Zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowego coraz częściej pojawiają się u osób młodych. Powodują objawy takie jak ból i ograniczenie ruchomości w stawie, które utrudniają normalne funkcjonowanie, a czasem nawet wykluczają z pracy zawodowej i uniemożliwiają uprawianie sportów. Dlatego zwyrodnienie stawu barkowego powinno się zacząć leczyć jak najwcześniej. Dobre efekty daje przyjmowanie odpowiednich leków, a także rehabilitacja stawu barkowego i ćwiczenia. Dowiedz się, jak zmniejszyć ryzyko rozwoju zwyrodnienia barków.
Zwyrodnienie stawu barkowego – objawy
Charakterystycznym objawem zwyrodnienia jest ból stawu barkowego. O stopniu jego nasilenia decydują zmiany zwyrodnieniowe barku. Na początku dolegliwości odczuwane są głównie podczas obciążania barku i wykonywania nim ruchów. Z biegiem czasu, gdy zmiany w obrębie stawu barkowego są coraz większe, ból barku z przodu i z boku dokucza cały czas, łagodniejąc dopiero w spoczynku1.
Na zwyrodnienie stawu barkowego wskazują również takie objawy jak1:
- sztywność w stawie,
- ograniczenie ruchomości stawu,
- osłabienie ręki,
- zaniki mięśniowe,
- okresowe wysięki.
W przypadku zwyrodnień stawów mówi się o tzw. porannej sztywności stawu, która mija po jego rozruszaniu.
Przyczyny zwyrodnienia barku
Zwyrodnienie stawu barkowo-obojczykowego może mieć bardzo wiele przyczyn. Do najczęstszych należą2:
- przebyte urazy,
- przeciążenia,
- skumulowane mikrourazy,
- reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
- dna moczanowa,
- niestabilność stawu.
Aby móc jednoznacznie stwierdzić, co wywołało zwyrodnienie stawu barkowego, trzeba wykonać specjalistyczne badania.
Zwyrodnienie stawu barkowego – leczenie
Postępowanie lecznicze przy zwyrodnieniu stawu barkowego obejmuje zarówno leczenie farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne. Bardzo ważna jest edukacja pacjenta w zakresie diety, jeśli występuje u niego nadwaga lub otyłość. Choremu zaleca się aktywność ruchową i ćwiczenia na zwyrodnienie stawu barkowego3.
W utrzymaniu prawidłowego zakresu ruchu w stawie i siły mięśniowej pomóc powinna kinezyterapia, która dodatkowo może zmniejszyć ból. Jeśli ból barku jest na tyle silny, że utrudnia funkcjonowanie, pacjent powinien zaopatrzyć się w specjalny stabilizator, który odciąży chory staw3.
Jakie leki na zapalenie stawu barkowego?
Czynność kończyny, a zarazem jakość życia poprawiają leki przeciwbólowe. W celu złagodzenia dokuczliwych objawów takich jak ból barku stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), głównie miejscowo, niekiedy też doustnie. Jeśli nie nastąpi poprawa, pacjentowi zalecane są leki takie jak tramadol czy glikokortykosteroidy (GKS). O sposobie leczenia decyduje lekarz. Warto podkreślić, że leki, choć ograniczają dolegliwości bólowe, nie wpływają istotnie na przebieg choroby3.
Profilaktyka choroby zwyrodnieniowej stawu barkowego
Nie istnieje lek na zwyrodnienie stawów, który cofnie powstałe w obrębie stawu barkowego zmiany i uniemożliwi powstawanie nowych. Dlatego tak ważne jest, by troszczyć się o swoje stawy na co dzień, a nie dopiero wtedy, gdy pojawi się ból stawów barkowych.
Kolagen a zwyrodnienie stawu barkowego
Na rozwój choroby zwyrodnieniowej wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest ilość kolagenu w organizmie. Wraz z wiekiem produkcja kolagenu w naszym ciele spada. W miarę zmniejszania się ilości kolagenu w organizmie wzrasta ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczać swojemu organizmowi kolagen wraz z dietą4.
By dostarczyć organizmowi kolagen, można też stosować 4Flex suplement diety. Produkt zawiera unikalny kolagen Fortigel®, który wchłania się aż w 95% i gromadzi głównie w tkance chrzęstnej. Produkt ten przeznaczony jest m.in. dla sportowców, osób po kontuzjach i urazach stawów oraz osób przechodzących rehabilitację. Warto pamiętać, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety.
Bibliografia:
- Brown D. E., Neumann R. D., Sekrety ortopedii, wyd. I polskie, red. A. Dziak, 2006.
- Romanowski W., Zdanowska A., Romanowski M., Choroba zwyrodnieniowa stawów — aktualne standardy leczenia, Forum Reumatol. 2016, tom 2, nr 2, 52–57.
- Zimmermann-Górska I., Goncerz G., Szczepański L., Choroba zwyrodnieniowa stawów, Medycyna Praktyczna, 2021.
- Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, VOL 29 NR 11/12’19 (342/343).
- Witryna: https://4flex.pl (dostęp: 2021.12.22.).