Żubry z mławskiego lasu. Zobaczcie zdjęcie wykonane przez fotografika ze Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej Bogdana Jakubowskiego.
Zwierzęta niedawno pojawiły się w Mławie w Pokazowej Zagrodzie Żubrów przy ulicy Krajewo w Mławie. Obiekt został zbudowany w granicach miasta i na terenie należącym do Nadleśnictwa Dwukoły. Powilga, Pomeranin, Porecja i Posmykała – to pierwsze z żubrów, które zamieszkały w pokazowej zagrodzie. Zwierzęta przyjechały z trzech innych zagród – z Białowieży, Międzyzdrojów i Woliska. Przewodnikiem stada została Powilga, krowa, która jest cielna i w nowym roku zostanie mamą.
Dzięki uprzejmości władz nadleśnictwa pokazaliśmy film dokumentalny ukazujący transport oraz początki aklimatyzacji żubrów w Mławie [ZOBACZ TUTAJ].
Zagroda nie jest jeszcze dostępna dla zwiedzających. Żubry muszą się przyzwyczaić do nowego miejsca. Jak informują pracownicy Nadleśnictwa Dwukoły, nowi mieszkańcy czują się bardzo dobrze, a ich proces przystosowywania przebiega bez zakłóceń. Mławskie żubry do dyspozycji będą mieć wybieg o powierzchni blisko 10 ha. Infrastruktura, która powstała w ramach tej inwestycji, pozwoli na ich wygodną i bezpieczną obserwację, również przez osoby niepełnosprawne. Zagroda ma spełniać kilka funkcji: ochrony przyrody, dydaktyczną i poznawczą.
Mławianin Bogdan Jakubowski — fotografik ze Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej — przyjrzał się okiem obiektywu zwierzętom i utrwalił ich zachowania na zdjęciach. Oglądając fotografie, można odnieść wrażenie, że zwierzęta pozowały fotografowi. Obejrzyjcie zdjęcia.
Fot. Bogdan Jakubowski
Mławska zagroda powstała w ramach Projektu „Kompleksowa Ochrona Żubra w Polsce”. Nadleśnictwo Dwukoły jest wśród 25 nadleśnictw, które uczestniczą w projekcie. Koszt realizacji zadania 5 300 000 zł – w 70 procentach finansowane będzie ze środków Lasów Państwowych, w 30 proc. ze środków Unii Europejskiej.
ładnie pięknie coraz więcej osób teraz na wiosnę , lecz też coraz większy w koło bałagan w koło wybiegu parking pełno papierów butelek puszek itp (ul piekiełko ul Krajewo ) czy ktoś to posprząta czy zamiast przyrody zrobi się tam nam śmietnik ? to wizerunek miasta ale i nas samych jak o nie dbamy