W Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie w piątek, 29 marca po raz drugi odbyło się święto fortepianu. Publiczność mogła posłuchać muzyki klasycznej, rozrywkowej i filmowej.
W pierwszej części zagrali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mławie. Piotr Żandarski, uczeń Tatiany Fedorczuk-Eichler, zaprezentował kolejnym grupom słuchaczy dwie kompozycje klasyczne, natomiast Kamil Sobociński, uczeń Roberta Gorgonia – własne aranżacje znanych utworów muzyki rozrywkowej i jazzu.
Koncerty odbywały się w dziale sztuki muzeum, w salach Wojciecha Piechowskiego, malarza, który urodził się w miejscowości Nosarzewo Borowe niedaleko Mławy. O zabytkowym instrumencie, na którym grali muzycy opowiedziała dyrektor Barbara Zaborowska.
– To ponad stuletnie pianino, które niegdyś, w czasach kina niemego, stało w mławskim kinie „Lutnia”. Instrument jest produkcji niemieckiej firmy Ed Seiler, funkcjonującej do dzisiaj. Zdaniem właścicieli to najstarsze pianino, wykonane w tej fabryce, na którym nadal można grać – mówiła.
Występom przysłuchiwali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Łomi oraz mławskich: I Liceum Ogólnokształcącego, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół nr 4.
O godz. 18 rozpoczął się koncert finałowy – Miro Kępińskiego. Towarzyszyło mu dwóch wiolonczelistów: Michał Górka i Filip Sporniak. Koncert muzyki filmowej odbywał się w sali archeologicznej, towarzyszyła mu prezentacja multimedialna. Muzycy zgrali m.in. utwory: „”Space”, „Nocna zmiana”, „Rosmary’s baby” i „ Piechowski”. Muzycy zebrali burzę oklasków, na bis zagrali „I will find you”.
Dzień fortepianu jest obchodzony 88 dnia roku (tyle klawiszy ma fortepian) z inicjatywy niemieckiego kompozytora Nilsa Frahma. Na świecie pierwszy raz Piano Day odbyło się w 2015 r., w Polsce – w 2017 r., a w Mławie – rok temu. Inicjatorem i organizatorem jest Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej.