Saperzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej doskonalą umiejętności. Ponad 50 terytorialsów z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyło pierwszy etap zintegrowanego szkolenia saperskiego, doskonaląc techniki wysadzania z użyciem środków bojowych.
Żołnierze doskonalili techniki saperskie na „kampinoskiej pustyni”
Szkolenie w dniach 24-30 marca obejmowało techniki wysadzania sposobem ogniowym i elektrycznym. Wykorzystano środki bojowe. Żołnierze doskonalili umiejętności niezbędne do realizacji zadań saperskich. W szkoleniu uczestniczyli żołnierze zajmujący stanowiska saperów w 5. Mazowieckiej BOT. Uczestnicy pochodzili z powiatów: ciechanowskiego, mławskiego, przasnyskiego, płońskiego oraz pułtuskiego.
Rozpoczęto od wykładów teoretycznych, zwłaszcza dla nowych żołnierzy. Na poligonie w Targoniach przeprowadzono ćwiczenia na środkach treningowych. Zaawansowane szkolenie z użyciem środków bojowych odbyło się w Grochalskich Piachach („kampinoska pustynia”). Żołnierze uczyli się sporządzania zapalników lontowych, wysadzania ładunków wybuchowych oraz budowania sieci ogniowych i elektrycznych. Przeprowadzono 3-dniowe szkolenie z wysadzania bojowego z użyciem zapalników elektrycznych, lontu detonującego, lontu prochowego i trotylu.
Szkolenie saperskie wymaga szczególnych predyspozycji i opanowania technik. Wysadzanie materiałów wybuchowych wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Żołnierze ćwiczyli w warunkach zbliżonych do rzeczywistych zadań. Wykorzystano m.in. spłonki 8-A-TAT, wymagające wyjątkowej ostrożności. Praca sapera wymaga umiejętności, spokoju, odpowiedzialności i adaptacji do trudnych warunków.
Szkolenia zintegrowane 5. Mazowieckiej BOT
W marcu rozpoczęły się obowiązkowe szkolenia zintegrowane. Obecnie szkolą się żołnierze 51. batalionu lekkiej piechoty. Następnie szkolenia przejdą żołnierze z 52., 53. i 54. batalionów lekkiej piechoty. Szkolenia zintegrowane są niezbędne do podnoszenia gotowości bojowej żołnierzy TSW. Umożliwiają dalszy rozwój umiejętności potrzebnych do realizacji zadań na rzecz lokalnych społeczności Północnego Mazowsza.