Piano Day w muzeum. Burza oklasków, bis i gratulacje dla artystów

0
583
- REKLAMA -

W Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie w piątek, 29 marca po raz drugi odbyło się święto fortepianu. Publiczność mogła posłuchać muzyki klasycznej, rozrywkowej i filmowej.

- REKLAMA -

W pierwszej części zagrali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mławie. Piotr Żandarski, uczeń Tatiany Fedorczuk-Eichler, zaprezentował kolejnym grupom słuchaczy dwie kompozycje klasyczne, natomiast Kamil Sobociński, uczeń Roberta Gorgonia – własne aranżacje znanych utworów muzyki rozrywkowej i jazzu.

Koncerty odbywały się w dziale sztuki muzeum, w salach Wojciecha Piechowskiego, malarza, który urodził się w miejscowości Nosarzewo Borowe niedaleko Mławy. O zabytkowym instrumencie, na którym grali muzycy opowiedziała dyrektor Barbara Zaborowska.

– To ponad stuletnie pianino, które niegdyś, w czasach kina niemego, stało w mławskim kinie „Lutnia”. Instrument jest produkcji niemieckiej firmy Ed Seiler, funkcjonującej do dzisiaj. Zdaniem właścicieli to najstarsze pianino, wykonane w tej fabryce, na którym nadal można grać – mówiła.

Występom przysłuchiwali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Łomi oraz mławskich: I Liceum Ogólnokształcącego, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół nr 4.

O godz. 18 rozpoczął się koncert finałowy – Miro Kępińskiego. Towarzyszyło mu dwóch wiolonczelistów: Michał Górka i Filip Sporniak. Koncert muzyki filmowej odbywał się w sali archeologicznej, towarzyszyła mu prezentacja multimedialna. Muzycy zgrali m.in. utwory: „”Space”, „Nocna zmiana”, „Rosmary’s baby” i „ Piechowski”. Muzycy zebrali burzę oklasków, na bis zagrali „I will find you”.

Dzień fortepianu jest obchodzony 88 dnia roku (tyle klawiszy ma fortepian) z inicjatywy niemieckiego kompozytora Nilsa Frahma. Na świecie pierwszy raz Piano Day odbyło się w 2015 r., w Polsce – w 2017 r., a w Mławie – rok temu. Inicjatorem i organizatorem jest Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej.

KOMENTARZE

Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści zamieszczane przez siebie w portalu Nasza Mława, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody z tego tytułu.

Wprowadź treść komentarza
Wpisz swoje imię

Powiadomienia są wysyłane na podany adres email.
Adres email nie jest widoczny dla innych użytkowników.
Nie wysyłamy niechcianych wiadomości.
Jednym kliknięciem możesz zrezygnować z subskrybcji