Szykują się korzystne dla pacjentów zmiany w przychodniach lekarskich. Według obowiązującego od października 2022 r. zarządzenia Narodowego Funduszu Zdrowia lekarz rodzinny w ramach opieki koordynowanej zyskał możliwość kierowania na większą ilość badań diagnostycznych. Ma to być ogromna zmiana w polskim lecznictwie.
Zmiany w przychodniach
Konsultacje, dodatkowe badania diagnostyczne czy konsultacje ze specjalistami, czy porady dietetyczne — tego wszystkiego może teraz spodziewać się pacjent udający się do lekarza rodzinnego.
W ramach opieki koordynowanej wprowadzono pojęcie wizyty wstępnej i kompleksowej, podczas której lekarz ma podjąć czynności mające na celu potwierdzenie lub odrzucenie wstępnego rozpoznania choroby przewlekłej.
W tym celu może skierować na konsultacje do kardiologa, diabetologa, alergologa, endokrynologa czy pulmonologa, który specjalizuje się oraz ma sprzęt specjalistyczny niezbędny do wykrycia chorób przewlekłych.
Wizyty kompleksowe mają skutkować powstaniem Indywidualnego Planu Opieki Medycznej dla konkretnego pacjenta. W założeniach pomysłodawców ma on pomóc w leczeniu pacjentów przewlekle chorych. Na opiekę koordynowaną przewidziano osobny budżet.
ciekawe ,skąd ośrodki na wsi wezmą kardiologa, endokrynologa. A te w mieście to czy już mają?
Kiedy przychodnie zmienią system rejestracji do lekarza? Czy to jest normalne by stać przed przychodnią dwie godziny po numerek do??? Gdzie tak jest? chyba tylko u nas w Polsce. Czy nie lepiej zadzwonić dzień wcześniej i się zarejestrować. Jak chory człowiek ma stać w kolejce na zewnątrz, w deszczu , śniegu itp. To jest dopiero chore