poniedziałek, 17 stycznia 2022
- REKLAMA -
- REKLAMA -
 • Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Przestronny narożny lokal usługowo-handlowy, 96,94m2
  Cena: 3 393 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Nieruchomość 18200 m2 z halą i cz. mieszkalną - okolice Mławy
  Cena: 450 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Kosiny Bartosowe …
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości

Dyskretny grzech nihilizmu

-

Wódz Narodu jest jak Słońce Narodu. Jak na geniusza przystało wysławia się mądrze i wielu słów prostaczkowie nie pojmą. Takich jak: dyfamacja, ojkofobia, imposybilizm. Albo permisywizm czy fraternizacja. Ale czasem wyraża się jaśniej i budzi lęki. Gdy mówi o lepszym i gorszym sorcie Polaków, o zdrajcach i kanaliach, wielu czuje się posortowanych. Z urzędu. Jak nie przymierzając świnki przed egzekucją. Można wpaść w katalepsję, albo przynajmniej nabawić się kompleksów. Podobnie, gdy grzmi o nihilizmie….

- R E K L A M A -

Niedawno na konwencji w Lublinie prezes zadeklarował, że jest jedyny, powszechny i słuszny system wartości, ten którego „dzierżycielem” jest Kościół Katolicki. „Poza nim mamy tylko nihilizm”. Ale co to jest tak naprawdę nihilizm? Niektórzy poczuli się walnięci obuchem i wpadli do czarnej dziury. Nic tylko mrok i smog (bo już jesień). Inni próbują się otrząsnąć z przygnębienia. Mnie to pojęcie kojarzy się nieodłącznie z filozofem niemieckim z XIX wieku Fryderykiem Nietzsche, który nie wierzył w sens świata i w boską opatrzność. Ale za to przyznawał się do polskiego pochodzenia a państwa niemieckiego nie cierpiał. To powinno ocieplić nasze uczucia wobec niego tym bardziej, że miał trudne życie (a pewnie i mroczne), los go nie oszczędzał. Ale, tak czy inaczej, od tamtego czasu pojęcie nihilizmu przeszło ewolucję i – można powiedzieć, rozwarstwiło się w nurty. Rozróżnia się nihilizm ontologiczny, epistemologiczny, egzystencjalny, moralny, etc. Jego bujny rozwój przewidział właśnie Nietzsche. To temat do wielkich sporów na gruncie filozofii. Czy jednak nihilizm jest taką hydrą czającą się wszędzie poza wyznaniem katolickim? Ciekawe co na to protestanci, ewangelicy, prawosławni, czy muzułmanie którzy wszystkich wierzących w innego boga niż Allah uważają za „niewiernych” (infidels)?

Zapytany o to prymas Wojciech Polak udzielił odpowiedzi negatywnej. Nie jest to „absolutnie stanowisko Kościoła katolickiego w Polsce ani w ogóle stanowisko Kościoła katolickiego”. I tu wpadłem w konfuzję. Bo w wielu czasopismach prawicowych, a także na portalach zaczęto okrutnie poniewierać prymasem. Pisano: „Biskupi winni wypowiedzieć mu posłuszeństwo i złożyć wniosek do Papieża o odwołanie ze stanowiska. A najlepiej zamknąć go w zakonie bez dostępu do ludzi, aby nie hańbił wiary”. Takich wpisów były dziesiątki. Nie zauważyłem żeby ktoś ważny bronił księdza prymasa, nawet purpuraci.

Z drugiej strony, niektórzy dziennikarze dość żartobliwie (jak mniemam), zaczęli lansować samego prezesa na prymasa (np. Tomasz Krzyżak w „Rzeczpospolitej”). I właściwie, dlaczego by nie? Geniusz wszystko może. Nie tak dawno, prezes sam zgłaszał wolę zostania szefem opozycji wobec własnego rządu. Byłaby to zapewne najbardziej „konstruktywna” opozycja z możliwych. A jednocześnie, bylibyśmy znani w całym świecie jako twórcy jedynego, prawdziwie awangardowego modelu politycznego. Może nawet weszlibyśmy do Księgi Guinessa?

Podobnie, gdyby prezes został prymasem w Kościele, mógłby zapewnić absolutną „jedność ołtarza z tronem” i zgodnie z zasadą przyjętą po kongresie westfalskim (1648 r.) cuius regio eius religio, wszyscy poddani zostaliby objęci patronatem prezesa – prymasa. Nie było by potrzeby w ogóle mówić o nihilizmie i zastanawiać się z jakim konkretnie nihilizmem mamy do czynienia. Oprócz tego, że świat, jak wiadomo, został stworzony przez Boga ex nihilo ( z niczego) i Nietzsche nie miał z tym (chyba) nic wspólnego więc tu jest „czysty”.

Na razie jednak, jak się wydaje, nihilizm wżera się w nasze serca nie tylko poza Kościołem lecz i w Kościele. Pan prezes chciałby żeby w każdej kwestii, nawet najbardziej spornej, w samym Kościele panowała jedność, według jego instrukcji, choć nie jest jeszcze prymasem. Na przykład w sprawach celibatu, komunii dla rozwodników, ordynacji kobiet, czy LGBT. Jednakże, jak przekonuje nas redaktor Tomasz Terlikowski, tak się nie dzieje. Niemal w każdym kraju trwają wokół tych kwestii spory, czasem nawet w ramach dyskusji synodalnych i mogą się łatwo przenieść do Polski.

Dziennikarz pisze że prawdopodobnie już niedługo te zmiany które ostatnio są proponowane w trakcie synodu w Niemczech mogą zostać przegłosowane, włącznie z akceptacją aktu błogosławieństwa par jednopłciowych. Są bowiem problemy z listą grzechów, ich definicją. Obie strony sporu powołują się na Pismo Święte i nauczanie Jezusa Chrystusa. To co ich dzieli to antropologia, rozumienie człowieka. Jedna strona powołuje się na klasyczne rozumienie człowieka, zakorzenione w Biblii, druga chętnie oddaje pierwszeństwo nauce. Czyli wartościom nihilistycznym, jak by powiedział nasz prezes…. jeśli się dobrze rozumiemy.

Nasz Kościół jeszcze do tych spraw nie dojrzał. U nas emocje budzą takie tematy jak LGBT czy uchodźcy. Ale duch nihilizmu i tutaj krąży i wystawia wiernych na niełatwą próbę. Jak stwierdził ostatnio biskup Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Episkopatu Polski do spraw Migracji: „Jednym z najboleśniejszych spostrzeżeń ostatnich czterech lat jest to, że z ust najbardziej zdeklarowanych katolików usłyszałem najbardziej wrogie motywy niechęci do przyjmowania uchodźców”.

Nic dziwnego że nie lubimy uchodźców. Już we wczesnych wiekach, tylko dzięki wstawiennictwu Matki Boskiej, zdołaliśmy odeprzeć najazdy Mongołów. Tak nam wyjaśnił premier Morawiecki w Wąwolnicy. Gdyby Mongołowie u nas się osiedlili wszyscy mielibyśmy dziś skośne oczy. Nawet pewnie pan prezes.

I to dopiero byłby nihilizm…..

Autor: Daniel Kortlan

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
nauczycielka
nauczycielka
2 lat temu

Panie Danielu , w sporze pomiędzy prymasem a prezesem zdecydowanie ten pierwszy ma racje. Dobrze, że Pan zauważa mądre głosy w Kościele.

pieniądze

GUS o ubóstwie w Polsce. Raport współautorstwa mławianina

1
Główny Urząd Statystyczny wydał właśnie publikację „Ubóstwo w Polsce w latach 2019-2020”, której współautorem jest mieszkający w Mławie socjolog Arkadiusz Góralczyk.     Ponad 80 stronicowa praca,...
młody mężczyzna

Inflacja najwyższa od 21 lat

2
Jest źle, ma być jeszcze gorzej. Inflacja rośnie w zastraszającym tempie. Obecny wskaźnik inflacji jest najwyższy od 21 lat.    W grudniu 2021 r. ceny towarów...
Pływak

U sąsiadów. Program dla dzieci z darmowym basenem

0
Władze sąsiedniego miasta Ciechanowa wprowadzają program profilaktyki wad postawy oraz ich korekcji dla uczniów ciechanowskich szkół podstawowych. Dzieci zakwalifikowane do programu będą mogły uzyskać...
cmentarz złamane drzewo

Wiatr powalił drzewo na cmentarzu

0
Wczorajszy piątkowy (14 stycznia) silny wiatry, który zgodnie z zapowiedziami wiał w ciągu dnia, spowodował szkody.   Wieczorem wraz z przejściem chmury z której obficie padał...
- REKLAMA -
 • Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Kredyty pozabankowe / Pozyczki prywatne
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Apple iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPho
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Opole  / Kategoria: Telefony…
 • Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Kredyt świąteczny: kiedy przyjemność z dawania jest bezcenna.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Warszawa  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Inwestycje, pozyczki, finansowanie projektu.
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Kraków  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • Producent materacy Materace z Gór
  Producent materacy Materace z Gór
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Nowy Sącz  / Kategoria: Ubrania
 • Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Samsung S21 Ultra 5G, Samsung S21, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, i
  Cena: 1 800 zł  / Miejscowość: Lublin  / Kategoria: Telefony…
 • Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Nowe rozwiązanie online w nauce niemieckiego dla dorosłych
  Cena: 10 zł  / Miejscowość: Babi Dół  / Kategoria: Pozostałe
 • Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Lokal do wynajęcia, 57,50 m2, ścisłe centrum
  Cena: 3 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Lokal/biuro
 • POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  POZYCZKI PRYWATNE dla osób prywatnych i firm. / Dzialamy na terenie ca
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Wrocław  / Kategoria: Księgowo-finansowe
 • nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  nowe projekty nowa wizja Twoich potrzeb pożyczkowych.
  Cena: 5 000 zł  / Miejscowość: Biała Panieńska  / Kategoria:…
 • Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Przestronne 4-pokojowe mieszkanie w centrum Mławy
  Cena: 259 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Mieszkania
 • Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne Unikanie art. 299 K.s.h
  Cena: 1 zł  / Miejscowość: Elbląg  / Kategoria: Księgowo-finansowe
Ludzie przed budynkiem ratusza

W Mławie posadzą drzewa za 400 tys. zł

4
W Mławie władze planują posadzenie drzew w kilku lokalizacjach. Według szacunków mławskiego ratusza koszt realizacji zadania to 400 tys. zł. Połowę z tej kwoty...
Wiceprezes KS Zawkrze Mława Filip Kowalczyk i wiceburmistrz Szymon Zejer

Iluminacja WOŚP i złoty medal Ligi Mistrzów na licytację

0
Z okazji 30. Finału WOŚP w Mławie pokazano iluminację świetlną z sercami największej orkiestry świata. Portal Nasza Mława jest wśród patronów medialnych wydarzenia i...
samochód zajechał drogę

Kraj. 3500 zł mandatu za coś takiego [FILM]

2
3500 zł mandatu dostał kierowca osobówki, który w Gostyniu doprowadził do bardzo niebezpiecznej sytuacji.    Wielkopolska policja informuje, że kierujący samochodem osobowym zajechał drogę motorowerzyście. Motorowerzysta tylko...
- REKLAMA -
wnętrze autobusu zagrodzone taśmą

Niesprawnym autobusem woził dzieci do szkoły

6
Policjanci z mławskiej drogówki, pełniący służbę w Wiśniewie zatrzymali rano autobus, który chwilę wcześniej przywiózł dzieci do szkoły. W pojeździe nie było tylnej szyby....
interwencja strażaków

Ostrzeżenie dla mieszkańców Mławy i okolic

0
Ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia dla mieszkańców Mławy i okolic wystosował IMGW. Wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h pojawił się wczoraj, ale...
koszyk na zakupy

Zero VAT na żywność i gaz. Czy będzie taniej?

0
Zero VAT na żywność, gaz i nawozy, obniżka VAT na paliwo, prąd oraz ciepło - to główne założenia rządowej tarczy antyinflacyjnej, która ma wejść w...
Zniszczony znak drogowy

Mława. Komu to przeszkadzało?

1
W Mławie zbyt często mamy do czynienia z aktami wandalizmu w przestrzeni publicznej. Mławski ratusz pokazuje uwiecznione na zdjęciach czyny chuliganów i apeluje o...
- REKLAMA -
1
0
Przejdź do komentarzyx
()
x