Informowaliśmy wczoraj o 15-latnim mławianinie, który zapłacił w sklepie 200 zł banknotem z gier. Obsługa sklepu nie zorientowała się od razu. Dziś okazuje się, że fałszywym banknotem zapłaciła też 66-letnia mieszkanka Mławy. Policja ostrzega – posługiwanie się fałszywym środkiem płatniczym jest przestępstwem.
Trwają czynności mławskiej policji w sprawie fałszywego banknotu o nominale 50 złotych. „Fałszywką” bez widocznych zabezpieczeń posłużyła się 66-letnia mieszkanka Mławy, płacąc za zakupy w jednym z marketów.
– Do zdarzenia doszło wczoraj, w jednym z marketów na terenie Mławy. Seniorka zapłaciła za zakupy banknotem o nominale 50 złotych. Kasjerka zauważyła, że banknot nie posiada widocznych znaków zabezpieczeń. Fałszywy banknot zabezpieczyli interweniujący policjanci. Postępowanie prowadzi KPP w Mławie – informuje asp.szt. Anna Pawłowska, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Mławie.
Policja ostrzega – to już drugi, w ciągu ostatnich dni przypadek posługiwania się fałszywym banknotem. Przyzwyczajenie do płatności elektronicznych sprawia, że zwracamy mniejszą uwagę na oryginalność banknotów. Posługiwanie się fałszywym środkiem płatniczym jest przestępstwem. Zgodnie z art. 310 §2 „Kto pieniądz, inny środek płatniczy lub znak pieniężny albo dokument określone w § 1 puszcza w obieg, albo go w takim celu przyjmuje, przechowuje, przewozi, przenosi, przesyła albo pomaga do jego zbycia lub ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Aby uniknąć kłopotów, wystarczy sprawdzić posiadane w portfelu banknoty. Jeśli są zniszczone lub mamy zastrzeżenia co do ich autentyczności, zwróćmy się o pomoc do banku. Wzory i opis wszystkich banknotów dostępne są na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.