środa, 06 grudnia 2023
naszamlawa.plKulturaNiezwykła msza na cmentarzu. "Tak kształtować sumienia, ażeby nie były napełnione nienawiścią"
- REKLAMA -
 • Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Dwupokojowe mieszkanie na osiedlu Zielone Tarasy
  Cena: 450 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie p. 44,5 m2-Iłowo-Osada
  Dwupokojowe mieszkanie p. 44,5 m2-Iłowo-Osada
  Cena: 148 000 zł  / Miejscowość: Iłowo-Osada  / Kategoria:
 • Nowy dom jedorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Nowy dom jedorodzinny w doskonałej lokalizacji
  Cena: 395 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour!
  Cena: 483 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dom w ścisłym centrum Mławy
  Dom w ścisłym centrum Mławy
  Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Gospodarstwo rolne+dom+budynki+ziemia 11,29 ha
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Łaszewo  / Kategoria:
 • Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Cena: 630 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Gotowy do zamieszkania dom parterowy w Mławie
  Cena: 580 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • 2 pokoje, taras, miejsce postojowe - ul. Wysoka
  2 pokoje, taras, miejsce postojowe - ul. Wysoka
  Cena: 2 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Budynek handlowo-usługowy przy trasie E7, Żurominek
  Cena: 415 000 zł  / Miejscowość: Żurominek  / Kategoria:
 • Przestronny dom na sprzedaż - świetna lokalizacja!
  Przestronny dom na sprzedaż - świetna lokalizacja!
  Cena: 518 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Niezwykła msza na cmentarzu. „Tak kształtować sumienia, ażeby nie były napełnione nienawiścią”

-

Niezwykła msza w kościele na mławskim cmentarzu parafialnym. W każdą niedzielę o godzinie 13 duchowni polskiego kościoła greckokatolickiego otaczają opieką duszpasterską uchodźców z Ukrainy. Cel? – Tak kształtować sumienia, ażeby nie były one napełnione nienawiścią, bo naród ukraiński dzisiaj doznaje ogromnej krzywdy ogromnego bólu i cierpienia i ten ból może spowodować ogromną też nienawiść, dlatego też chcemy przezwyciężać tę nienawiść naszą modlitwą naszym uczeniem, że nie należy za złą odpłacać złem, ale czynić dobro według nauki Jezusa Chrystusa — mówi nam biskup polskiego kościoła greckokatolickiego ks. Arkadiusz Trochanowski, podczas odwiedzin w Mławie w niedzielę 23 października. 

- R E K L A M A -

 

 

Msze polskiego kościoła greckokatolickiego — dla społeczności z Ukrainy w języku ukraińskim — organizowane są od 24 kwietnia 2022 roku w kościele św. Wawrzyńca na cmentarzu w Mławie. To dzięki wsparciu mławian, zarówno duchownych, jak i świeckich.

W ostatnią niedzielę (23 października) Mławę odwiedził biskup kościoła greckokatolickiego ks. Arkadiusz Trochanowski — polski duchowny greckokatolicki, doktor nauk teologicznych, biskup eparchii (diecezji) olsztyńsko-gdańskiej od 2021 – organizator wsparcia religijnego i duchowego dla uchodźców wojennych w Mławie.

Opiekę nad uchodźcami powierzono w Mławie księdzu Bogdanowi Kosteckiemu — duchownemu kościoła greckokatolickiego w Polsce. Kapłan ma doświadczenie misyjne. Pracował we wschodniej Ukrainie. Musiał opuści te tereny w wyniku agresji Rosji na Ukrainę.

Przejęte wizytą duszpasterską ukraińskie dzieci, powitały biskupa kwiatami

Podczas uroczystej ceremonii w niedzielę w kościele w Mławie nie zabrakło ciepłych akcentów. Przejęte wizytą duszpasterską ukraińskie dzieci, powitały biskupa kwiatami. Obecnemu na początku ceremonii ks. Sławomirowi Krasińskiemu — proboszczowi mławskiej parafii kościoła Świętej Trójcy — podziękowano za możliwość organizacji modlitewnego spotkania w Mławie. Uczestnictwo w mszy kościoła greckokatolickiego to wyjątkowe przeżycie, choćby ze względu na oprawę muzyczną czy ceremoniał.

Nasze relacje filmowe na Facebooku znajdziecie TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

Tak kształtować sumienia, ażeby nie były napełnione nienawiścią

Jeszcze przed ceremonią ksiądz Bogdan Kostecki — katolicki ksiądz obrządku wschodniego — opowiada nam o wyzwaniach, jakie stoją przed duchownymi.

– Otaczamy opieką uchodźców z Ukrainy uchodźców wojennych, którzy uciekają od wojny ze zniszczonych domów. Oni tu przebywają tymczasowo, ale potrzebują wsparcia — mówi ksiądz Bogdan Kostecki.

Ksiądz biskup Arkadiusz Trochanowski opowiada nam o współpracy z parafiami. Dlaczego dzisiaj modlitwa jest szczególnie potrzebna?

– Jeżeli chcemy sprawować opiekę nad uchodźcami wojennymi z Ukrainy, musimy współpracować z parafiami katolickimi w Polsce, a opieka duszpasterska jest dzisiaj konieczna. Wielu naszych współbraci z Ukrainy potrzebuję opieki duchowej, opieki religijnej, ale przede wszystkim potrzebuję wspólnej modlitwy. A dzisiaj ta modlitwa szczególnie jest potrzebna za żywych i za tych którzy niestety odeszli za tych, którym wojna odebrała życie, ale też modlitwa jest potrzebna dla wzmocnienia wspólnoty ukraińskiej pokazania, że my się razem modlimy i wierzymy w zwycięstwo dobra nad złem. I też przede wszystkim modlitwą kształtujemy naszych wiernych, ażeby oni byli ludźmi wiary, nadziei i miłości, żeby też umieć tak kształtować sumienia, ażeby nie były one napełnione nienawiścią, bo naród ukraiński dzisiaj doznaje ogromnej krzywdy ogromnego bólu i cierpienia i ten ból może spowodować ogromną też nienawiść. Dlatego też chcemy przezwyciężać tę nienawiść naszą modlitwą, naszym nauczaniem, że nie należy za zło odpłacać złem, ale czynić dobro, według nauki Jezusa Chrystusa. Chcemy być blisko naszych wiernych. Często są też to wierni kościoła prawosławnego, którzy odnajdują żywego Boga, który jest dla nich takim drogowskazem. Na nowo próbują poukładać swoje życiowe ścieżki. Ustanowiłem takim duszpasterzem księdza Bogdana, który ma też swoje doświadczenia w pracy misyjnej w Ukrainie Wschodniej. A z racji agresji Rosji na Ukrainę został zmuszony do opuszczenia Ukrainy, tych terenów wschodnich i dzisiaj obejmuje pracą duszpasterską wiernych, którzy są na terenie Mławy i okolic, ale też Płocka dojeżdża do tych miejscowości. Ta opieka jest dzisiaj konieczna. Osoby potrzebujące pomocy pochodzą z całej Ukrainy i dla nich jest potrzebna opieka, która pokaże im jedność całego narodu ukraińskiego. Chociaż są z różnych regionów, mają różne doświadczenia, różnie też mówią, ale dzisiaj trzeba takiej właśnie jedności. W budowaniu jedności pomaga osoba biskupa, księdza, razem z tymi, którzy się modlą. Wnosi nadzieję. Tym przede wszystkim musimy się kierować, budować myślenie, ażeby działać w kierunku dobra — mówi nam ksiądz biskup Arkadiusz Trochanowski z kościoła greckokatolickiego w Polsce. 

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
JH
JH
1 rok temu

Ciekawa inicjatywa. Gorzej mają ci wyznania prawosławnego…

Kamil
Kamil
1 rok temu

Msze są co niedzielę o godzinie 13.

One oszukały ekspedientkę. Policja publikuje FILM

0
Oszukały ekspedientkę metodą na przewałkę, polegającą na odwróceniu uwagi i przekazaniu pokrzywdzonemu tylko części gotówki. Policja publikuje FILM. Podejrzane, to dwie kobiety narodowości romskiej....

W Bogurzynie lepiej zwolnić

0
Patrole z grupy SPEED regularnie kontrolują drogi na terenie powiatu mławskiego. Na wyniki nie trzeba było długo czekać. Niestety nawet w warunkach zimowych kierujących,...

Mławskie pielęgniarki wygrywają w sądzie

4
Mławskie pielęgniarki wygrywają w sądzie. Musiały iść do sądu, ażeby szpital uznał ich kwalifikacje uprawniające do wyższych wynagrodzeń. 1 grudnia 2023 r. (piątek) Sąd...

Na północy z sukcesami. Medale naszych kickbokserów

0
W pierwszy weekend grudnia mławscy kickbokserzy wybrali się w daleką podróż, na północną granicę naszego kraju. Położone w gminie Bartoszyce Bezledy były gospodarzem turnieju...
 • Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Domy jednorodzinne w centrum Mławy, pow. 188,61 m2
  Cena: 630 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
 • Dwupokojowe mieszkanie p. 44,5 m2-Iłowo-Osada
  Dwupokojowe mieszkanie p. 44,5 m2-Iłowo-Osada
  Cena: 148 000 zł  / Miejscowość: Iłowo-Osada  / Kategoria:
 • Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Przestronny dom w Mławie przy ul. Warszawskiej
  Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
choinka na mławskim rynku

Rozbłyśnie mławska choinka. Mikołajki Miejskie

0
Już w środę 6 grudnia Mikołajki Miejskie. Organizatorzy zapraszają na plac przed ratuszem i do MDK w Mławie. Zacznie się o godz. 17.00, kiedy...
koncert

Koncerty w szkole muzycznej

0
Mławska szkoła muzyczna zaprasza na koncerty klasy fortepianu i klasy klarnetu. Imprezy odbędą się w siedzibie szkoły przy ulicy Sienkiewicza. Wstęp wolny.    Koncerty w szkole...

Na Lelewela i Piłsudskiego w Mławie [ZDJĘCIA]

1
Uwaga kierowcy na skrzyżowaniu mławskich ulic: al. Piłsudskiego, Kopernika, Lelewela i Żwirki. Dziś nie działa tam sygnalizacja świetlna. Na efekty nie trzeba było długo...
- REKLAMA -
- REKLAMA -
lekarz

Wyciekły dane 12 tys. pacjentów. Sprawdź, czy Twoje!

2
Wyciekły dane aż 12 tysięcy pacjentów z ALAB Laboratoria. Sprawcy cyberataku, czyli hakerzy z grupy “RA World” grożą, że upublicznią je w sieci po...
tankowanie

Benzynowa rewolucja. Nie wszyscy zatankują

0
Benzynowa rewolucja. Już za niecały miesiąc dokładnie z końcem roku 2023 benzynę 95 (E5) zastąpi benzyna E10. Problemy z tankowaniem będą mieć właściciele starszych...

De Luxe Team najlepszy. Triumf na jubileusz

0
W przeszłości Mławska Hala Sportowa była prawdziwym domem dla siatkarskich amatorów. Wszyscy mamy jeszcze w pamięci pojedynki w ramach Powiatowej Ligi Amatorów Siatkówki. W...

Pani Aniela Staszewska obchodziła 100. urodziny

1
Jubileusz 100. urodzin 29 listopada 2023 r. obchodziła Pani Aniela Staszewska z Wróblewa w Gminie Radzanów. Mieszkanka gminy Radzanów miała w dniu urodzin niezwykłych...
- REKLAMA -
2
0
Przejdź do komentarzyx