wtorek, 07 maja 2024
naszamlawa.plWiadomościFundusz Ochrony Rolnictwa podatkiem w masce? Pogrąży producentów?
- REKLAMA -
  • M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
    M3 w samym sercu Mławy, ul. Płocka
    Cena: 310 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Nieruchomość gruntowa 0,8881 ha - Strzałkowo
    Nieruchomość gruntowa 0,8881 ha - Strzałkowo
    Cena: 37 300 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Grunt rolny 1,08 ha w Strzałkowie
    Grunt rolny 1,08 ha w Strzałkowie
    Cena: 49 600 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
    Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
    Cena: 575 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Grunt orny 8000 m2 w Strzałkowie, gm. Stupsk
    Grunt orny 8000 m2 w Strzałkowie, gm. Stupsk
    Cena: 37 600 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Działka rolna 1,7933 ha - Strzałkowo, gm. Stupsk
    Działka rolna 1,7933 ha - Strzałkowo, gm. Stupsk
    Cena: 75 300 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
    Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
    Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
  • Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
    Do sprzedaży siedlisko na działce o pow. 1600 m2
    Cena: 158 000 zł  / Miejscowość: Wyszyny Kościelne  / Kategoria:
  • Mieszkanie w ścisłym centrum - 3 pokoje, miejsce postojowe
    Mieszkanie w ścisłym centrum - 3 pokoje, miejsce postojowe
    Cena: 350 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Działki pod zalesienie - łącznie 1,2196 ha - Strzałkowo
    Działki pod zalesienie - łącznie 1,2196 ha - Strzałkowo
    Cena: 51 200 zł  / Miejscowość: Strzałkowo  / Kategoria:
  • M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, I piętro
    M-4 na Os. Książąt Mazowieckich, I piętro
    Cena: 362 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Fundusz Ochrony Rolnictwa podatkiem w masce? Pogrąży producentów?

-

Fundusz Ochrony Rolnictwa podatkiem w masce? Pogrąży rolnictwo? Tego obawiają się producenci polskiej żywności zrzeszeni w Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego. 

- R E K L A M A -

Fundusz Ochrony Rolnictwa podatkiem w masce? Pogrąży producentów?

W założeniach Fundusz Ochrony Rolnictwa ma za zadanie chronić rolników przed niewypłacalnością ich partnerów biznesowych. W razie sytuacji, gdy odbiorca lub pośrednik nie zapłaci za produkty rolnikowi, zrobi to fundusz. Jednak ażeby powstał, złożyć się na niego muszą przetwórcy żywności. A na to przedstawiciele branży nie chcą się zgodzić.

Według Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego fundusz (FOR) to nowa forma opodatkowania przedsiębiorców.

Przetwórcy mieliby składać się na fundusz od 0,25% od obrotu – cen nabycia produktów przez przetwórców.

Eksperci Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego są przekonani, że proponowane rozwiązanie w przedstawionym brzmieniu jest nieracjonalne. Dowodzą, że nie ma potrzeby wprowadzania funduszu i tym samym zwiększania kosztów produkcji rolnej poprzez obciążanie kosztami funkcjonowania nowej instytucji przetwórców.

Podkreślają, że w polskim prawie istnieją już rozwiązania, które chronią przed niewypłacalnością w obrocie gospodarczym. Optują za usprawnieniem obowiązujących przepisów, a nie wprowadzaniem nowych. Wyrażają obawy, że rozwiązanie, które ma ochronić polskie rolnictwo, przysporzy więcej problemów. W ocenie unii producentów proponowane rozwiązania mogą się okazać zbyt wielką ingerencją w rynek.

Poniżej prezentujemy nadesłane nam stanowisko przetwórców.

„Czym jest Fundusz Ochrony Rolnictwa?

Czym jest proponowany przez Ministerstwo Rolnictwa Fundusz Ochrony Rolnictwa? Jeśli ktoś będzie chciał odpowiedzieć na to pytanie z prawnego punktu widzenia to niczym nowym. Jeśli spojrzymy na FOR z poziomu ekonomii i statystyki to 2+2 nie równa się 4. Przejdźmy jednak do szczegółów.

Fundusz Ochrony Rolnictwa ma za zadanie chronić rolników przed niewypłacalnością ich partnerów biznesowych. W skrócie, jeśli odbiorca lub pośrednik nie zapłaci za produkty rolnikowi zrobi to fundusz, na który zgodnie z rozumowaniem decydentów zrzucą się przetwórcy. W praktyce zaś słowo Fundusz powinno zostać zastąpione słowem Podatek, jednak skrót POR brzmiałby bardzo rolniczo, ale skądinąd niezręcznie. FOR jest niczym innym jak kolejnym podatkiem w masce. To 0,25% od obrotu – cen nabycia produktów przez przetwórców. Eksperci Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego są przekonani, że proponowane rozwiązanie w przedstawionym brzmieniu jest nieracjonalne. Powody są dwa.

– Ochrona hodowców przed niewypłacalnością producentów i przetwórców to niewątpliwie ważna kwestia – mówi Agnieszka Jamiołkowska Dyrektor Zarządzająca UPEMI – jednakże w polskim prawie istnieją już rozwiązania, które chronią przed niewypłacalnością w obrocie gospodarczym. Najprostszym rozwiązaniem byłoby usprawnienie obowiązujących przepisów i regulacji. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że procedury windykacyjne, restrukturyzacyjne czy upadłościowe nie działają. Mało tego nie dotyczą one tylko branży rolniczej. Jako organizacja zrzeszająca przedsiębiorców doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że problem płatności to jedna z największych zmora polskiej gospodarki. Mamy też poważne wątpliwości co do tego, czy specjalny fundusz to zmieni. Najważniejsze pytanie dotyczy tego, kto powinien się zająć tym problemem? Ministerstwo Rolnictwa, czy może Ministerstwo Sprawiedliwości lub Rozwoju celem usprawnienia i urealnienia obowiązujących rozwiązań, tak aby nie trwały one latami, ale wzorem zachodnich gospodarek były kwestią miesięcy.

Jeśli chcielibyśmy przyjrzeć się danym statystycznym, to również trudno znaleźć uzasadnienie dla propozycji Ministerstwa Rolnictwa. Według raportu firmy COFACE za 2022 rok, rolnictwo jest jedyną gałęzią gospodarki, w której liczba upadłości nie wzrosła. Załóżmy jednak, że chcemy manipulować procentami. Duże wzrosty procentowe upadłości w rolnictwie w poprzednich latach, nie pokrywają się z liczbami bezwzględnymi. W tym zaś przypadku dominuje transport i usługi. Mięso i przetwory mięsne zanim trafią na stoły w polskich domach muszą być przetransportowane, więc należy zadać sobie pytanie, czemu nie uwzględnić branży transportowej?

Największą wątpliwość budzi jednak to, że proponowane rozwiązania są dużą ingerencją w rynek. Próbują ustawowo rozwiązać problemy w relacjach pomiędzy producentami i hodowcami. Jednak rynek to również sieci handlowe. Jaką ochronę planuje wprowadzić ustawodawca, która pozwoliłaby na unormowanie terminów i warunków płatności pomiędzy producentami/przetwórcami i hodowcami a sieciami handlowymi. Znów może się wydawać, że problem, który „rozwiązuje” Fundusz Ochrony Rolnictwa, wezmą na siebie sami rolnicy i producenci i przetwórcy, zaś sieci handlowe zastosują najprostsze możliwe rozwiązanie: kupią produkt z zagranicy, który będzie tańszy o 0,25%. Może więc okazać się, że rozwiązanie, którego celem jest ochrona polskiego rolnictwa przyczyni się do zwiększenia jego problemów.

– Natura i gospodarka nie znoszą pustki – wyjaśnia Agnieszka Jamiołkowska – widzieliśmy już wielokrotnie, że dodatkowe obciążenia dla polskich producentów, kończą się tym, że zwiększany jest import tańszych produktów z zagranicy. Obawiam się, że w tym wypadku będziemy mieli do czynienia z taką samą sytuacją. Jesteśmy jak najbardziej za tym, aby wprowadzać rozwiązania zabezpieczające rolników. Gospodarka i rynek to system naczyń połączonych, a dodatkowe obciążenia nałożone na producentów i przetwórców, muszą się na kimś odbić. Być może dotknie to tej samej grupy, którą proponowane rozwiązanie ma wspierać. Ponadto ostatecznie mogą ucierpieć także odbiorcy ostateczni- konsumenci poprzez dalszy wzrost cen – co z kolei nie powinno być celem wprowadzania FOR w obliczu obecnej już i tak wysokiej inflacji.”

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
tadek
tadek
1 rok temu

Kupuje to płace rolnikowi A cwaniak sprzeda wyroby dopiero zapłaci Tak rolnik utrzymuje psełdo producęntów

matura

Maturzyści rozpoczynają egzamin. Harmonogram

0
Maturzyści dziś we wtorek 7 maja rozpoczynają egzamin. Przystąpi do niego około 263 tys. absolwentów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Abiturienci będą zdawali egzamin...

Pijany wjechał komuś na posesję. 114 osób złapanych za prędkość

0
Gwałtowne hamowanie i ryzykowny manewr — tak nietrzeźwy kierowca próbował uniknąć kontroli drogowej. Na widok patrolu gwałtownie zahamował i skręcił, wjeżdżając komuś na posesję....

Skończy się owijanie folią owoców i warzyw

0
Już niedługo skończy się owijanie folią owoców i warzyw przeznaczonych na sprzedaż. Parlament Europejski zdecydował się ująć ten problem w ramy prawne, by zmniejszyć...

Brąz piłkarek ręcznych Zawkrza. Trzecia ekipa Mazowsza

0
Za nami ostateczne rozstrzygnięcia w wojewódzkiej lidze piłkarek ręcznych w kategorii wiekowej młodziczki młodsze. Kapitalny sezon zaliczyły reprezentantki mławskiego Zawkrza. Podopieczne Edwarda Staniszewskiego zakończyły...
  • Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
    Dom w stanie surowym otwartym, Szydłowo!
    Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Szydłowo  / Kategoria:
  • Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
    Funkcjonalny dom wolnostojący, blisko centrum
    Cena: 575 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Dom na dzialce o pow. 1105 m2, ul. Piłsudskiego
    Cena: 540 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Mława. Żubrzątko nie przeżyło

3
To smutna wiadomość. Nikt się nie spodziewał takiego obrotu spraw. W Pokazowej Zagrodzie Żubrów na Krajewie w Mławie narodziło się żubrzątko. Niestety po kilku...

Z OSTATNIEJ CHWILI. Okumski starostą, Warecki przewodniczącym

1
Witold Okumski starostą mławskim. Jan Warecki przewodniczącym rady powiatu mławskiego. Tak dziś 6 maja podczas sesji rady powiatu zdecydowała większość w samorządzie.   Z OSTATNIEJ CHWILI....

Z ostatniej chwili. Jest nowy przewodniczący powiatu mławskiego

1
Nowy samorząd powiatu mławskiego wybiera osoby na kluczowe stanowiska. Przewodniczącym powiatu mławskiego został Jan Warecki, wieloletni samorządowiec i były wójt gminy Wieczfnia Kościelna. Trwają wybory...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Mławskie obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja

0
Mławianie obchodzili w piątek narodowe święto uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. W kościele pod wezwaniem Ducha Świętego w Mławie (OKM) i w miejskim parku uczciliśmy...

Siedem minut i po sprawie. Przerwana seria Mławianki

14
Cztery mecze bez przegranej rozbudziły apetyty kibiców Mławianki. W silnej grupie wybrali się do Nowego Dworu Mazowieckiego, gdzie podopieczni Michała Kolanowskiego zmierzyli się z...

Jak voicebot może zmienić Twoje podejście do obsługi klienta? [SPONSOROWANE]

0
Wraz z rozwojem zaawansowanych technologii coraz więcej firm rozpoznaje wartość automatyzacji i innowacji w obszarze obsługi klienta. Voiceboty, jako jedna z najbardziej przełomowych odkryć...

List polecony przejdzie do historii na rzecz e-doręczenia

4
List polecony przejdzie do historii. Już niedługo prawie całkowicie znikną z naszego życia awiza i listy polecone. Tak zwane e-doręczenia staną się podstawową formą...
- REKLAMA -
1
0
Przejdź do komentarzyx