Inwentarz archiwalny IPN od poniedziałku pozwala każdemu obywatelowi sprawdzić, kto pracował w Służbie Bezpieczeństwa, kto był tajnym współpracownikiem, a kto był osobą pokrzywdzoną przez system komunistyczny – poinformowała PAP dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk.
Inwentarz archiwalny, który w nowej odsłonie dostępny jest na stronie www.inwentarz.ipn.gov.pl, ma pełnić rolę czytelnego spisu treści dla wszystkich korzystających z archiwaliów IPN. Przedstawia on opis zasobu Instytutu poprzez informacje o konkretnych jednostkach archiwalnych.
IPN podjął decyzję, by w inwentarzu znalazły się informacje o rodzaju akt osobowych. Na przykład o tym, czy ktoś był funkcjonariuszem komunistycznego państwa czy osobą rozpracowywaną przez bezpiekę, czy też tajnym agentem SB.
Inwentarz archiwalny nie obejmuje jeszcze całego zasobu Instytutu Pamięci Narodowej. Obecnie osoba zainteresowana jego zawartością ma do dyspozycji ponad 1,5 mln rekordów (czyli informacji o tylu jednostkach archiwalnych łącznie z ich sygnaturami).
W inwentarzu archiwalnym można odnaleźć informacje o tym, które akta wyłączono z tzw. zbioru zastrzeżonego, gdyż w polu „sygnatury dawne” zamieszczana jest sygnatura jaką materiały te były oznaczone, gdy były częścią tego zbioru. Sygnatura ta zawiera literę „Z”.
nic ciekawego
Szanowni Państwo Dziennikarze z Naszejmlawy, a co z tej informacji zamieszczonej tutaj wynika dla naszego miasta? Czy jakieś znane osoby współpracowały z SB? Czy możecie Państwo to napisać, skoro to ogólnie dostępne? Czy Wy dziennikarze, jesteście od tego, żeby przekazywać informacje czy nie? Czy jest tu jakiś lokalny odnośnik, konkret?
Będzie wojna domowa …
Ciekawe, czy teczka TW ,,Balbina" też tam jest.
Mam nadzieję, że informacje na temat ludzi związanych z PiS też tam są.
Polecam. Bardzo ciekawe informacje…