Mławski ratusz odpowiada na tzw. krytykę prasową odnośnie artykułu pt. „Mogą ścigać mławian dniem i nocą. Odmowa grozi więzieniem” opublikowanego TUTAJ.
We wspomnianym artykule informowaliśmy m.in. że burmistrz miasta Sławomir Kowalewski 11 maja powołał specjalną 13-osobową komisję, której nadał uprawnienia całodobowej kontroli firm oraz od 6 do 22 pozostałego terenu miasta. Kontrolerzy mogą sprawdzać segregację odpadów, sposób pozbywania się odpadów komunalnych, nieczystości ciekłych i osadów ściekowych, stan przyłączy wodno-kanalizacyjnych itp.
Ratusz odpowiada na krytykę prasową
Temat wzbudza ogromne zainteresowanie i jest szeroko komentowany przez społeczeństwo mławskie.
Mławski urząd miasta w odpowiedzi m.in. na krytykę, przekazuje więcej danych. Wyjaśnia m.in. celowość wprowadzenia nowego zarządzenia. Według ratusza chodzi tu o jak najlepsze efekty ekologiczne i ekonomiczne.
Pełna treść informacji, którą otrzymaliśmy z ratusza, poniżej.
„Szanowna Pani, w odpowiedzi na krytykę prasową zamieszczoną w artykule „Mogą ścigać mławian dniem i nocą. Odmowa grozi więzieniem” opublikowanym 20 maja 2022 r. na portalu naszamlawa.pl, uprzejmie informujemy, że Zarządzenie w sprawie powołania zespołu ds. kontroli właścicieli nieruchomości w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach funkcjonuje w Mławie od listopada 2017 roku. Na bieżąco prowadzone są kontrole zarówno dotyczące gospodarki odpadami, jak również odprowadzania nieczystości ciekłych. Zarządzenie z 11 maja 2022 r. zmieniające poprzednią wersję, wprowadza procedury porządkujące pracę członków komisji, idea pozostaje jednak niezmienna.
Wszystkim mieszkańcom z pewnością zależy na tym, aby w Mławie dobrze się żyło, żebyśmy mieli czyste powietrze i czyste wody. Mimo prowadzonych od 2013 roku kampanii informacyjnych i akcji społecznych wciąż zdarzają się przypadki osób, które mijają się z przepisami prawa. Brak opłat, złe segregowanie odpadów, nieszczelne szamba powodują, że tracą na tym uczciwi mieszkańcy Mławy, którzy w konsekwencji więcej płacą za odbiór odpadów oraz ponoszą koszty społeczne związane z czystym powietrzem i jakością wód gruntowych.
O konieczności prowadzenia intensywnych kontroli w zakresie gospodarki odpadami wielokrotnie informował na sesjach Rady Miasta Mława burmistrz Sławomir Kowalewski.
Trzeba dodać, że po stronie samorządu gminy leży piecza nad prawidłowym przestrzeganiem ustawy o czystości i porządku w gminie. Wprowadzone w 2017 roku zarządzenie i jego nowa wersja z 11 maja 2022 roku miały na celu określenie metod uzyskania jak najlepszych efektów ekologicznych i ekonomicznych. Wprowadzenie zarządzenia w nowym kształcie jest korzystne dla mieszkańców Mławy – osób, które we właściwy sposób segregują opłaty i odprowadzają nieczystości płynne.
Równocześnie informujemy, że przygotowywane jest zarządzenie dotyczące procedur wydawania decyzji nakazujących przyłączanie się do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej, co jest obowiązkiem właścicieli domów zlokalizowanych w sąsiedztwie sieci. Większość mieszkańców korzysta z możliwości podłączenia, dostrzegając w tym wartość ekologiczną i ekonomiczną (odprowadzenie ścieków do kanalizacji jest tańsze niż korzystanie ze szczelnego szamba), jednak nie wszyscy. Miasto jest zobowiązane egzekwować ten obowiązek” – informuje Magdalena Grzywacz Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Mława.
Będą ludziom na prywatnych posesjach grzebać i straszyć więzieniem, a dzikie wysypiska funkcjonują sobie od kilkudziesięciu lat i to [WYMODEROWANO] nie przeszkadza wcale.
Karać ludzi, którzy płacą bardzo słono za odpady i powoływać jeszcze na ich koszt 13 osobową komisję jest komu, zaś zadbanie o porządek w prostych sprawach to już zbyt trudne…
A może to celowe wywoływania g ownoburzy , żeby [WYMODEROWANO]
a jak to się wszystko ma do faktu, że do domu, czy na posesje nie może wejść policja bez nakazu sądowego…? Policja nie ma takich uprawnień, jakie nadał burmistrz tej „komisji”…
Przecież [WYMODEROWANO] nieraz wykazali się brakiem znajomości prawa i przepisów, przegrywając różnego rodzaju sprawy w sądach.
Czego Ty od nich wymasz? – oni tak samo jak ci u gtóry kombinują jak koń pod górę i im nie wychodzi. Trzeba mieć specjalistów na stołkach a nie [WYMODEROWANO]
Za nic nie robienie brało się , bierze i bedzie się brało i tyle w temacie nic tu nie trzeba wyjasniać zrobił sie smrod przy pupie bo ludzie gadaja to moze sie wyjasnimy to przestaną. Niestety nie przestana od tego są zeby krytykowac a radni i urzednicy są z podatkow naszych wynagradzani wiec trzeba sluchać co mieszkancy mowia
Skoro ta komisja działa w Mławie od tylu lat a w mieście jak śmierdziało spalenizna i kurnikami, tak dalej śmierdzi, to znaczy że komisja jest zupełnie nieskuteczna. A co robi Straż Miejska?
Już niedługo wróci temat spalarni smieci
Zastał Mławie drewniana a zostawił murowana~ Slawomir Wielki
Zastał Mlawę zieloną i czystą, a zostawił betonową i brudną, pełną guana.
Nadal niewiadomo o jakiej mistycznej ustawie prawnej mowa jestem bardzo ciekawy jej treści…
Warto w tych wszystkich pouczeniach zadać jedno pytanie ???? –w tej komisji w większości są przedstawiciele STRAŻ MIEJSKIEJ— a co do tej pory robila S.M. aby utrzymać czystość w mieście— chyba po to byla powołana aby kontrolować teren miasta ???
Niech urząd ureguluje smród z kurników.
(WYMODEROWANO) są władze miasta, więc możesz zapomnieć 🙂