niedziela, 24 listopada 2024
naszamlawa.plPo godzinachWigilia pełna symboli
- REKLAMA -
  • M-3 na OKM *Na start *Inwestycja pod wynajem*
    M-3 na OKM *Na start *Inwestycja pod wynajem*
    Cena: 239 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dom jednorodzinny w Mławie
    Dom jednorodzinny w Mławie
    Cena: 520 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Parterowy dom o pow. 90 m2, okolice Mławy
    Parterowy dom o pow. 90 m2, okolice Mławy
    Cena: 286 000 zł  / Miejscowość: Kuklin  / Kategoria:
  • Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
    Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
    Cena: 280 000 zł  / Miejscowość: Stupsk  / Kategoria:
  • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Cena: 3 800 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
  • Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Cena: 325 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
    Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
    Cena: 320 000 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
  • Kamienica w centru Działdowa
    Kamienica w centru Działdowa
    Cena: 980 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Działdowo  /…
  • Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
    Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
    Cena: 2 650 000 zł  / Miejscowość: Narzym  / Kategoria:
  • Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
    Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
    Cena: 395 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Wigilia pełna symboli

-

„Wigilia” to słowo zaczerpnięte z języka łacińskiego. Oznacza czuwanie. W dawnym Kościele wiernych przed ważnymi uroczystościami obowiązywał post, który rozpoczynał się w dniu poprzedzającym święto. Przywiązywano do tego tak dużą wagę, że nierzadko wspólnie modlono się przez całą noc, w oczekiwaniu na mające nadejść uroczystości. W Polsce wigilia Bożego Narodzenia na stałe weszła do tradycji w XVIII wieku.

- R E K L A M A -

Główną część Wigilii stanowi uroczysta rodzinna wieczerza, która wprawdzie była wcześniej praktykowana, ale dopiero w XX wieku nabrała sakralnych cech. Gospodynie bardzo dbały o to, by dom był gruntownie wysprzątany. We wszystkich rogach głównej izby umieszczano (na wsi i we dworach) snopy zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. W ten sposób proszono by w nowym roku Dzieciątko Jezus obdarowało pokarmem i ludzi i bydło.

Biały obrus koniecznie musiał się znaleźć na wigilijnym stole. Takie nakrycie z jednej strony przypominało o ołtarzu, a z drugiej nawiązywało do pieluszek i chusty, w którą zawinięto Dzieciątko.

Siano miało przypominać, iż Jezus narodził się w stajence, dlatego zawsze wkładano je pod obrus. Dawniej w wielu domach było rozłożone na całym stole, dziś wkłada się tylko odrobinę. Zwyczajem było również, że cały dzień obowiązywał ścisły post. Także podczas wieczerzy wigilijnej podawano tylko postne dania. Gospodynie zwracały uwagę na ich różnorodność, chodziło o to by na stole znalazła się możliwie największa liczba potraw jadanych zwykle w ciągu roku.

Wolne miejsce przy stole ­­– ten zwyczaj zachował się do dziś, choć etnografowie mają z nim niemały problem. Trudno bowiem dokładnie ustalić jego genezę. Wolne miejsce według jednych było przeznaczone dla przygodnego gościa (w Wigilię nikt nie powinien być sam, dlatego też nikomu nie odmawiano gościny), ale są w Polsce takie regiony, w których wolne miejsce miało przypominać o bliskiej osobie, która zmarła w minionym roku.

12 potraw – zdecydowana większość osób natychmiast kojarzy tę liczbę z liczbą apostołów, którzy zasiedli do ostatniej wieczerzy z Jezusem. To jednak nie jedyne skojarzenie. Dawniej na świątecznych stołach pojawiało się siedem potraw – bo tyle dni ma tydzień. Jest to także symbol pewnej całości. Z czasem ich liczba wzrosła do dziewięciu ( tyle jest chórów anielskich), później do 12. Liczba ta dla naszych przodków oznaczała bogactwo. Tylko zamożni mogli bowiem sobie pozwolić na tak wystawną wigilię.

Pierwsza gwiazda na niebie do dzisiaj w wielu regionach w Polsce jest sygnałem do rozpoczęcia wigilii. To na pamiątkę Gwiazdy Betlejemskiej, którą ujrzeli Mędrcy (nazywani potocznie Trzema Królami). O tym zwyczaju pisze w „Chłopach” Władysław Reymont, a Oskar Kolberg stwierdza wręcz , że jest to bardzo stara tradycja, szczególnie przestrzegana w rodzinach katolickich.

Łamanie się opłatkiem rozpoczyna się wieczerzę wigilijną nie tylko w Polsce, ale też m.in. na Słowacji, Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Czechach i we Włoszech. Jest on przaśny (niekwaszony i niesolony) i wypiekany wyłącznie z białej mąki i wody (bez dodatku drożdży). Nazwa „opłatek” pochodzi od łacińskiego słowa oblatum, czyli dar ofiarny. Podczas dzielenia się nim chrześcijanie składają sobie życzenia i wybaczają urazy. Czynność ta następuje jednak dopiero po przeczytaniu fragmentu ewangelii o narodzeniu Pańskim. Zwyczaj łamania się opłatkiem nawiązuje nie tylko do ostatniej wieczerzy, ale oznacza również wzajemne poświęcenie się dla siebie. Ma też przypominać, że z drugim człowiekiem zawsze należy podzielić, nawet ostatnim kawałkiem chleba.

Po wieczerzy… Na Mazowszu, resztki jedzenia zawsze oddawano zwierzętom. Wierzono, że o północy, przynajmniej niektóre z nich, przemówią ludzkim głosem. To dotyczyło szczególnie bydła, bo ono było przecież obecne przy narodzinach Dzieciątka i dar mówienia ludzkim głosem w tę jedyną noc w roku miało otrzymać w nagrodę. W wielu rejonach Polski w wigilijny wieczór wyruszali też kolędnicy. Obowiązkowo musiały być trzy postacie: bocian, koza i niedźwiedź. Bocian symbolizował nowy rok i nowe życie, koza – płodność, a niedźwiedź – wrogie siły przyrody, które trzeba było jakoś obłaskawić.

Kolędy  są nierozłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia. Nazwa pochodzi od słowa łacińskiego słowa calendae (tak Rzymianie nazywali początek każdego miesiąca). Kolędy to pieśni, sławiące narodziny Chrystusa, w wielu krajach towarzyszą chrześcijanom w czasie świątecznych odwiedzin. Z czasem kolędą zaczęto nazywać nie tylko bożonarodzeniowe pieśni, ale także sam zwyczaj odwiedzania sąsiadów i składania im życzeń świąteczno-noworocznych. To także nazwa wizyty duszpasterskiej w domach parafian. Odbywa się ona raz w roku, w okresie po świętach Bożego Narodzenia. Trudno ustalić, kiedy kolędowanie duchownych pojawiło się w Polsce. Najprawdopodobniej przywieźli je do nas w XIII wieku franciszkanie. To oni wzorem założyciela swego zakonu, św. Franciszka z Asyżu (który pierwszy urządził żłóbek wyobrażający Boże Narodzenie), propagowali kult Dzieciątka Jezus.

Wbrew pozorom zwyczaj przystrajania świątecznego drzewka stanowi jedną z najmłodszych tradycji wigilijnych. Początkowo popularna była tzw. jodlka, czyli zawieszony ścięty wierzchołek sosny, jodły lub świerku. Drzewko to miało chronić dom i jego mieszkańców od złych mocy. Choinka, taka jaką znamy obecnie przyjęła się w Polsce dopiero w XVIII wieku. Zwyczaj ten zwyczaj ten przeniósł się do Polski z Niemiec. Kościół był początkowo bardzo niechętny temu pomysłowi, ale szybko nadał choince symbolikę „biblijnego drzewa wiadomości dobra i zła”. Dziś choinkę wnosi się do domu w dniu, w którym wspominamy pierwszych ludzi – Adama i Ewę. Nie może na niej zabraknąć jabłek, bo właśnie one były biblijnym drzewie.
Wijące się łańcuchy mają przypominać o wężu-kusicielu. Gwiazda na szczycie drzewka to nawiązanie do gwiazdy z Betlejem. Świeczki na gałązkach to okruchy ognia, który dawniej płonął w izbie przez całą noc wigilijną, po to, by przychodzące na ten czas dusze mogły się ogrzać.

Zwyczaj obdarowywania się w Wigilię wziął swój początek od rzymskich Saturnaliów. W późniejszych wiekach przez Kościół  nazwał go „Gwiazdką”, bo prezenty wręczano, gdy ta pojawiła się na niebie.

Święty Mikołaj był postacią historyczną, urodził się w Turcj na przełomie wieków III i IV. Do dziś krąży wiele legend z nim związanych. Mikołaj ukończył seminarium duchowne i przez wiele lat był biskupem Miry. Był też człowiekiem wielkiego serca, nieustannie pomagał biednym i potrzebującym. Rozdał cały swój majątek ubogim. Prawdopodobnie czynił też cuda. Święty Mikołaj przynosi co roku prezenty… 90 milionom dzieci na całym świecie. Zostawia je w różnych miejscach – pod poduszką, w skarpetach, specjalnych bucikach albo pod choinką.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Uważajcie na trudne warunki drogowe

0
Na terenie garnizonu mazowieckiego panują trudne warunki drogowe. Opady śniegu spowodowały, że wiele dróg jest śliskich i niebezpiecznych. Policja ostrzega kierowców i apeluje o...

Jarmark Bożonarodzeniowy w Mławie. Mało czasu na zgłoszenia

0
Mławianie po raz kolejny będą mieli niepowtarzalną okazję uczestnictwa w Jarmarku Bożonarodzeniowym przed tegorocznymi świętami. Wydarzenie zaplanowano od 6 do 8 grudnia. Wystawcy oferujący...

Nieźle się obłowiły. Kradzież uwieczniły kamery

0
Nieźle się obłowiły. Kradzież uwieczniły kamery monitoringu jednego z mławskich sklepów. Widoczne na zdjęciu dwie kobiety, ukradły towar za ponad 1300 zł. Ich celem...

Jak wybrać idealne kosze na śmieci na zewnątrz? [SPONSOROWANY]

0
Dobór odpowiednich koszy na śmieci do przestrzeni zewnętrznej to decyzja, która może znacząco wpłynąć na estetykę i funkcjonalność otoczenia. Wybór ten jest istotny zarówno...
  • Parterowy dom o pow. 90 m2, okolice Mławy
    Parterowy dom o pow. 90 m2, okolice Mławy
    Cena: 286 000 zł  / Miejscowość: Kuklin  / Kategoria:
  • Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Cena: 325 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Cena: 3 800 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:

Oczko Głowackiego, szóstka GKS-u. Derby dla Wieczfnianki

2
Dobiegły końca jesienne zmagania w piłkarskiej okręgówce i A-klasie. Na pierwszym z wymienionych szczebli najwyżej finiszowała Konopianka. Pierwsza runda pod wodzą Łukasza Kozłowskiego przyniosła...

Termin blokady ulicy Płockiej przesunięty

1
Termin blokady ulicy Płockiej przesunięty. Zimowa aura przeszkodziła drogowcom w układaniu warstwy ścieralnej na ul. Płockiej w Mławie. Za naszym pośrednictwem informują o przełożeniu...

Oni wystąpią na Rockowaniach

0
Znamy finalistów XX Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Młodzieżowej Rockowania. BEZPRESJA, DAMNED SOULS, DON'T TOUCH, RED LUST, RESZTA POKOLENIA, STONDWAVE, THE COLD SET, WHITE HAG, ZESPÓŁ...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Redakcja portalu Nasza Mława składa kondolencje rodzinie ofiar

1
Redakcja portalu Nasza Mława składa kondolencje rodzinie ofiar katastrofy budowlanej w dawnej zajezdni PKS w Mławie w środę 20 listopada.   Wiadomo już, że w...

Nowa edycja rozkładu jazdy pociągów

0
Dojeżdżających do pracy oraz innych podróżnych na pewno zainteresuje, że spółka Koleje Mazowieckie prezentuje nową edycję rozkładu jazdy pociągów, która wejdzie w życie 15...

Jaka będzie pogoda? Nadchodzi zima

0
Zimowa aura zaskoczyła w środę 20 listopada wielu z nas, a szczególnie drogowców. Jaka będzie pogoda na Mazowszu w najbliższe dni?  Jaka będzie pogoda? Nadchodzi...

Złota Husaria na mistrzostwach Polski. Niebieski pas mistrza

6
Uniwersytecka Hala w Poznaniu była areną tegorocznych mistrzostw Polski w brazylijskim jiu-jitsu. Czempionat okazał się niezwykle udany dla wojowników mławskiej Husarii. Dwóch z nich...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx