmiertelne żniwo. Mimo ostrzeżeń służb ratunkowych, co roku pod lodem ginie kilkanaście osób.
Zasady bezpiecznego zimowego wypoczynku nad wodą:
* Bez opieki dorosłych nie wchodź na zamarznięte stawy, jeziora czy rzeki.
* Wychodząc z domu, zostaw informację, dokąd się wybierasz i kiedy planujesz wrócić.
* Sprawdź prognozę pogody. Dodatnia temperatura powietrza oznacza, że lód na akwenie może być na tyle cienki, że chodzenie po nim może zagrażać Twojemu życiu.
* Sprawdź grubość lodu. Bezpieczna pokrywa lodowa to około 10 cm. Lód na ciekach wodnych jest zawsze cieńszy, z powodu ruchu wody.
* Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach.
* Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu, zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.
* Dobrze, jak dorośli i dzieci mają przy sobie gwizdek. Używając go, łatwiej wezwać pomoc.
* Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.
Co zrobić gdy zarwie się pod Tobą lód?
* rozłóżmy szeroko ramiona i nabierzmy dużo powietrza, nie próbujmy pływać;
* oszczędzajmy siły, nie wykonujmy gwałtownych ruchów, jeśli posiadamy gwizdek, użyjmy go do wezwania pomocy;
* za wszelką cenę starajmy się nie wpłynąć pod lód;
* jeżeli posiadamy kolce lodowe, przy ich pomocy powoli wyczołgajmy się na lód, a po wydostaniu się z wody przeczołgajmy się dalej, nie wstawajmy;
* jeśli nie mamy kolców, mimo wszystko próbujmy się wydostać, cały czas wzywajmy pomocy.
Gdy zauważysz osobę tonącą:
* W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
* Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3 minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
* Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
* Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
* Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
* Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
* Gdy poszkodowany jest przytomny, można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.
Pomimo iż przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała, to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby.
Osoba, pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia.
Co roku odnotowuje się wiele utonięć w okresie zimowym właśnie na skutek takiego nierozważnego postępowania.
NIE WCHODŹ NA ZAMARZNIĘTE AKWENY – KORZYSTAJ Z BEZPIECZNYCH LODOWISK!
Źródło: Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie
- R E K L A M A -
Za starych dobrych czasów w sp.6 pań H.Kacprzak zawsze robił lodowisko i było git! Pogadajcie z nim on wam zrobi , pomoże bez zbędnych ceregieli.
Tak, tylko wtedy zimy były też inne niż są obecnie.
Teraz jest tak, że jednego dnia jest mróz, a na drugi dzień jest już odwilż.
Za starych, dobrych czasów, to na boisku ogólniaka co roku było lodowisko, a ogólniak miał nawet łyżwy dla uczniów – to były czasy. 🙂
Lodowisko…, straż pomoże.
Czy straż również zamówi niskie temperatury ? – może na początek niech straż zamówi temperatury minusowe na okres ferii, żeby dzieciaki się nie nudziły.
Ponadto burmistrz obiecywał doświetlenie Łysej Góry – lata mijają, a oświetlenia tam ciągle nie widać. Można by było postawić parę ławeczek, żeby dzieciaki miały tak lepsze warunki do np. zawiązania sznurówek na butach czy też chwili odpoczynku.
W naszym mieście nie dba się w ogóle o relaks ani dla dorosłych, ani dla dzieci. Władze samorządowe dbają tylko o własne [WYMODEROWANO] i nic poza tym, no ale w sumie to wina samych mieszkańców, którzy wybierają takich ludzi (ciągle tych samych) do zarządzania miastem i powiatem, do rady miejskiej i do rady powiatowej.
Lodowisko powinno już dawno być w Mławie, a tak to tymczasowe rozwiązanie…
Wystarczy proponowane przez straż lodowisko nie przesadzajcie ,Miasto powinno podać ile kosztuje utrzymanie basenu i siłowni na stadionie tez były achy w Bratysławie w centrum był wybudowany murek wys.20 cm 10na 20 m boki zalewane woda dla kilku osób wystarczyło dla 50-100 miesięcznie budować lodowisko głupota
Takie obiekty jak baseny czy lodowiska mają karolku zupełnie inne zadanie niż przynoszenie zysów materialnych. One dają zupełnie inne korzyści.
Inna sprawa jest z siłownią w MOSIR – zbędny obiekty. W mieście jest tyle klubów fitness i siłowni, że ten za pieniądze podatnika i to jeszcze przynoszący straty jest całkowicie, ale królik za nasze pieniądze dał zatrudnienie swojej rodzinie.