wtorek, 23 lipca 2024
naszamlawa.plKulturaPoetycko o Radości miłości w Ratowie
- REKLAMA -
 • M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, 2 piętro
  M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, 2 piętro
  Cena: 380 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Grunt rolny 6,616 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
  Grunt rolny 6,616 ha – Strzałkowo, gm. Stupsk
  Cena: 293 920 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Cena: 160 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Lokal użytkowy o pow. 152 m2, cena 1809zł/m2 !
  Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
  Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
  Cena: 10 065 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
 • Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Wynajem dla Firm! Wyposażone mieszkanie dla 4-6
  Cena: 1 799,99 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Teren 11,9456 ha - pod produkcję, magazyny, usługi
  Teren 11,9456 ha - pod produkcję, magazyny, usługi
  Cena: 13 737 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
 • Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Działki rolne, docelowo pod zalesienie – 3,9010 ha
  Cena: 163 800 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
 • Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Cena: 930 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Lokal użytkowy ul. Zacisze
  Cena: 150 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Siedlisko na działce o pow. 2663 m2, Kraszewo
  Cena: 265 000 zł  / Miejscowość: Kraszewo  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:

Poetycko o Radości miłości w Ratowie

-

„Radość miłości” – pod takim tytułem odbył się w zabytkowym Zespole klasztornym w Ratowie I Diecezjalny Konkurs Recytatorski w Roku Rodziny Amoris laetitia, adresowany do dzieci, młodzieży oraz parafialnych zespołów rodzinnych.

- R E K L A M A -

 

Wzięło w nim udział ponad czterdziestu uczestników, przybyłych z różnych miejscowości województwa mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego, które znajdują się na terenie całej diecezji płockiej. Recytatorzy występowali w kilku kategoriach wiekowych: dzieci i młodzież z klas I-III, IV-VI oraz VII-VIII. Specjalną kategorię „open” stanowiły parafialne zespoły rodzinne, w których swe umiejętności deklamatorskie mogli zaprezentować przedstawiciele rodziny bez względu na wiek.

Poetycko o „Radości miłości” w Ratowie

 – W Kościele katolickim trwa proces synodalny, którego istotą ma być słuchanie Boga i drugiego człowieka. Pierwszy diecezjalny konkurs recytatorski był okazją do słuchania poezji, czyli takiego wyrażania świata, wiary i miłości, które wychodzi poza wypowiedziane słowa. Poezja religijna, którą przedstawiali uczestnicy konkursu w Ratowie, jest ludzką próbą ubrania w słowa tego, co człowiek słyszy w sercu – podkreśla ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, a jednocześnie przewodniczący jury.

Ponadto w jury zasiadali: wiceprzewodniczący – Henryk Józwiak, aktor Teatru Dramatycznego in. Jerzego Szaniawskiego w Płocku oraz członkowie: dr Elżbieta Grzybowska, rzecznik diecezji płockiej i siostra mgr Dominika Dudzik ze Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek, przedstawicielka Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej.

Dzielenie się wrażliwością na piękno poezji religijnej

Spotkanie rozpoczęła msza św. sprawowana przed cudownym obrazem św. Antoniego Padewskiego, pod przewodnictwem ks. dra Wojciecha Kućko, dzięki czemu młodzi artyści mogli na początku przeżyć wspólnie Eucharystię, a także zawiązać wspólnotę, której głównym celem było dzielenie się wrażliwością na piękno poezji religijnej, a nie rywalizacja. Następnie uczestnicy wraz z opiekunami udali się do Ostoi św. Antoniego, gdzie odbywały się prezentacje. Oczekującym zapewniono drobny poczęstunek.

W pierwszej kategorii wiekowej

W pierwszej kategorii wiekowej (klasy I-III) zaprezentowały się dwie uczestniczki, spośród których pierwsze miejsce zdobyła Maja Żółtowska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Grodźcu (powiat płoński) za wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. „Oświadczyny”, natomiast drugie miejsce – Maria Mikrut, uczennica Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie (powiat golubsko-dobrzyński) za wiersz Anny Bednarek – Antonetty pt. „Boże Narodzenie”.

Pierwsze miejsce zdobyła Oliwia Bartołd

W drugiej kategorii wiekowej (klasy IV –VI) pierwsze miejsce zdobyła Oliwia Bartołd ze Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego we Wróblewie (powiat mławski) za wiersz Ignacego Józefa Kraszewskiego pt. „Dwa słowa”. W kategorii tej przyznano ponadto dwa drugie miejsca, które trafiły do reprezentantów Szkoły Podstawowej w Starych Proboszczewicach (powiat płocki): Zuzanny Pietrzyk, za wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. „O maluchach” oraz Pawła Grabarczyka, za wiersz Zbigniewa Książka pt. „Świat się w swoich posadach kurczy”, a także dwa wyróżnienia, również uczennicom tej szkoły: Julii Kozłowskiej za wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. Mrówko, ważko biedronko” i Dominice Bielickiej za wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. Jest miłość trudna”.

Nagrody i wyróżnienia w trzeciej kategorii wiekowej (klasy VII – VIII)

W trzeciej kategorii wiekowej (klasy VII – VIII) jury przyznało pierwsze miejsce Antoninie Trawińskiej ze Szkoły Podstawowej w Gałczewie za wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Miłość szczęśliwa”, dwa drugie miejsca: Adrianowi Smosarskiemu ze Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Władysława  Broniewskiego w Ciechanowie za wiersz Mariusza Parlickiego pt. „W niebie” i Julii Bartkowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2  im. Mikołaja Kopernika w Mławie za wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. „Wierna”.

Ponadto przyznano dwa trzecie miejsca: Bartoszowi Kowalskiemu ze Szkoły Podstawowej w Radominie (powiat golubsko-dobrzyński) za wiersz Anny Bednarek – Antonetty pt. „Jan Paweł II” i Dominice Zarębskiej ze Szkoły Podstawowej w Gałczewie za wiersz Edwarda Estlina Cummingsa pt. „*** Noszę Twe serce z sobą”, a także dwa wyróżnienia: Alanowi Guzowskiemu ze Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Rościszewie (powiat sierpecki) za Pieśń IV z Pieśni nad Pieśniami i Faustynie Kosek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mławie za wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. „Na szpilce”.

Wśród szkół uczestniczących w konkursie na szczególne wyróżnienie zasługuje Szkoła Podstawowa w Starych Proboszczewicach wraz z katechetą, ks. Kamilem Mańkowskim, z której swe umiejętności recytatorskie prezentowało jedenastu uczniów, a kilku z nich zostało laureatami.

W kategorii parafialnych zespołów rodzinnych trofeum przypadło zespołowi w składzie: Agnieszka Łukasz i Michał Mularczykowie oraz Julia Bembenista, z Parafii Bożego Miłosierdzia w Gostyninie (powiat gostyniński), zgłoszonemu przez ks. Andrzeja Rutkowskiego, proboszcza Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Gostyninie a zarazem dziekana dekanatu gostynińskiego. Zespół ten otrzymał również nagrodę specjalną wójta gminy Radzanów, na której terenie zlokalizowane jest Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy.

 – Cieszę się, że z pomocą wielu instytucji, m.in. Bractwa św. Antoniego, udało się zapalić tak wielu młodych ludzi do tego dzieła. Mam nadzieję na jego kontynuację właśnie w Ratowie, gdzie czczony jest św. Antoni, patron kaznodziejów i mistrz słowa – dodaje ks. dr Wojciech Kućko, podsumowując wyniki pracy jury.

Sceną recytatorskich zmagań był dawny kapitularz a obecnie sala konferencyjna pobernardyńskiego Zespołu klasztornego w Ratowie, jednej z najpiękniejszych pereł architektury okresu rokoko w Polsce, w którym od 2012 roku funkcjonuje sanktuarium diecezjalne, a w roku 2015 roku została otwarta „Ostoja Św. Antoniego Dom Ojca” – dom rekolekcyjny, a także Centrum Rozwoju Rodziny – miejsce spotkań, warsztatów, projektów edukacyjnych i kulturalnych.

„Miłość na zawsze jest możliwa”

– „Miłość na zawsze jest możliwa”, tymi słowami Ojciec Święty Franciszek zwraca się do małżonków z całego świata w liście z okazji trwającego „Roku Rodziny Amoris Laetitia”. Uczestnicy konkursu, a także ich opiekunowie wyrazili tę prawdę na wiele sposobów: poświęcając czas na dobór utworów, na ich przygotowanie, na przyjazd niejednokrotnie z miejscowości oddalonych o ponad sto kilometrów od ratowskiego sanktuarium. To ważne doświadczenie spotkania drugiego człowieka i podzielenia się z nim swoją wrażliwością jest zarazem wspaniałą odpowiedzią na wezwanie św. Antoniego z Padwy, który głosił, że „miłość jest duszą wiary” – zauważa ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium.

Okolicznościowe dyplomy, słodycze oraz różańce

Podczas sobotniego spotkania nie zabrakło również przejawów wzruszenia i emocji nie tylko podczas prezentacji utworów, ale też w momentach ogłaszania wyników w poszczególnych kategoriach. Organizatorzy wręczyli okolicznościowe dyplomy, słodycze oraz różańce wszystkim uczestnikom konkursu a laureatom nagrody książkowe, w tym ilustrowane wydanie Pisma Świętego, adresowane do młodych ludzi i także nagrody rzeczowe.

Specjalnym podziękowaniem dla instytucji biorących udział w konkursie było zaproszenie rektora ratowskiego sanktuarium do udziału w bezpłatnych całodniowych kulturalno-integracyjnych warsztatach z elementami nauki jazdy konnej, które zostaną zorganizowane w uzgodnionym indywidualnie z każdą z instytucji terminie, w zabytkowych wnętrzach oraz na padoku i w ogrodach Zespołu klasztornemu w Ratowie.

Organizatorami konkursu byli: Wydział ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej, Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy i Bractwo św. Antoniego w Ratowie, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej.

Źródło: Sanktuarium w Ratowie

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Międzynarodowy Wyścig Kolarski. Harmonogram

0
W Mławie już jutro 23 lipca odbędzie się Międzynarodowy Wyścig Kolarski 34. To Memoriał Andrzeja Trochanowskiego, w którym udział weźmie ponad 160 zawodników z...

Student idzie do wakacyjnej pracy. Co z ZUS?

0
Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają studentów na umowę zlecenia nie tylko w wakacje, ale i przez cały rok. Tym bardziej że za studenta do ukończenia...

Trzech graczy potwierdzonych. Zwycięski dwumecz

0
Do startu nowego sezonu w trzeciej lidze pozostało zaledwie kilkanaście dni. Dlatego przygotowania Mławianki nabrały rozpędu. Działacze potwierdzili do gry trzech nowych zawodników. Natomiast...

O czym pamiętać kompletując zestaw do nawadniania ogrodu? [SPONSOROWANE]

0
Kompletowanie zestawu do nawadniania ogrodu to kluczowy krok w zapewnieniu zdrowego i pięknego otoczenia wokół domu. Nawadnianie jest niezbędne, aby rośliny mogły prawidłowo się...
 • Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Nowoczesny dom, gotowy do zamieszkania-Szydłowo!
  Cena: 930 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:
 • Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Las w Uniszkach Zawadzkich p. 3,1027 ha
  Cena: 160 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:

Biżuteria męska z grawerem dla poszukujących własnego stylu [SPONSOROWANE]

0
Mężczyźni szukający biżuterii stylowej, a jednocześnie unikalnej sięgają chętnie po dodatki, na których można wykonać grawer. Popularność męskiej biżuterii z grawerem sprawia, że jej...

Wakacje z Maxem i nie tylko. Harmonogram zajęć w Mławie

0
Wakacje z Maxem i nie tylko. Wakacyjny wypoczynek w mieście może być atrakcyjny. Poniżej harmonogram zajęć w Mławie na kolejny tydzień.   Kolejny tydzień wakacji w...

Poranki z bajką dla dzieci w Mławie

0
Na poranki z bajką mławskie dzieci (w wieku 5-8 lat) zapraszają, przedstawiciele Fundacji „Lepsze start”.  Podczas bajkowych spotkań najmłodsi poznają świat emocji, wyobraźni i...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

W 1979 roku przez Mławę przeszedł barwny korowód

0
Dni Mławy za nami. 13 lipca 2024 roku — w 595 rocznicę — uczciliśmy nadanie naszemu miastu praw miejskich. Mławski oddział archiwum państwowego przypomniało...

Poseł RP Maria Koźlakiewicz otworzyła biuro poselskie w Mławie

0
Nowa poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Koźlakiewicz w czwartek 18 lipca otworzyła biuro poselskie przy ulicy Lelewela 11 w Mławie.  Poseł RP Maria Koźlakiewicz...

Prawie 190 tysięcy rodziców złożyło wnioski

0
Prawie 190 tysięcy rodziców na Mazowszu złożyło wnioski o świadczenie 300 plus. Aż 57 tysięcy opiekunów w Warszawie. Prawie 190 tysięcy rodziców złożyło wnioski Prawie 190...

Osiem goli w sparingu. Trzy dziełem młodzieżowców

46
Premierową wygraną w okresie przygotowawczym zanotowali piłkarze Mławianki. W Makowie Mazowieckiem triumfowali aż 8:0 w rywalizacji z tamtejszą Makowianką. Euforii być jednak nie może,...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx