piątek, 27 maja 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plNa sygnaleStrażacy pomogą z lodowiskiem
- REKLAMA -
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Strażacy pomogą z lodowiskiem

-

To szansa na stworzenie sztucznych lodowisk dla dzieci na terenie m.in. Mławy. Państwowa straż pożarna pomoże w przygotowaniu lodowisk lub ślizgawek na terenie: boisk szkolnych, parków i osiedli. Działania organizowane są pod hasłem „Bezpieczne lodowiska 2022”.
Zbliżają się ferie zimowe. Przy sprzyjającej pogodzie dzieci i młodzież chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu. Jedną z wielu zimowych atrakcji jest korzystanie z lodowisk, ślizgawek.
Państwowa Straż Pożarna dba o bezpieczeństwo, wspierając tworzenie sprawdzonych miejsc do zimowych zabaw.
 – Mając na uwadze podniesienie poziomu bezpieczeństwa w okresie sezonu zimowego, Komenda Główna PSP organizuje akcję „Bezpieczne Lodowiska 2022”, polegającą na udzieleniu pomocy w przygotowaniu lodowisk lub ślizgawek, między innymi na terenie boisk szkolnych, parków, osiedli – informują strażacy.
Akcja ma na celu podniesienie bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej, poprzez zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wchodzeniem na zamarznięte sztuczne lub naturalne akweny oraz zapewnienie bezpiecznych miejsc do zabawy na lodzie.

Strażacy udzielają wsparcia w utworzeniu lodowiska

Założenia akcji:
* Strażacy udzielają wsparcia w utworzeniu lodowiska na pisemną prośbę dyrektora szkoły lub zarządcy terenu. Do prośby należy dołączyć pisemną zgodę na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska.
* Warunkiem wylania lodowiska jest właściwe przygotowanie terenu, poprzez wyrównanie nawierzchni, usypanie band (wałów) z piasku lub śniegu – czynności te leżą w gestii składającego wniosek.
* Pomocy w przygotowaniu lodowiska powinna udzielić najbliższa Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza, w uzgodnionym terminie i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.
Za bezpieczeństwo korzystających z lodowiska odpowiada jego organizator.

Niefrasobliwość dorosłych zbiera śmiertelne żniwo

Niefrasobliwość dorosłych oraz pozostawianie dzieci bez opieki, zbiera co roku śmiertelne żniwo. Mimo ostrzeżeń służb ratunkowych, co roku pod lodem ginie kilkanaście osób.
Zasady bezpiecznego zimowego wypoczynku nad wodą:
* Bez opieki dorosłych nie wchodź na zamarznięte stawy, jeziora czy rzeki.
* Wychodząc z domu, zostaw informację, dokąd się wybierasz i kiedy planujesz wrócić.
* Sprawdź prognozę pogody. Dodatnia temperatura powietrza oznacza, że lód na akwenie może być na tyle cienki, że chodzenie po nim może zagrażać Twojemu życiu.
* Sprawdź grubość lodu. Bezpieczna pokrywa lodowa to około 10 cm. Lód na ciekach wodnych jest zawsze cieńszy, z powodu ruchu wody.
* Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach.
* Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu, zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.
* Dobrze, jak dorośli i dzieci mają przy sobie gwizdek. Używając go, łatwiej wezwać pomoc.
* Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.
Co zrobić gdy zarwie się pod Tobą lód?
* rozłóżmy szeroko ramiona i nabierzmy dużo powietrza, nie próbujmy pływać;
* oszczędzajmy siły, nie wykonujmy gwałtownych ruchów, jeśli posiadamy gwizdek, użyjmy go do wezwania pomocy;
* za wszelką cenę starajmy się nie wpłynąć pod lód;
* jeżeli posiadamy kolce lodowe, przy ich pomocy powoli wyczołgajmy się na lód, a po wydostaniu się z wody przeczołgajmy się dalej, nie wstawajmy;
* jeśli nie mamy kolców, mimo wszystko próbujmy się wydostać, cały czas wzywajmy pomocy.

Gdy zauważysz osobę tonącą:

* W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
* Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3 minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
* Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
* Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
* Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
* Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
* Gdy poszkodowany jest przytomny, można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.
Pomimo iż przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała, to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby.
Osoba, pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia.
Co roku odnotowuje się wiele utonięć w okresie zimowym właśnie na skutek takiego nierozważnego postępowania.
NIE WCHODŹ NA ZAMARZNIĘTE AKWENY – KORZYSTAJ Z BEZPIECZNYCH LODOWISK!
Źródło: Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie
- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Cyrkowiec
Cyrkowiec
4 miesięcy temu

Za starych dobrych czasów w sp.6 pań H.Kacprzak zawsze robił lodowisko i było git! Pogadajcie z nim on wam zrobi , pomoże bez zbędnych ceregieli.

mławianka
mławianka
Odpowiedź do  Cyrkowiec
4 miesięcy temu

Tak, tylko wtedy zimy były też inne niż są obecnie.
Teraz jest tak, że jednego dnia jest mróz, a na drugi dzień jest już odwilż.
Za starych, dobrych czasów, to na boisku ogólniaka co roku było lodowisko, a ogólniak miał nawet łyżwy dla uczniów – to były czasy. 🙂

mławianka
mławianka
4 miesięcy temu

Lodowisko…, straż pomoże.
Czy straż również zamówi niskie temperatury ? – może na początek niech straż zamówi temperatury minusowe na okres ferii, żeby dzieciaki się nie nudziły.

Ponadto burmistrz obiecywał doświetlenie Łysej Góry – lata mijają, a oświetlenia tam ciągle nie widać. Można by było postawić parę ławeczek, żeby dzieciaki miały tak lepsze warunki do np. zawiązania sznurówek na butach czy też chwili odpoczynku.

W naszym mieście nie dba się w ogóle o relaks ani dla dorosłych, ani dla dzieci. Władze samorządowe dbają tylko o własne [WYMODEROWANO] i nic poza tym, no ale w sumie to wina samych mieszkańców, którzy wybierają takich ludzi (ciągle tych samych) do zarządzania miastem i powiatem, do rady miejskiej i do rady powiatowej.

Dana
Dana
4 miesięcy temu

Lodowisko powinno już dawno być w Mławie, a tak to tymczasowe rozwiązanie…

karol
karol
Odpowiedź do  Dana
4 miesięcy temu

Wystarczy proponowane przez straż lodowisko nie przesadzajcie ,Miasto powinno podać ile kosztuje utrzymanie basenu i siłowni na stadionie tez były achy w Bratysławie w centrum był wybudowany murek wys.20 cm 10na 20 m boki zalewane woda dla kilku osób wystarczyło dla 50-100 miesięcznie budować lodowisko głupota

mławianka
mławianka
Odpowiedź do  karol
4 miesięcy temu

Takie obiekty jak baseny czy lodowiska mają karolku zupełnie inne zadanie niż przynoszenie zysów materialnych. One dają zupełnie inne korzyści.
Inna sprawa jest z siłownią w MOSIR – zbędny obiekty. W mieście jest tyle klubów fitness i siłowni, że ten za pieniądze podatnika i to jeszcze przynoszący straty jest całkowicie, ale królik za nasze pieniądze dał zatrudnienie swojej rodzinie.

policyjna taśma

Makabryczne odkrycie w rzece. Tragedia na Mazowszu

0
Wczoraj po południu w rzece Wisła na wysokości miejscowości Czerwińsk nad Wisłą (powiat płoński) znalezione zostały zwłoki mężczyzny.   Makabryczne odkrycie w rzece. Tragedia na Mazowszu Ciało,...
policja mierzy prędkość

Kierowca musi zdać kolejny egzamin

0
Teren zabudowany — noga z gazu! To powinno być motto kierujących. Inaczej grożą nam surowe konsekwencje. Ostatnio przekonał się o tym kierowca w...
strażacy

Bus zderzył się z osobówką na drodze wojewódzkiej

0
Na drodze wojewódzkiej pomiędzy Turzą Wielką a Lipowcem Kościelnym 26 maja doszło do zderzenia busa z osobówką. Samochodami podróżowały 3 osoby, które doznały niewielkich...
rury w przekopie

Zmiany na Wójtostwie

0
1 czerwca 2022 r. rozpocznie się budowa sieci wodociągowej w ulicy Wójtostwo. W związku z tym mogą wystąpić chwilowe przerwy w dostawie wody. Nastąpi...
- REKLAMA -
Loading RSS Feed

Od półmaratonu po IronMan. Kuciejczyk na podium

0
Sezon biegowy oraz triathlonowy rozpoczął się na dobre. Korzystają na tym nasi sportowcy. Reprezentujący Tempo Mława Henryk Kuciejczyk powalczył w Serocku w piątej edycji...
Z OSTATNIEJ CHWILI

Z ostatniej chwili: Wypadek na drodze wojewódzkiej

0
Na drodze wojewódzkiej między Turzą na Lipowcem Kościelnym dziś 26 maja doszło do wypadku drogowego.   Z ostatniej chwili: Wypadek na drodze wojewódzkiej Na tę chwilę wiadomo,...
dziewczyna z laptopem

Zalety zakupów online

0
Internet zrewolucjonizował nasze życie. Obecnie wiele spraw można załatwić online bez wychodzenia z domu. Wielu Polaków bardzo cieszy możliwość robienia zakupów online. Zakupy w...
- REKLAMA -
Dni Mławy

Burmistrz na Dni Mławy: „Rozważamy Shakirę”

0
Oczywiście Shakira na Dni Mławy to żart, na który pozwolił sobie burmistrz Sławomir Kowalewski podczas ostatniej sesji rady miasta. Dobra wiadomość jest taka, że...
śmieci

Spalarnia w Mławie? Burmistrz wypowiedział się jednoznacznie

2
Temat ewentualnego powstania spalarni śmieci w Mławie rozgrzewa emocje mławian nie od dziś. Ostatnio dyskutowano o tym podczas sesji rady miasta. Burmistrz Sławomir Kowalewski...
karta

Dzień Matki. Nasza Mława życzy wszystkiego najlepszego

0
Dziś obchodzimy Dzień Matki. Nasza Mława życzy wszystkiego najlepszego wspaniałym mamom z okazji ich święta.     W Miejskim Domu Kultury w Mławie zaplanowano na dziś koncert,...
mieszkanie po pożarze

Płonęło mieszkanie. Wyniesiono lokatora

0
Do groźnego zdarzenia doszło w Glinojecku. Strażacy gasili pożar mieszkania w jednym z bloków. Panowało silne zadymienie, a płomienie szybko się rozprzestrzeniały. Razem z...
- REKLAMA -
6
0
Przejdź do komentarzyx
()
x