Rocznica Bitwy pod Mławą upamiętniona zostanie w tym roku (2023 r.) cyklem wydarzeń, które rozpoczną się w niedzielę 20 sierpnia, a zakończą 3 września. Główne obchody zaplanowano na sobotę 26 sierpnia. W parku miejskim od godziny 12.00 do 21.00 odbędą się m.in. pokazy filmowe, spektakle teatralne, piknik historyczny.
Rocznica Bitwy pod Mławą
W niedzielę 20 sierpnia 2023 r. w parku miejskim odbędzie się spektakl muzyczny pn.: „Moje serce zostało we Lwowie, czyli Marian Hemar w Radiu Wolna Europa”, który powstał w ramach cyklu „Artyści Andersa” i jest częścią projektu IPN-u.
W piątek 25 sierpnia 2023 r. organizatorzy zapraszają na potańcówkę w stylu retro ze szlagierami z okresu międzywojennego. Zachęcają do wczucia się w epokę i… przebrania się w epokowe stroje. Start o 17.00 przy estradzie w parku miejskim.
Turniej Bohaterom Mławy
Sobota będzie obfitowała w wiele różnych wydarzeń. O 10.00 na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji turniej dzieci w piłkę nożną Bohaterom Mławy. Podczas zawodów nie zabraknie historycznych odniesień. Zapisy drużyn prowadzi MOSiR.
Filmy, piknik i fotobudka z historią w tle
O 12.00 w parku miejskim rusza piknik historyczny. Zaprezentują się m.in. miejskie jednostki, które przygotują konkursy, gry i zabawy kierowane do młodszych i starszych, a związane z wojenną historią Mławy. Pojawią się stoiska Nadleśnictwa Dwukoły, Ochotniczej Straży Pożarnej z Mławy, Wojskowego Centrum Rekrutacji, stowarzyszenia Mława – Miasto Zabytkowe. Obecne będzie Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział Mława, które przypomni wystawę poświęconą Mławie 1939 roku.
Wielką atrakcją będzie też wehikuł czasu, czyli fotobudka 3D, w której będzie można się sfilmować z elementami przedwojennej Mławy i jej mieszkańcami.
Również o 12.00 na estradzie w parku rusza plenerowe kino wojenne. W samo południe rozpocznie się seans filmu „W ciemności” Agnieszki Holland.
O 15.00 na scenie pojawi się Teatr Słuchaj Uchem, ze spektaklem dla najmłodszych „Kusy Janek”, który przeniesie dzieci w zapomniany już świat dawnych zabaw, piosenek i opowieści.
Widowisko filmowo-muzyczne „Mława pamięta”
A o 17.00 mławianie obejrzą wyjątkowy spektakl, przygotowany na 84. rocznicę Bitwy pod Mławą. Widowisko filmowo-muzyczne pt. „Mława Pamięta” to połączenie kilku form sztuki: filmu, teatru i muzyki; odbędzie się na estradzie parku miejskiego, rozpocznie się o 17.00.
Żołnierze Andersa na parkowym ekranie
Dzień zamknie się seansem filmowym odrestaurowanego obrazu „Wielka droga”, z wprowadzeniem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego FINA. „Wielka droga” to pierwszy powojenny fabularny film polski wyprodukowany w 1946 roku we Włoszech.
Opowiada historię miłosną Adama i Ireny, pary narzeczonych rozdzielonych podczas II wojny światowej, która rozpoczyna się dla nich oblężeniem Lwowa w 1939 i wywózkami na Syberię. Ich ponowne losy krzyżują się na początku formowania Armii Andersa w ZSRR, a następnie podczas przemarszu przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt aż po kampanię włoską. Film zawiera archiwalne materiały dokumentalne. Zobaczymy wielu andersowskich artystów, z których niektórzy odgrywali swoje życiowe role. Usłyszymy piękne piosenki, zobaczymy aktorów, komików, piosenkarzy, autorów tekstów, muzyków, którzy stanowili istotny czynnik codziennego życia w oddziałach Andersa, występując przed żołnierską publicznością. Początek seansu o 19.00. Miejsce: kino plenerowe na estradzie w parku miejskim.
1 września
Oficjalne uroczystości rocznicowe wybuchu II wojny światowej odbędą się 1 września w Uniszkach Zawadzkich, przy Mauzoleum Żołnierzy Września. Początek o 17.00. O 16.30 na przystanku na Starym Rynku będzie podstawiony autobus, którym będzie można dojechać na miejsce.
Marsz z Iharem Melnikauem
Stowarzyszenie Mława – Miasto Zabytkowe również uczci rocznicę Bitwy pod Mławą i wybuchu II wojny światowej. Jego członkowie zapraszają w niedzielę 3 września na Marsz Obrońcom Mławy – wyprawę linią obrony września 1939 r. Gościem specjalnym będzie Ihar Melnikau, białoruski historyk, pisarz i rekonstruktor, również uczestnik rekonstrukcji Bitwy pod Mławą. Chętni zbierają się o 11.00 przy Rondzie Flagi.
Źródło: UMM