niedziela, 16 stycznia 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plFelietonyArtur CzaplińskiMazowsze, czyli ile kosztuje wizerunek w mediach?
- REKLAMA -
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Mazowsze, czyli ile kosztuje wizerunek w mediach?

-

Od ponad roku pracuję w Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Poza sprawami obywatelskimi i społecznymi jako radny opozycji mam za zadanie patrzeć obecnej władzy na ręce, kontrolować jej działania, a także proponować rozwiązania alternatywne. W przypadku samorządu wojewódzkiego jest to jednak bardzo trudne.

- R E K L A M A -

Otóż jako pojedynczy radny nie dysponuję dostępem do żadnych środków przekazu, nie dysponuję również publicznymi środkami finansowymi na reklamy czy materiały prasowe. Radzę sobie sam w mediach społecznościowych czy poprzez próby zainteresowania mediów tradycyjnych tematami, którymi się w danym momencie zajmuję.

Władze Mazowsza na czele z Adamem Struzikiem posiadają z kolei sowicie opłacaną i dobrze zorganizowaną machinę propagandową, z którą bardzo trudno konkurować. Przykłady? Bardzo proszę.

W zeszłym miesiącu zapytałem Zarząd Mazowsza o wydatki na reklamy i materiały prasowe zamieszczone w 2019 roku w prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Odpowiedzi i kwoty, jakie otrzymałem, szokują. Otóż od 1 stycznia do 31 października 2019 roku (czyli tylko za 10 miesięcy roku) samorząd wojewódzki wydał na artykuły sponsorowane w prasie lokalnej i ogólnopolskiej 592 093,58 zł. Dużo ponad pół miliona złotych poszło na materiały sponsorowane – planowane i redagowane przez władze Mazowsza. Nierzadko oparte na całkowitej promocji władz samorządowych. Nie ma w tych artykułach nic, co by było krytyczne. Często z kolei te materiały są zamieszczane w prasie niemalże bez oznaczenia „materiał płatny”, a w sposób jakby były artykułem napisanym przez dziennikarzy gazety. Czy gazeta, która otrzymuje takie zlecenia, może krytycznie pisać na temat działalności obecnych władz wojewódzkich w pozostałych informacjach? Czy przez krytyczne podejście podejmuje ryzyko, że straci zamówienia? Bardzo interesujące pytania, na które odpowiedzi są raczej oczywiste.

A warto zaznaczyć, że za pół miliona złotych niejeden mniejszy samorząd poczyniłby bardzo potrzebne inwestycje, poczynając od służby zdrowia, po drogi czy na edukacji i pomocy społecznej kończąc.

Zastanawia też dobór określonych tytułów. Nie wiadomo, jaki jest klucz doboru określonych gazet do zamieszczania w nich materiałów sponsorowanych. Razi to szczególnie na rynku lokalnym, gdzie na przykład w danym powiecie istnieją dwie gazety i trzy portale internetowe i działają na wolnym rynku, z tym że jeden jest wspomagany stałym zleceniem finansowym od samorządu wojewódzkiego. To pierwszy krok do nieuczciwej rywalizacji i wyeliminowania z lokalnego rynku konkurencji. I tak na przykład od 1 stycznia do 31 października 2019 samorząd Mazowsza wykupił materiały sponsorowane w Gazecie Wyborczej na kwotę 77 204,86 zł. Tygodnik Ciechanowski to kwota 23 503,08 zł i regularna wpłata miesięczna w kwocie 2460 zł na ten tytuł, co w wymiarze lokalnym jest kwotą znaczącą i jak to mówi młodzież „robiącą różnicę”. Taka sama sytuacja dotyczy, na przykład Tygodnika Siedleckiego gdzie w 10 miesięcy wydano 46 747,69 zł. Tylko że w tym przypadku regularna miesięczna wpłata wynosiła 4920 zł.

Do niniejszego tekstu załączam otrzymaną odpowiedź. Więc każdy z czytelników może sobie sam sprawdzić, w jakich tytułach prasowych zamieszczane były materiały prasowe Województwa Mazowieckiego w 2019 roku.

A przecież jeszcze poza kwestiami ograniczenia wolnego rynku prasy dochodzi element propagandowy. W tych materiałach bardzo dużo jest lukru i chwalenia całej polityki obecnych władz Mazowsza. Wizerunki polityków koalicji rządzącej i Marszałka Struzika biją z setek zdjęć zamieszczanych w tej prasie i opłacanych z publicznych pieniędzy. A przecież jest jeszcze samorządowy periodyk pod tytułem „Mazowsze serce Polski”, który kosztuje ponad milion złotych rocznie z pieniędzy wszystkich mieszkańców Mazowsza.

Raz jeszcze przypominam, że zgodnie z deklaracją Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wydawanie prasy samorządowej (ja rozumiem przez to także zamawianie materiałów finansowanych przez samorząd) w prasie może stanowić element zagrożenia dla wolności słowa. Informowałem o tym obecne władze Mazowsza, a Marszałka Adama Struzika wielokrotnie. Niestety ta informacja do tej władzy nie dociera i machina propagandy działa w najlepsze.

Autor: Artur Czapliński

Wydatki na reklamy i artykuły sponsorowane

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Nie jęcz człowieku.
W porównaniu z tym co PIS wydaje na propagandę, to to co wydaje PSL przy tych waszych wydatkach to jest malutka, tycia tyciutka kropla w morzu.
Przed wyborami prezydenckimi kolejne 2 mld zł idą na propagandę, a czy to ostatnie w tym roku?
Ale suweren szczęśliwy, bo 13-tą emeryturę dostanie, którą podwyżki cen pożrą w miesiąc, no ale nikt tak dobry nie jest jak PIS przecież, a że PIS napędza inflację… no cóż takie jest życie.

Popatrz, popatrz...
Popatrz, popatrz...
1 rok temu

Przepraszam, a PIS to robi inaczej?
PIS robi to samo i jeszcze więcej wykorzystując do tego media publiczne: radio, telewizja.
Mąci w głowach Polakom za ich własne pieniądze i co? – tu jest ok? tak wolno? [WYMODEROWANO]

RW
RW
1 rok temu

Dlatego A.Struzik (PSL) jest od kilku kadencji Marszałkiem Woj. Udowodniono, że im częściej osoba pojawia się w mediach w „dobrym świetle” tym większe są szanse, że wyborcy zdecydują się na niego głosować w różnego rodzaju wyborach. Najgorsze jest to, że nie robi tego za własne pieniądze a za pieniądze ogółu podatników.

pieniądze

GUS o ubóstwie w Polsce. Raport współautorstwa mławianina

0
Główny Urząd Statystyczny wydał właśnie publikację „Ubóstwo w Polsce w latach 2019-2020”, której współautorem jest mieszkający w Mławie socjolog Arkadiusz Góralczyk.     Ponad 80 stronicowa praca,...
młody mężczyzna

Inflacja najwyższa od 21 lat

0
Jest źle, ma być jeszcze gorzej. Inflacja rośnie w zastraszającym tempie. Obecny wskaźnik inflacji jest najwyższy od 21 lat.    W grudniu 2021 r. ceny towarów...
Pływak

U sąsiadów. Program dla dzieci z darmowym basenem

0
Władze sąsiedniego miasta Ciechanowa wprowadzają program profilaktyki wad postawy oraz ich korekcji dla uczniów ciechanowskich szkół podstawowych. Dzieci zakwalifikowane do programu będą mogły uzyskać...
cmentarz złamane drzewo

Wiatr powalił drzewo na cmentarzu

0
Wczorajszy piątkowy (14 stycznia) silny wiatry, który zgodnie z zapowiedziami wiał w ciągu dnia, spowodował szkody.   Wieczorem wraz z przejściem chmury z której obficie padał...
- REKLAMA -
 • Producent materacy Materace z Gór
  Producent materacy Materace z Gór
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Nowy Sącz  / Kategoria: Ubrania
 • Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Telefony…
 • Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Opole  / Kategoria: Telefony…
 • Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Elbląg  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Babi Dół  / Kategoria: Pozostałe
 • Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Cena: 3 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Lokal/biuro
 • nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  Cena: 5 000 zł  / Miejscowość: Biała Panieńska  / Kategoria:…
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Mieszkania
 • POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Wrocław  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Kraków  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Księgowo-finansowe
Ludzie przed budynkiem ratusza

W Mławie posadzą drzewa za 400 tys. zł

1
W Mławie władze planują posadzenie drzew w kilku lokalizacjach. Według szacunków mławskiego ratusza koszt realizacji zadania to 400 tys. zł. Połowę z tej kwoty...
Wiceprezes KS Zawkrze Mława Filip Kowalczyk i wiceburmistrz Szymon Zejer

Iluminacja WOŚP i złoty medal Ligi Mistrzów na licytację

0
Z okazji 30. Finału WOŚP w Mławie pokazano iluminację świetlną z sercami największej orkiestry świata. Portal Nasza Mława jest wśród patronów medialnych wydarzenia i...
samochód zajechał drogę

Kraj. 3500 zł mandatu za coś takiego [FILM]

1
3500 zł mandatu dostał kierowca osobówki, który w Gostyniu doprowadził do bardzo niebezpiecznej sytuacji.    Wielkopolska policja informuje, że kierujący samochodem osobowym zajechał drogę motorowerzyście. Motorowerzysta tylko...
- REKLAMA -
wnętrze autobusu zagrodzone taśmą

Niesprawnym autobusem woził dzieci do szkoły

6
Policjanci z mławskiej drogówki, pełniący służbę w Wiśniewie zatrzymali rano autobus, który chwilę wcześniej przywiózł dzieci do szkoły. W pojeździe nie było tylnej szyby....
interwencja strażaków

Ostrzeżenie dla mieszkańców Mławy i okolic

0
Ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia dla mieszkańców Mławy i okolic wystosował IMGW. Wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h pojawił się wczoraj, ale...
koszyk na zakupy

Zero VAT na żywność i gaz. Czy będzie taniej?

0
Zero VAT na żywność, gaz i nawozy, obniżka VAT na paliwo, prąd oraz ciepło - to główne założenia rządowej tarczy antyinflacyjnej, która ma wejść w...
Zniszczony znak drogowy

Mława. Komu to przeszkadzało?

1
W Mławie zbyt często mamy do czynienia z aktami wandalizmu w przestrzeni publicznej. Mławski ratusz pokazuje uwiecznione na zdjęciach czyny chuliganów i apeluje o...
- REKLAMA -
3
0
Przejdź do komentarzyx
()
x