Tyle tylko, że kilkanaście lat temu, kiedy był nastolatkiem i kąpał się w stawku – tak zwanym „za kominem”. Żółwie błotne mają szanse na dobre wrócić na Mazowsze.
– 23 maja 2019 r. na terenie Nadleśnictwa Garwolin odbyło się spotkanie w ramach projektu realizowanego przez Ogród Zoologiczny w Warszawie mającego na celu reintrodukcję żółwi błotnych w województwie mazowieckim w miejscach, gdzie niegdyś ten gatunek występował – informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
W czasie spotkania na wolność zostało wypuszczonych 25 – pochodzących spod Chełmna – żółwików błotnych. Zimę spędziły w ośrodku rehabilitacji, gdzie objęte były troskliwą opieką. Zostały wypuszczone na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Garwolin do niewielkiego zbiornika wodnego spełniającego wszystkie wymagania siedliskowe tego gatunku. To już drugie stanowisko na tym obszarze, gdzie realizowana jest reintrodukcja żółwia błotnego. Populacje w obu zbiornikach wodnych objęte są stałym monitoringiem, który już teraz jest źródłem informacji o tym, jak żółwie radzą sobie w nowym środowisku.
– Z obserwacji prowadzonych na pierwszym stanowisku, do którego żółwie zostały wypuszczone w 2018 r., wynika, że zaaklimatyzowały się do panujących tam warunków. Wiosną można było je obserwować, jak wygrzewały się w słońcu – podkreśla GDOŚ.
W kolejnych latach działania mające na celu utworzenie nowej populacji żółwia błotnego na Mazowszu będą kontynuowane. Planowane jest m.in. przygotowanie lęgowisk umożliwiających żółwiom składanie jaj i prawidłową inkubację.
Żółw błotny od 1935 r. jest objęty ścisłą ochroną gatunkową, wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt z kategorią zagrożenia EN czyli gatunek bardzo wysokiego ryzyka, zagrożony wyginięciem. Obecnie w województwie mazowieckim jest kilka miejsc występowania niewielkich populacji tego gatunku – najliczniej występują one w południowej-wschodniej części województwa.
Jeżeli ten Pan widział żółwia to pewnie czerwonolicego, którego ktoś wypuścił z hodowli. Żółwi błotnych tam nie było i nie mogły tam dotrzeć w sposób naturalny-najbliżej występują w Orłowie za Nidzicą-nie do pokonania droga, natomiast w przeciwieństwie do skrzeku żab i ikry ryb, ich jajka nie mogły tam być zawleczone przez ptactwo wodne. Jednak żółwie błotne faktycznie występowały w okolicy- w 20 leciu międzywojennym występowały na bagienku przy skrzyżowaniu ulic Płocka i Olesin(przed Orlenem).