W tym roku i w latach kolejnych (do 2023 roku włącznie), zostaną ścięte drzewa na powierzchni pomiędzy al. Marszałkowską a Krajewem.
Według leśników las (z wyjątkiem rezerwatów) jest uprawą mającą dawać człowiekowi pożytki tak jak uprawy rolnicze. Różnicą jest tylko czas uprawy, w rolnictwie najczęściej trwa 1 sezon. W przypadku lasu sadzi dziadek, pielęgnuje syn, a plony zbiera dopiero wnuczek.
Najwięcej lasów wiek rębny osiąga dopiero około 80 roku życia i jest on ustalany dla konkretnych fragmentów drzewostanu podczas tworzenia planu urządzania lasu.
Właśnie na podstawie takich planów stworzono opublikowaną przy okazji „Dnia lasów” (21 marca) interaktywną mapę planowanych wycinek w Polsce.
Wystarczy wejść TUTAJ przybliżyć swoją okolicę następnie kliknąć konkretny fragment lasu otoczony czerwonym paskiem i przeczytamy w którym oddziale, co, jaką rębnią oraz do kiedy zostanie tam wycięte. Informacje są aktualne, bo pochodzą z udostępnienia Banku Danych o Lasach ze stycznia 2021 r. – według stanu danych na dzień 3 sierpnia 2020 r.
Dla Nadleśnictwa Dwukoły obecnie obowiązuje „Plan Urządzenia Lasu na lata 2014-2023”. Według mapy sporządzonej na jego podstawie znajdziemy bardzo dużo powierzchni, na których będzie wycinany las. Najczęściej przewiduje wycinkę 40% starych drzew w formie dziur na większości powierzchni (tzw. rębnia gniazdowa), np. oddział 126c.
W ten sposób w czasie tegorocznej zimy (sezon rębny w lasach), lub kolejnych do 2023 roku włącznie, zostaną ścięte drzewa na powierzchniach między Al. Marszałkowską, a Krajewem. Podobnie w okolicach rezerwatu Dębowe Góry, z tą różnicą, że wzdłuż granicy rezerwatu od strony Iłowa ok. 7 ha zaplanowano do całkowitej wycinki (rębnia zupełna) bez pozostawiania jakichkolwiek drzew na wycinanej powierzchni.