1 października w Zespole Szkół Nr 4 w Mławie obchodzono Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Uczniowie klasy II G i nauczyciele włączyli się również w akcję propagowania takiej formy lektury.
Czytano teksty o Irenie Sendlerowej i wiersze Zbigniewa Herberta. Dokonano takiego wyboru ze względu na przypadające rocznice – 2018 jest rokiem pamięci Sendlerowej ze względu na przypadającą 108. rocznicę urodzin i 10. rocznicę śmierci oraz Herberta, którego w tym roku obchodzimy 94. rocznicę urodzin i 20. rocznicę śmierci.
– Uczniowie próbowali zrozumieć Herberta w całym skomplikowaniu jego człowieczeństwa i odwołaniu do cytatów z przesłania Pana Cogito: „idź wyprostowany wśród tych co na kolanach/ wśród odwróconych plecami i obalonych w proch/ ocalałeś nie po to aby żyć/ masz mało czasu trzeba dać świadectwo”, czy „strzeż się jednak dumy niepotrzebnej/ oglądaj w lustrze swą błazeńską twarz/ powtarzaj: zostałem powołany – czyż nie było lepszych” – brzmi relacja.
Odczytano także krótki fragment biografii Ireny Sendlerowej „sprawiedliwej wśród Narodów Świata”, „matki dzieci Holocaustu”, która ocaliła ponad 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. Zaprezentowano uczniom książkę o bohaterce – „Listy w butelce”, którą ofiarowała szkole lokalna poetka i przyjaciel szkoły Helena Grącka.
Tego dnia w Zespole Szkół nr 4 udało się z lekcji głośnego czytania uczynić wartość nadrzędną. Obcowanie z żywym słowem stało się nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale również atrakcyjną formą rozwijania wyobraźni i umiejętności słuchania oraz bezcenną pomocą w kształtowaniu wartości takich jak prawda, dobro, miłość.
Mimo upływu czasu, w dobie audio- i ebooków, słowa nie straciły nic ze swej aktualności. Książka jest przyjacielem, najwspanialszą przygodą, lekarstwem dla umysłu, kluczem do zrozumienia otaczającego nas świata, do zrozumienia samych siebie.