Pięciu muzyków zaprezentowało mieszkańcom Mławy najnowsze kompozycje Kuby Stankiewicza – muzyczną ilustrację pieśni Jana Kochanowskiego. Atmosfera koncertu była rewelacyjna, a Kochanowski w jazzowej odsłonie, mimo archaizmów – bardzo nowoczesny.
W klimat koncertu wprowadził zebranych w sobotnie popołudnie 10 listopada gospodarz miejsca – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mławie – Wilhelm Taraszkiewicz. Przedstawił muzyków i krótko scharakteryzował to, co potem działo się na scenie.
Na jej deskach w wigilię Święta Niepodległości stanęło czterech czołowych instrumentalistów jazzowych, wykładowców akademickich i uczestników wielu interesujących projektów muzycznych: Kuba Stankiewicz – fortepian, Maciej Sikała – saksofony, Wojciech Pulcyn – kontrabas oraz Sebastian Frankiewicz – perkusja. Towarzyszył im świetny wokalista sesyjny i wykładowca warszawskiej Akademii Muzycznej Jacek Kotlarski. On także wprowadzał publiczność w klimat każdego utworu, tłumacząc jego niegdysiejszy sens i aktualne przesłanie.
Widownia reagowała fantastycznie i żywiołowo, nagradzając muzyków brawami po każdej partii solowej i bardziej wysublimowanym fragmencie utworu.
Kwintet jazzowy zagrał świetny koncert, bawiąc się przy tym doskonale muzyką i łapiąc rewelacyjny kontakt z publicznością. W aranżacji Kotlarskiego pieśni ubrane w muzykę Stankiewicza zyskały nowy wymiar.
Sięgając po renesansowe utwory Jana Kochanowskiego, pisane słowami, których znaczeń często jedynie się domyślamy, Stankiewicz wskrzesił ideę wieszcza z Czarnolasu. Pieśni pełne refleksji nad życiem i przemijaniem przeplatały się z pochwałą dla codzienności, prostego życia i rodziny. Za sprawą Kuby Stankiewicza Kochanowski powrócił i przypomniał nam prawdy odwieczne: jedz, módl się i kochaj.
– Kochanowski pisał pieśni, a to przecież naturalne, że pieśni trzeba śpiewać. Aż dziwne, że wcześniej nikt tego nie opracował – podsumował kompozytor tuż po występie.
Mławski koncert był możliwy dzięki współpracy burmistrza z Fundacją For Art oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W imieniu szefa miasta i mieszkańców artystom podziękowały Janina Budzichowska – zastępca burmistrza, Justyna Lewandowska – skarbnik miasta oraz Magdalena Grzywacz – rzecznik prasowa.
– Wierzę, że przed nami jeszcze wiele ciekawych projektów i już dziś zapraszamy Państwa na Festiwal Muzyki Victora Younga, który chcemy wspólnie zorganizować w październiku – zapowiedziała Ewa Banaś, Prezes Fundacji For Art.