W poniedziałek zakończył się pierwszy etap rekrutacji do mławskich techników, liceów i szkól branżowych. Wnioski o przyjęcie do tych szkół składali uczniowie klas ósmych i trzecich gimnazjum.
W powiecie mławskim uczniowie mogli maksymalnie złożyć podania do trzech szkół. W Warszawie, gdzie nie było tego ograniczenia, podania składano nawet do piętnastu szkół, co dało efekt nawet 137 kandydatów na 1 miejsce.
W tym roku o miejsca ubiegają się dwa roczniki, co może skutkować od września problemami w organizacji zajęć, o co zapytaliśmy dyrektorów. Przede wszystkim sprawdziliśmy, ilu jest kandydatów do poszczególnych szkół, a ile miejsc oferują szkoły podległe powiatowi mławskiemu.
W poniższym zestawieniu w nawiasach podajemy ilość wniosków złożonych na 1 miejsce odpowiednio w danej szkole lub rodzaju klas – z podziałem na uczniów kończących podstawówki i gimnazja.
W I liceum Ogólnokształcącym im Wyspiańskiego
Łącznie przyjęto 455 wniosków na 264 miejsc (1,72 wniosków na 1 miejsce). Tu ma być 6 klas dla uczniów po gimnazjum i 5 po podstawówce.
– Dążymy do tego, żeby była jedna zmiana, a zajęcia kończyły się o godzinie 16. Taki jest nasz cel – zapewnia dyrektor Marek Kiełbiński.
Zespół Szkół nr 1
Planuje stworzyć dla uczniów klas ósmych 4 klasy po 24 osoby, czyli 96 osób. O te miejsca w technikum ubiega się 222 ósmoklasistów (2,31). Po gimnazjum uczniowie walczą o 120 miejsc w 5 klasach technikum i 28 miejsc w klasie branżowej. Kandydatów do klasy branżowej jest 37 (1,32) a do technikum 241 (2,01).
– W związku z naborem podwójnego rocznika nie będzie problemów lokalowych, zresztą już za rok będzie niż demograficzny, więc musimy myśleć przyszłościowo – wyjaśnia Urszula Makowska dyrektor szkoły.
Zespól Szkół nr 2
Planuje po 4 odziały liczące 24 osoby, zarówno dla absolwentów szkół podstawowych, jak i gimnazjum oraz integracyjną klasę branżową 20 osobową. Absolwenci podstawówki złożyli 200 (2,0) wnioski o przyjęcie do technikum oraz 19 (0,95) do szkoły branżowej. O przyjęcie do techników ubiega się też 171 (1,78) gimnazjalistów, a do klasy branżowej 22 (1,1)
– W naszej szkole będzie branżowa klasa integracyjna, będzie ona mniej liczna, bo 20 osobowa, a praktyki odbywać się będą u nas na miejscu, więc nie ma potrzeby szukania pracodawcy, który je zagwarantuje – mówi Aneta Zawadzka dyrektor szkoły.
Zespół Szkół nr 3 im. Marszałka J. Piłsudskiego
W tej szkole uczniowie kończący gimnazjum mają możliwość podjęcia nauki w 2 klasach liceum i 1 klasie technikum oraz 3 klasach szkoły branżowej. Do liceum jest 67 (1,40) wniosków na 48 miejsc, do technikum 54 (1,93) na 28 miejsc a do szkoły branżowej 116 (1,38) do 3 klas po 28 osób każda.
Uczniowie kończący podstawówkę mogą również uczyć się w 2 klasach liceum gdzie złożyli 68 wniosków 91,41), jednej klasie technikum do której złożyło dokumenty także 68 osób (2,43) oraz w klasach branżowych w których chciało by uczyć się 115 osób (2,05)
– W klasach branżowych podstawą są praktyki. Dlatego uczniowie w okolicy swojego domu szukają miejsca praktyk, mogą przy tym korzystać z wykazu pracodawców umieszczonego na stronie internetowej. Jeżeli im się nie uda wówczas dopiero szkoła szuka odpowiedniej firmy. Ten system sprawdza się od lat i obniża koszty dojazdu w przypadku gdy uczeń uzgodni praktyki blisko miejsca swojego zamieszkania. – wyjaśnia zasady naboru do klas branżowych tej szkoły jej dyrektor Stefan Wojnarowski.
Zespół Szkół nr 4 im. Obrońców Mławy z Września 1939 r.
Ta placówka spośród wszystkich mławskich szkół się wyróżnia. Mimo, że nie prowadzi naboru do klas branżowych, to i tak jest on największy, bo aż 300 uczniów. Cieszy się także największym zainteresowaniem, bo wpłynęło tu aż 735 wniosków. Daje to średnio 2,45 wniosku na 1 miejsce.
– To dopiero początek naboru. Gdy uczniowie przyniosą świadectwa i ich kopie wówczas okazuje się, że nasze pierwsze listy przyjętych pokrywają się w znacznej części z listami I LO wówczas następuje odpływ dużej grupy kandydatów i tworzymy nową listę. Ostatecznie dopiero pod koniec lipca będzie wiadomo, kto, gdzie będzie się uczyć – mówi o swoich wieloletnich doświadczeniach dyrektor Stanisław Matyjasik.
Na absolwentów gimnazjum czeka tu 6 klas po 24 osoby każda, 4 to liceum i 2 technikum. Nauką w liceum jest zainteresowanych 310 osób (3,23) a w technikum 84 (1,75).
Mimo, że w szkole tej stworzono trzy klasy liceum na podbudowie szkoły podstawowej, to właśnie nimi są najbardziej zainteresowani uczniowie o 72 miejsca ubiega się 241 ( 3,35), a do 2 klas technikum, czyli na 48 miejsc złożono 100 wniosków (2,30).
Zgodnie z założeniami starostwa dla wszystkich uczniów kończących w tym roku szkoły podstawowe i gimnazja znajdą się miejsca do kontynuowania nauki na terenie powiatu, choć jak wynika z powyższego zestawienia nie zawsze w upragnionej szkole pierwszego wyboru.
pamiętajmy, że w Mławie są jeszcze inne szkoły ponadgimnazjalne (średnie) np. ACK lub Katolickie Liceum Ogólnokształcące, o których nie jest mowa w artykule
, ponieważ są to szkoły prywatne.
Mam nadzieję, że to są dane ogólnej ilości podań do danej szkoły, a nie pierwszych miejsc, bo jeśli na pierwsze miejsca jest liczba chętnych ponad normę, to znaczy to , że miejsc jest za mało , co najmniej o połowę???? Bo nawet jeśli pierwsi będą ostatnimi, to ostatni będą pierwszymi , a ilość miejsc i chętnych jest byłaby ponad 1:1..