poniedziałek, 27 czerwca 2022
- REKLAMA -
naszamlawa.plWażneMogą ścigać mławian dniem i nocą. Odmowa grozi więzieniem
- REKLAMA -
 • Dwupokojowe mieszkanie w centrum miasta, I piętro!
  Dwupokojowe mieszkanie w centrum miasta, I piętro!
  Cena: 207 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Cena: 120 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Urokliwe siedlisko na skraju lasu-Kraszewo
  Urokliwe siedlisko na skraju lasu-Kraszewo
  Cena: 297 000 zł  / Miejscowość: Kraszewo  / Kategoria: Nieruchomości

Mogą ścigać mławian dniem i nocą. Odmowa grozi więzieniem

-

Specjalna komisja może ścigać mławian w dzień i w nocy. Odmowa współpracy grozi więzieniem. Burmistrz miasta Sławomir Kowalewski 11 maja powołał specjalną 13-osobową komisję, której nadał uprawnienia całodobowej kontroli firm oraz od 6 do 22 pozostałego terenu miasta. Kontrolerzy mogą sprawdzać segregację odpadów, sposób pozbywania się odpadów komunalnych, nieczystości ciekłych i osadów ściekowych, stan przyłączy wodno-kanalizacyjnych itp. 

Mogą ścigać mławian dniem i nocą. Odmowa grozi więzieniem

- R E K L A M A -

Komisja nosi nazwę „zespołu ds. kontroli właścicieli nieruchomości w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 r.o utrzymaniu czystości i porządku w gminach”. Za utrudnianie kontroli ratusz straszy paragrafem kodeksu karnego i trzema latami więzienia.

W jej skład weszli:
1) Edward Judziak
2) Grzegorz Malon
3) Karolina Olszewska
4) Piotr Żerański
5) Krystian Szelkowski
6) Elżbieta Zembrzuska
7) Grzegorz Ludwiczak – Strażnik Miejski
8) Piotr Miałki – Strażnik Miejski
9) Łukasz Szykowski – Strażnik Miejski
10) Marcin Zakrzewski – Strażnik Miejski
11) Andrzej Kozłowski – Strażnik Miejski
12) Kamil Przytulski – Aplikant Straży Miejskiej
13) Sebastian Komorek – Aplikant Straży Miejskiej.

Mogą włączyć do działań policję

Mogą oni działać w 2-osobowych zespołach, w dzień i w nocy, ich działania ma koordynować Zastępca Burmistrza Miasta Mława. W czynnościach kontrolnych poza wymienionymi osobami może brać udział rzeczoznawca specjalizujący się w dziedzinie objętej zakresem kontroli. A gdy będziemy stawiać opór, np. odmawiając wpuszczenia na teren posesji, do działań komisji może być włączony funkcjonariusz policji.

Celem czystość

Cele kontroli planowanych i interwencyjnych po zgłoszeniu, np. od sąsiada są następujące:
1) sprawowanie kontroli przestrzegania i stosowania przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przez właścicieli nieruchomości położonych na terenie Miasta Mława;
2) zapewnienie wykonywania obowiązkowych zadań własnych gminy w zakresie utrzymania czystości i porządku;
3) nadzorowanie gospodarowania odpadami komunalnymi oraz nieczystościami ciekłymi przez właścicieli nieruchomości;
4) eliminowanie przypadków niewłaściwej gospodarki odpadami komunalnymi albo nieczystościami ciekłymi na rzecz ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.

Uprawnienia kontrolerów 

Kontrolujący po okazaniu upoważnienia do kontroli i legitymacji służbowej jest uprawniony do:
1) wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren;
2) przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności
kontrolnych;
3) żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
4) żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.

Kontrola prowadzana jest z wykorzystaniem elementów informacyjnych i edukacyjnych, w szczególności w zakresie zasad selektywnego zbierania odpadów komunalnych, zasad funkcjonowania miejskiego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi oraz zasad przyłączania nieruchomości do istniejących sieci.

Co będzie kontrolowane?

1. Zakres przedmiotowy kontroli obejmuje przestrzeganie i stosowanie przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku, w szczególności:
1) utrzymanie czystości i porządku na nieruchomości oraz na chodniku przylegającym bezpośrednio do nieruchomości,
2) wyposażenie miejsca gromadzenia odpadów komunalnych w pojemniki i/lub worki do zbierania odpadów,
3) utrzymanie miejsca zbierania odpadów komunalnych i pojemników do zbierania odpadów w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym,
4) wykonywanie obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych,
5) kompostowanie bioodpadów zebranych na nieruchomości,
6) wykonywanie obowiązku złożenia deklaracji w sprawie wysokości opłaty
za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
7) gromadzenie nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych,
8) sposób pozbywania się odpadów komunalnych, nieczystości ciekłych i osadów ściekowych (przydomowe oczyszczalnie) z nieruchomości,
9) wykonanie obowiązku przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej.

Zakres kontroli określa upoważnienie, ale w uzasadnionych przypadkach zakres kontroli może zostać rozszerzony w trakcie trwania kontroli. Urzędnicy mogą na naszej posesji robić zdjęcia kontrolować dokumenty i stan faktyczny instalacji np. przyłączy wodno-kanalizacyjnych.

Jeżeli odmówimy, ratusz będzie chciał zastosować wobec nas konsekwencje prawne wynikające z naruszenia paragrafu 225 kodeksu karnego (Dz.U.2021.0.2345 t.j. – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny) w brzmieniu:

Art. 225. Zakłócanie kontroli przeprowadzanej w zakresie ochrony środowiska i inspekcji pracy

§ 1. Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia, lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto osobie uprawnionej do kontroli w zakresie inspekcji pracy lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia, lub utrudnia wykonanie czynności służbowej.
§ 3. (uchylony)
§ 4. Tej samej karze podlega, kto osobie upoważnionej do przeprowadzania czynności w zakresie nadzoru i kontroli w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej lub w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku udaremnia, lub utrudnia wykonanie czynności służbowych.

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
29 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Stasiek
Stasiek
28 dni temu

Młodzież szkolna śmieci niedopałkami w promieniu ok 100 metrów od szkoły . Puste opakowania po słodyczach , papierosach , różnych napojach . Chodniki mokre od śliny ,przeżute gumy . I co ? I nic .

Darek
Darek
1 miesiąc temu

Jak dla mnie bardzo dobra inicjatywa. Naj częściej prywatne działalności wieczorami zapuszczają pompy i wypompowują ścieki na zewnątrz. Ktoś kto nie ma nic na sumieniu nie powinien się bać. W końcu ktoś podjął zdecydowane kroki w tym kierunku. Ogromne brawa.

Fajnie za nic brać pieniąźki
Fajnie za nic brać pieniąźki
1 miesiąc temu

Sygnalizuje Wielkiej Szanownej Komisji iz pierwsza interwencja powinna byc przeprowadzona na ulicy Stary Rynek 19 chyba tam jest tyle nieczystosci szamba i bylejakosci w obrebie nieruchomosci pali sie tam nie wiadomo czym i kim smrod unosi sie caly czas odpady gromadza sie w pokojach selekcjonuje sie je przed naborem i kompostuje w pokojach odplywaja jak nie pasują czasami te brudy glupoty proponuja trzeba to sprawdzic zdjecia porobic wywiad przeprowadzic papiery posprawdzac tak aby sygnalizuje ze kontrol tam pasuje

Stasiek
Stasiek
Odpowiedź do  Fajnie za nic brać pieniąźki
28 dni temu

Kontrola , kontrol nie .

eeetam
eeetam
1 miesiąc temu

I tak krok po kroczku wraca komuna, potrzebny jest aby jakiś Pawko Morozow co to i własnego ojca zakapuje

YWRUK
YWRUK
1 miesiąc temu

Pioter to najlepi mecze kibicował ikona strazy

EJUH
EJUH
1 miesiąc temu

A kiedy powstanie komisja do sprawy rozwiazania kółka wzajemnej adoracji w urzedzie i radzie miasta

EJUH
EJUH
1 miesiąc temu

A kiedy powstanie komisja do sprawy rozwiazania kółka wzajemnej adoracji w urzedzie i radzie miasta

YZX
YZX
1 miesiąc temu

A kiedy powstanie komisja do sprawy rozwiazania tego kólka wzajemnej adoracji dzialajacej w urzedzie i radzie miasta.

YZX
YZX
1 miesiąc temu

Widze ze to same tuzy i znawcy czystosci w mławie w tej komisji beda hip hip hura ciekawe jak przyjedzie CBA bo ktos nie wytrzyma i tam po kontrole wysle anonima hip hip hura instytucja sygnalisty zacznie dzialać. To ten przetarg na auto mial byc dla tej komisji zeby bylo czym sie poruszac i ekstrawagancko na mieszkancow ruszać hip hip hura z mlawy niezla dziura ale jak juz komisja ma dzialac i tak wszystkiego przestrzegac to od developerki zaczac trzeba czy czystosc zachowuja czy smieci segreguja gdzie utylizuja czy drog nie niszcza czy dokumenty im sie zgadzaja czy przy pozwoleniach na inwestycje im co nie ktorzy pomagaja i czy cos za to dostaja roboty co nie miara i to wyjasni komisja wspaniala co przy burmistrzu powstala czesc jej i chwala zeby nasza mala ojczyzna byla czysta i wspaniala

Xyz
Xyz
Odpowiedź do  YZX
1 miesiąc temu

W trosce o środowisko i zdrowie to zamiast suwa taczki potrzebne,nie emitują spalin i tańsze w utrzymaniu

Anonim
Anonim
Odpowiedź do  YZX
1 miesiąc temu

Hip hip hura! 😀

Maria
Maria
1 miesiąc temu

Mam nadzieję, że na początek będą sprawdzane duże firmy i wyjaśni się skąd ten poubojowy syf w rowach na Wólce.

Oko
Oko
Odpowiedź do  Maria
1 miesiąc temu

Smrod to popołudniami szczególnie kiedy urzedy już nie pracują, dziś też już leci, ubój skończyli

Anonim
Anonim
Odpowiedź do  Maria
1 miesiąc temu

Smród z Seracza na Płockiej to też czasami jakiś taki znajomy :P, jakby z kurników albo właśnie poubojowy.

maj
maj
1 miesiąc temu

Ustawa ma 70 stron. Oprócz tego funkcjonują 53 akty prawne zmieniające powyższą ustawę. Życzę powodzenia!

Łukasz
Łukasz
1 miesiąc temu

Jakoś chyba z nakazem można tylko na posesję wejść.

maj
maj
1 miesiąc temu

hej, czy kogoś nie poniosło z tymi uprawnieniami? Kontrola-ok, ale nie zdjęcia i oględziny, bo to czynność procesowa. Czy członkowie szacownej komisji mają takie uprawnienia? /

Ano sens Mariusz
Ano sens Mariusz
1 miesiąc temu

To wam teraz mławiacy zrobił jeszcze do łóżka żon niech wejdą wyje, po wyborach dziada gdzie prywatność kase wydał to szuka ludzie w zimę będą zamarzać bo węgiel 2300 a ten kary zamknij pół Mławy odrazu bexmozgocu

Siara
Siara
1 miesiąc temu

Zastał Mławie drewniana a zostawił murowana~ Slawomir wielki

Roman
Roman
1 miesiąc temu

Zapraszam na ul. Warszawską, gdzie od wielu niszczeje największy zabytek Mławy tzw. Lelewelówka. Lokalny biznesmen budując tam dom z basenem obiecał, że budynek będzie przywrócony do użytku.

Andrzej
Andrzej
1 miesiąc temu

Zapraszam od razu na Lelewela w rejonie świateł. Co wieczór, ok 23 ktoś pali plastikiem. Smród nie do wytrzymania.

wina Tuska
wina Tuska
Odpowiedź do  Andrzej
1 miesiąc temu

O proszę jest już pierwszy konfident-donosiciel

GC
GC
Odpowiedź do  Andrzej
1 miesiąc temu

A ja zapraszam w rejon Padewskiego i Wójtostwa – najbardziej śmierdzący rejon w Mławie, nawet teraz w maju wieczorami z kominów unosi się czarny śmierdzący dym. A panowie ze straży miejskiej udają że nie widzą,nie czują to w takim razie życzę powodzenia w komisji. No chyba że tu chodzi tylko o kasę

Br
Br
Odpowiedź do  GC
1 miesiąc temu

Potwierdzam. Okolica pomiędzy ul. Padlewskiego i Wójtostwo to rejon najbardziej zanieczyszczonego powietrza w Mławie. Przez cały rok pala byle czym w piecu. Smród i dym ciągle. Straż Miejska gdy przyjechała na interwencję, bo dym leciał z komina jak z krematorium, nawet nie weszła na posesję. Panowie postali przy ogrodzeniu z właścicielem posesji 3 minuty i pojechali, a dym jak walił z komina tak dalej walił. Przypadek? Nie sądzę…….. Czyżby rola panów ze Straży Miejskiej działających w ramach Komisji miała być podobna?

Br
Br
Odpowiedź do  Andrzej
1 miesiąc temu

A w pobliżu Komenda Policji i zero reakcji

Anonim
Anonim
Odpowiedź do  Br
1 miesiąc temu

Od takich spraw to chyba nie Policja, tylko Straż Miejska.
Za nie wykonywanie swoich obowiązków powinna być rozwiązana, a tu jeszcze jest komisja powoływana.
Skandal, szczyt i granda.

Irosław
Irosław
Odpowiedź do  Andrzej
1 miesiąc temu

ORMO czuwa

XYZ
XYZ
1 miesiąc temu

Alurat zacytowane przepisy nie mają zastosowania do kontroli administracji samorządowej.
Lepiej niech burmistrz przygotuje się na kontrolę ale siebie w zakresie wydawanych pieniędzy.

samochód

Aktywuj bon turystyczny, zanim straci ważność

0
Co piąty bon turystyczny nie został jeszcze wykorzystany. Z przyznanych 4,3 mln bonów  wciąż nie aktywowano 895 tys. na kwotę 619 mln zł. Trzeba...
telewizor

Od dziś miliony osób odciętych od ulubionych kanałów TV

0
Dziś 27 czerwca br. zakończy się proces zmiany częstotliwości i standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych — z DVB-T na DVB-T2. To spowoduje, że około...
stadion w Mławie

Które place zabaw i boiska będą dostępne w wakacje?

0
Które place zabaw i boiska będą dostępne w wakacje? Ratusz przekazuje informację o dostępności placów zabaw i boisk wielofunkcyjnych w czasie wakacji w Mławie.    Które...
ulica Studzieniec

Uwaga! Ruch utrudniony na uczęszczanej ulicy

0
W Mławie rozpoczęła się realizacja jednej z najważniejszych inwestycji drogowych tego roku – przebudowa ulicy Studzieniec. Wykonanie zadania o wartości blisko 10 000 000...
- REKLAMA -
 • Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Lokal na sprzedaż w centrum Mławy !
  Cena: 120 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
 • Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Do wynajęlcia lokal usługowo-handlowy, 130,35 m2
  Cena: 4 565 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria: Nieruchomości
dzieci

Wakacyjne warsztaty z archeologii

0
Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie przygotowało ofertę wakacyjnych zajęć dla dzieci i młodzieży.   Wakacyjne warsztaty z archeologii Zajęcia rozpoczynają się we wtorek, 28 czerwca 2022 r....

Mławianka melduje się w trzeciej lidze

1
Na takie święto futbolu czekaliśmy w Mławie długich szesnaście lat. W tym czasie nie zabrakło spadków nawet do okręgówki. Na szczęście marzenia o trzeciej...

Wysokiej jakości akcesoria do akwarium

0
Planując założenie akwarium należy szukać rozwiązań, które sprawią, że hodowla rybek będzie udana a jej prowadzenie nie będzie dla nas kłopotliwe.   Możliwości jest sporo, ponieważ...
- REKLAMA -
policjant wypisuje mandat

Punkty karne znikają z mandatu

0
Punkty karne znikają z mandatu. Jednak myli się ten, kto uważa, że zniknięcie punktów karnych z mandatu oznacza ich likwidację. Wręcz przeciwnie będzie trudniej...

Podziękują biskupowi Piotrowi Liberze

0
Uroczystość dziękczynnego nabożeństwa czerwcowego rozpocznie się jutro w poniedziałek 27 czerwca o godz. 11.00  w bazylice katedralnej w Płocku.   Podziękują biskupowi Piotrowi Liberze Kuria diecezjalna w...
mieszkańcy

Około 40 mieszkańców podpisało umowy

0
Około 40 osób zainteresowanych wymianą pieców węglowych na gazowe podpisało umowy z ratuszem umowy na dofinansowanie inwestycji 20 czerwca w pałacu ślubów.   Około 40 mieszkańców...

Wypadek na nowej siódemce. Jeden z pasów S7 zablokowany

0
Pas ruchu w kierunku Gdańska zablokowany. Na odcinku nowej siódemki, w pobliżu ulic: Warszawskiej i Nowowiejskiej w Mławie, doszło do wypadku drogowego.   Wypadek na nowej...
- REKLAMA -
29
0
Przejdź do komentarzyx
()
x