Długo się wahałem się, zanim zdecydowałem się poruszyć w felietonie temat zakończonego niedawno protestu rodziców osób niepełnosprawnych w sejmie. Od wielu lat pracuję z dziećmi niepełnosprawnymi i dobrze znam kulejący system ich wsparcia, dlatego całym sercem wspierałem protestujących i trzymałem kciuki za realizację ich postulatów. Postulatów dotyczących zwiększenia pomocy państwa dla niepełnosprawnych, ale również ich rodzin. Z drugiej strony smuciła mnie polityczna otoczka protestu i wykorzystywanie go przez polityków do własnych celów. W pewnym momencie miałem wrażenie, że dobra idea protestu zostanie zmarnowana przez polityków próbujących zbić na tym kapitał. Polityków, którzy nigdy wcześniej nie wykazali nawet elementarnego zainteresowania tymi problemami.
Protest się skończył, politycy się rozeszli, ale problemy pozostały. Mogę mieć swoje zdanie na temat protestów sejmowych. Ale, żeby nie poprzestawać na samych słowach i opiniach chciałbym zaprezentować też pewien pomysł, jak możemy pomóc rodzinom z osobami niepełnosprawnymi w samorządzie. W naszych małych ojczyznach. W Mławie, Płońsku, Ciechanowie czy Przasnyszu.
Chodzi o program „Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym” jaki wdrożono w samorządzie Krakowa i Radomia. Uważam jednak, że jest to kwestia na tyle uniwersalna, że równie dobrze może być realizowana przez wszystkie samorządy miejskie w Polsce.
Omawiany program polega na przyznaniu przez dany samorząd miejski osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom ulg i preferencji w różnego rodzaju usługach. Chodzi o dostęp do kultury, sportu, komunikacji, edukacji i wszelkich innych organizowanych przez samorząd dziedzin życia społecznego.
Program dotyczy całych rodzin i ma za zadanie aktywizować je oraz walczyć z wykluczeniem społecznym. Niepełnosprawność nie tylko dotyka samą osobę niepełnosprawną, ale także ma wpływ na życie całej jej rodziny. Realizacja tego programu wpłynie dodatkowo na pozytywne postrzeganie samorządu jako wspólnej i otwartej społeczności lokalnej.
Gdyby samorządowcy czy środowiska osób niepełnosprawnych Mławy byli zainteresowani pomysłem, to byłaby dobra sprawa i duża pomoc dla tutejszego środowiska osób z niepełnosprawnością. Uważam, że daje on możliwość pomocy na dole. Bez zbędnej filozofii i bez zbyt dużych starań oraz nakładów finansowych. A to jak władza lokalna traktuje osoby niepełnosprawne może być dobrym testem dla rządzących.
Artur Czapliński
Autor pochodzi z Płońska. Jest działaczem społecznym, nauczycielem Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Płońsku, radnym Rady Powiatu Płońskiego, przewodniczącym komisji zakładowej NSZZ Solidarność SOSW Płońsk i przewodniczącym Zespołu Kształcenia Specjalnego w Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Region Płock. W roku 2015 był członkiem ministerialnego zespołu do spraw przygotowania zmian w kształceniu specjalnym przy ministrze edukacji narodowej.Jest wolontariuszem Biura Pomocy i Interwencji Prawnej „Duda Pomoc”. Popularyzuje historię północnego Mazowsza.
Jest twórcą portalu internetowego Płońska Prawica. Swoje felietony publikuje m.in. na płońskich, przasnyskich i ciechanowskich portalach. Od maja br. współpracuje z portalem „Nasza Mława”.
Super!