piątek, 27 maja 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plKulturaPoetycko o Radości miłości w Ratowie
- REKLAMA -
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Poetycko o Radości miłości w Ratowie

-

„Radość miłości” – pod takim tytułem odbył się w zabytkowym Zespole klasztornym w Ratowie I Diecezjalny Konkurs Recytatorski w Roku Rodziny Amoris laetitia, adresowany do dzieci, młodzieży oraz parafialnych zespołów rodzinnych.

- R E K L A M A -

 

Wzięło w nim udział ponad czterdziestu uczestników, przybyłych z różnych miejscowości województwa mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego, które znajdują się na terenie całej diecezji płockiej. Recytatorzy występowali w kilku kategoriach wiekowych: dzieci i młodzież z klas I-III, IV-VI oraz VII-VIII. Specjalną kategorię „open” stanowiły parafialne zespoły rodzinne, w których swe umiejętności deklamatorskie mogli zaprezentować przedstawiciele rodziny bez względu na wiek.

Poetycko o „Radości miłości” w Ratowie

 – W Kościele katolickim trwa proces synodalny, którego istotą ma być słuchanie Boga i drugiego człowieka. Pierwszy diecezjalny konkurs recytatorski był okazją do słuchania poezji, czyli takiego wyrażania świata, wiary i miłości, które wychodzi poza wypowiedziane słowa. Poezja religijna, którą przedstawiali uczestnicy konkursu w Ratowie, jest ludzką próbą ubrania w słowa tego, co człowiek słyszy w sercu – podkreśla ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, a jednocześnie przewodniczący jury.

Ponadto w jury zasiadali: wiceprzewodniczący – Henryk Józwiak, aktor Teatru Dramatycznego in. Jerzego Szaniawskiego w Płocku oraz członkowie: dr Elżbieta Grzybowska, rzecznik diecezji płockiej i siostra mgr Dominika Dudzik ze Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek, przedstawicielka Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej.

Dzielenie się wrażliwością na piękno poezji religijnej

Spotkanie rozpoczęła msza św. sprawowana przed cudownym obrazem św. Antoniego Padewskiego, pod przewodnictwem ks. dra Wojciecha Kućko, dzięki czemu młodzi artyści mogli na początku przeżyć wspólnie Eucharystię, a także zawiązać wspólnotę, której głównym celem było dzielenie się wrażliwością na piękno poezji religijnej, a nie rywalizacja. Następnie uczestnicy wraz z opiekunami udali się do Ostoi św. Antoniego, gdzie odbywały się prezentacje. Oczekującym zapewniono drobny poczęstunek.

W pierwszej kategorii wiekowej

W pierwszej kategorii wiekowej (klasy I-III) zaprezentowały się dwie uczestniczki, spośród których pierwsze miejsce zdobyła Maja Żółtowska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Grodźcu (powiat płoński) za wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. „Oświadczyny”, natomiast drugie miejsce – Maria Mikrut, uczennica Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie (powiat golubsko-dobrzyński) za wiersz Anny Bednarek – Antonetty pt. „Boże Narodzenie”.

Pierwsze miejsce zdobyła Oliwia Bartołd

W drugiej kategorii wiekowej (klasy IV –VI) pierwsze miejsce zdobyła Oliwia Bartołd ze Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego we Wróblewie (powiat mławski) za wiersz Ignacego Józefa Kraszewskiego pt. „Dwa słowa”. W kategorii tej przyznano ponadto dwa drugie miejsca, które trafiły do reprezentantów Szkoły Podstawowej w Starych Proboszczewicach (powiat płocki): Zuzanny Pietrzyk, za wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. „O maluchach” oraz Pawła Grabarczyka, za wiersz Zbigniewa Książka pt. „Świat się w swoich posadach kurczy”, a także dwa wyróżnienia, również uczennicom tej szkoły: Julii Kozłowskiej za wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. Mrówko, ważko biedronko” i Dominice Bielickiej za wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. Jest miłość trudna”.

Nagrody i wyróżnienia w trzeciej kategorii wiekowej (klasy VII – VIII)

W trzeciej kategorii wiekowej (klasy VII – VIII) jury przyznało pierwsze miejsce Antoninie Trawińskiej ze Szkoły Podstawowej w Gałczewie za wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Miłość szczęśliwa”, dwa drugie miejsca: Adrianowi Smosarskiemu ze Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Władysława  Broniewskiego w Ciechanowie za wiersz Mariusza Parlickiego pt. „W niebie” i Julii Bartkowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2  im. Mikołaja Kopernika w Mławie za wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. „Wierna”.

Ponadto przyznano dwa trzecie miejsca: Bartoszowi Kowalskiemu ze Szkoły Podstawowej w Radominie (powiat golubsko-dobrzyński) za wiersz Anny Bednarek – Antonetty pt. „Jan Paweł II” i Dominice Zarębskiej ze Szkoły Podstawowej w Gałczewie za wiersz Edwarda Estlina Cummingsa pt. „*** Noszę Twe serce z sobą”, a także dwa wyróżnienia: Alanowi Guzowskiemu ze Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Rościszewie (powiat sierpecki) za Pieśń IV z Pieśni nad Pieśniami i Faustynie Kosek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mławie za wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. „Na szpilce”.

Wśród szkół uczestniczących w konkursie na szczególne wyróżnienie zasługuje Szkoła Podstawowa w Starych Proboszczewicach wraz z katechetą, ks. Kamilem Mańkowskim, z której swe umiejętności recytatorskie prezentowało jedenastu uczniów, a kilku z nich zostało laureatami.

W kategorii parafialnych zespołów rodzinnych trofeum przypadło zespołowi w składzie: Agnieszka Łukasz i Michał Mularczykowie oraz Julia Bembenista, z Parafii Bożego Miłosierdzia w Gostyninie (powiat gostyniński), zgłoszonemu przez ks. Andrzeja Rutkowskiego, proboszcza Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Gostyninie a zarazem dziekana dekanatu gostynińskiego. Zespół ten otrzymał również nagrodę specjalną wójta gminy Radzanów, na której terenie zlokalizowane jest Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy.

 – Cieszę się, że z pomocą wielu instytucji, m.in. Bractwa św. Antoniego, udało się zapalić tak wielu młodych ludzi do tego dzieła. Mam nadzieję na jego kontynuację właśnie w Ratowie, gdzie czczony jest św. Antoni, patron kaznodziejów i mistrz słowa – dodaje ks. dr Wojciech Kućko, podsumowując wyniki pracy jury.

Sceną recytatorskich zmagań był dawny kapitularz a obecnie sala konferencyjna pobernardyńskiego Zespołu klasztornego w Ratowie, jednej z najpiękniejszych pereł architektury okresu rokoko w Polsce, w którym od 2012 roku funkcjonuje sanktuarium diecezjalne, a w roku 2015 roku została otwarta „Ostoja Św. Antoniego Dom Ojca” – dom rekolekcyjny, a także Centrum Rozwoju Rodziny – miejsce spotkań, warsztatów, projektów edukacyjnych i kulturalnych.

„Miłość na zawsze jest możliwa”

– „Miłość na zawsze jest możliwa”, tymi słowami Ojciec Święty Franciszek zwraca się do małżonków z całego świata w liście z okazji trwającego „Roku Rodziny Amoris Laetitia”. Uczestnicy konkursu, a także ich opiekunowie wyrazili tę prawdę na wiele sposobów: poświęcając czas na dobór utworów, na ich przygotowanie, na przyjazd niejednokrotnie z miejscowości oddalonych o ponad sto kilometrów od ratowskiego sanktuarium. To ważne doświadczenie spotkania drugiego człowieka i podzielenia się z nim swoją wrażliwością jest zarazem wspaniałą odpowiedzią na wezwanie św. Antoniego z Padwy, który głosił, że „miłość jest duszą wiary” – zauważa ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium.

Okolicznościowe dyplomy, słodycze oraz różańce

Podczas sobotniego spotkania nie zabrakło również przejawów wzruszenia i emocji nie tylko podczas prezentacji utworów, ale też w momentach ogłaszania wyników w poszczególnych kategoriach. Organizatorzy wręczyli okolicznościowe dyplomy, słodycze oraz różańce wszystkim uczestnikom konkursu a laureatom nagrody książkowe, w tym ilustrowane wydanie Pisma Świętego, adresowane do młodych ludzi i także nagrody rzeczowe.

Specjalnym podziękowaniem dla instytucji biorących udział w konkursie było zaproszenie rektora ratowskiego sanktuarium do udziału w bezpłatnych całodniowych kulturalno-integracyjnych warsztatach z elementami nauki jazdy konnej, które zostaną zorganizowane w uzgodnionym indywidualnie z każdą z instytucji terminie, w zabytkowych wnętrzach oraz na padoku i w ogrodach Zespołu klasztornemu w Ratowie.

Organizatorami konkursu byli: Wydział ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej, Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy i Bractwo św. Antoniego w Ratowie, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej.

Źródło: Sanktuarium w Ratowie

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
policyjna taśma

Makabryczne odkrycie w rzece. Tragedia na Mazowszu

0
Wczoraj po południu w rzece Wisła na wysokości miejscowości Czerwińsk nad Wisłą (powiat płoński) znalezione zostały zwłoki mężczyzny.   Makabryczne odkrycie w rzece. Tragedia na Mazowszu Ciało,...
policja mierzy prędkość

Kierowca musi zdać kolejny egzamin

0
Teren zabudowany — noga z gazu! To powinno być motto kierujących. Inaczej grożą nam surowe konsekwencje. Ostatnio przekonał się o tym kierowca w...
strażacy

Bus zderzył się z osobówką na drodze wojewódzkiej

0
Na drodze wojewódzkiej pomiędzy Turzą Wielką a Lipowcem Kościelnym 26 maja doszło do zderzenia busa z osobówką. Samochodami podróżowały 3 osoby, które doznały niewielkich...
rury w przekopie

Zmiany na Wójtostwie

0
1 czerwca 2022 r. rozpocznie się budowa sieci wodociągowej w ulicy Wójtostwo. W związku z tym mogą wystąpić chwilowe przerwy w dostawie wody. Nastąpi...
- REKLAMA -
Loading RSS Feed

Od półmaratonu po IronMan. Kuciejczyk na podium

0
Sezon biegowy oraz triathlonowy rozpoczął się na dobre. Korzystają na tym nasi sportowcy. Reprezentujący Tempo Mława Henryk Kuciejczyk powalczył w Serocku w piątej edycji...
Z OSTATNIEJ CHWILI

Z ostatniej chwili: Wypadek na drodze wojewódzkiej

0
Na drodze wojewódzkiej między Turzą na Lipowcem Kościelnym dziś 26 maja doszło do wypadku drogowego.   Z ostatniej chwili: Wypadek na drodze wojewódzkiej Na tę chwilę wiadomo,...
dziewczyna z laptopem

Zalety zakupów online

0
Internet zrewolucjonizował nasze życie. Obecnie wiele spraw można załatwić online bez wychodzenia z domu. Wielu Polaków bardzo cieszy możliwość robienia zakupów online. Zakupy w...
- REKLAMA -
Dni Mławy

Burmistrz na Dni Mławy: „Rozważamy Shakirę”

0
Oczywiście Shakira na Dni Mławy to żart, na który pozwolił sobie burmistrz Sławomir Kowalewski podczas ostatniej sesji rady miasta. Dobra wiadomość jest taka, że...
śmieci

Spalarnia w Mławie? Burmistrz wypowiedział się jednoznacznie

2
Temat ewentualnego powstania spalarni śmieci w Mławie rozgrzewa emocje mławian nie od dziś. Ostatnio dyskutowano o tym podczas sesji rady miasta. Burmistrz Sławomir Kowalewski...
karta

Dzień Matki. Nasza Mława życzy wszystkiego najlepszego

0
Dziś obchodzimy Dzień Matki. Nasza Mława życzy wszystkiego najlepszego wspaniałym mamom z okazji ich święta.     W Miejskim Domu Kultury w Mławie zaplanowano na dziś koncert,...
mieszkanie po pożarze

Płonęło mieszkanie. Wyniesiono lokatora

0
Do groźnego zdarzenia doszło w Glinojecku. Strażacy gasili pożar mieszkania w jednym z bloków. Panowało silne zadymienie, a płomienie szybko się rozprzestrzeniały. Razem z...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx
()
x