To miała być tajemnica zacisznych gabinetów. Przypadkiem wyciekła do mediów i teraz jest wielką niespodzianką. W Mławie przy ul. Krajewo planuje się stworzenie pokazowej zagrody żubrów – jedynej takiej na Północnym Mazowszu.
W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie oraz Nadleśnictwie Dwukoły leśnicy wpadli na pomysł, by stworzyć zagrodę pokazową żubrów. Po wielu analizach uznano, że najlepszym miejscem na jej zlokalizowanie będzie leśnictwo Krajewo, które położone jest w znacznej części na terenie miasta Mława.
Jakie względy były brane pod uwagę przy wyborze lokalizacji?
Przede wszystkim tu jest odpowiedni fragment lasu, na którym można budować wybieg o powierzchni 9 hektarów. Ponadto łatwo zbudować infrastrukturę, w tym taras widokowy. Spełnienie tych dwóch warunków choć niezbędne to jednak nie było decydujące przy wyborze miejsca, bo na obszarze RDLP w Olsztynie takich miejsc jest wiele. Leśnikom zależało by zagroda pokazowa była dobrze skomunikowana z DK nr 7, tak by turyści jadąc tą trasą z łatwością mogli zjechać z niej na odpoczynek połączony z podziwianiem żubrów.
Ponadto współpraca pomiędzy lokalnym nadleśnictwem, a władzami miasta bardzo dobrze się w Mławie układają. Jak udało się nam potwierdzi w ratuszu rozmowy o żubrach pomiędzy Jaromirem Skrzypeckim Nadleśniczym Nadleśnictwa Dwukoły, a Sławomirem Kowalewskim Burmistrzem Mławy są prowadzone już od pewnego czasu, ale informacja o nich na razie miała pozostać tylko w bardzo wąskim kręgu urzędników i leśników.
Skąd ta tajemnica?
Stworzenie takiej zagrody jest bardzo trudne z wielu względów: logistycznych, infrastrukturalnych, finansowych i zdobycia odpowiednich pozwoleń. Trzeba przecież właściwie skomunikować zagrodę z DK 7. Dodatkowo wybudować odpowiednią infrastrukturę turystyczną, zdobyć szereg pozwoleń i ostatecznie zbudować samą zagrodę, pozyskać pracownika znającego się na tych zwierzętach i je same. Dlatego nie chciano by zbyt wcześnie rozbudzone zostały oczekiwania społeczne.
– Będzie to jedyna taka zagroda na Północnym Mazowszu. Ma promować miasto i leśnictwo. Chcemy by dzięki niej luzie dowiadywali się o wkładzie leśników w odtwarzanie gatunków i codzienne dbanie o dobrostan zwierzyny leśnej. W nieodległym od Mławy nadleśnictwie Olsztynek na terenie leśnictwa Napromek mamy ośrodek rehabilitacji zwierząt leśnych, a w nim jedyną w Polsce profesjonalną zagrodę do rehabilitacji wilka – mówi Adam Pietrzak rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie
Co wiadomo o potencjalnym mławskim stadzie żubrów?
– Liczyć ma 8 sztuk. Składać się będzie zarówno z byków jak i krów. Żubry będą żyć w 9 hektarowej zalesionej zagrodzie. To na tyle duży obszar by mogło się im tam dobrze żyć, ale zbyt mały by je wszystkie wyżywić, dlatego będą dokarmiane. Jednocześnie 9 hektarów pozwoli im, gdy tylko zechcą, być odpowiednio daleko od turystów przebywających w punkcie widokowym. Obecnie jeszcze nie ustalono skąd i kiedy zwierzęta przyjadą do Mławy. Zagroda ma powstać w 2020 roku, ale nie ma jeszcze decyzji kiedy zostanie zasiedlenia. Nie przewidujemy by żyły w niej inne duże zwierzęta leśne takie jak łosie czy jelenie – informuje Pietrzak.
W Polsce żubry na wolności wyginęły całkowicie. Gatunek ten został przywrócony naturze dzięki działaniom leśników. Obecnie na całym świecie jest ok 7,5 tys. żubrów, w Polsce około 1800 osobników. Część trzymana jest w niewoli, ale są też stada wolnościowe. Zimą 2017/2018 właśnie z takiego wolnościowego stada dwa żubry doszły do Nadleśnictwa Łomża na teren Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego i prawdopodobnie w ostatnich dziesięcioleciach było to najbliższe Mławy (ok 120 km) stwierdzenie wolno żyjących żubrów.
Jestem przeciw, spokojna okolica spacerowa ma zmienić się w park rozrywki? Czy na serio tego potrzebujemy?
Jestem za. Bardzo dobry pomysl.
Mława miasto malkontentów..na coś te podatki powinny być przeznaczane bardzo dobrze, że tak będa spozytkowane. Mława przez żubry może stać się okoliczna atrakcją. Pomysł bardzo ciekawy, kibicuje.
Ile to nas podatników będzie kosztowało? Czy miejscowi hotelarze też będą partycypować w kosztach utrzymania?