Dziś 10 czerwca będzie można zobaczyć zaćmienie obrączkowe. Zjawisko widoczne będzie w pasie od Kanady przez Grenlandię, następnie biegun północny i wschodni kraniec Azji. Maksymalnie faza zaćmienia obrączkowego potrwa 3 minuty i 51 sekund. W Polsce zobaczymy tylko zaćmienie częściowe, trwające ok. dwóch godzin.
W Warszawie zjawisko rozpocznie się o godzinie 11.55. Szacuje się, że maksimum osiągnie po godzinie, a zakończy się o 13.54. W innych miastach w zależności od ich położenia w stosunku do stolicy wystąpią przesunięcia w czasie od kilku do kilkunastu minut. Największa część przysłoniętego słońca będzie widoczna w północnej Polsce (wzdłuż brzegu Bałtyku, Gdańsku czy Szczecinie). Z kolei w południowej części kraju (regiony górskie) zakryta przez księżyc będzie najmniejsza część słońca.
Tego typu zaćmienie najlepiej oglądać przez ciemne okular, przydymione sadzą szybki, złożone klisze fotograficzne czy okulary do oglądania filmów trójwymiarowych. Nie wskazane jest używanie sprzętu optycznego takiego jak lornetki czy teleskopy, bo mogą spowodować trwałe uszkodzenie wzroku, a nawet ślepotę.
Poniższa mapa przedstawia ścieżkę zaćmienia Słońca 10 czerwca. Miejsca, gdzie nastąpi częściowe (ciemniejsze obszary) i obrączkowe zaćmienie (czarne dyski)
(NASA’s Scientific Visualization Studio/Ernie Wright)