Zespół Mazowsze uświetnił swoim występem uroczystość nadania dworcowi na Wólce imienia dr Anny Tomaszewicz-Dobrskiej. Patronką dworca kolejowego w Mławie została mławianka, pierwsza kobieta z dyplomem lekarskim pracująca na ziemiach polskich, która zabiegała o równy dostęp do studiów wyższych dla kobiet.
Dlaczego wybrano postać pierwszej lekarki?
– Dworzec kolejowy w Mławie zyskał imię dr Anny Tomaszewicz-Dobrskiej w ramach programu nadawania wybranym dworcom imion wybitnych Polaków, realizowanego przez Polskie Koleje Państwowe S.A. W programie brane są pod uwagę różne życiorysy, zakresy zaangażowania czy zasługi dla niepodległej Polski oraz różne okresy z bogatej, ponadtysiącletniej historii kraju – informują przedstawiciele kolei.
Urodzona w Mławie w 1854 roku ginekolog i pediatra – dr Anna Tomaszewicz-Dobrska – była pierwszą kobietą z dyplomem lekarskim, która praktykowała na ziemiach polskich jako lekarz. W 1880 roku otworzyła w Warszawie prywatną praktykę lekarską. W swoim gabinecie przyjmowała pacjentki z różnych środowisk, część z nich lecząc za darmo. Jako pierwsza w Warszawie wykonała tzw. cesarskie cięcie. Przez 30 lat pracowała w szpitalu położniczym, gdzie opracowała podstawowe zasady przestrzegania higieny oraz wymagała bezwzględnego ich stosowania przez cały personel.
Zaśpiewało Mazowsze
Przed dworcem w Mławie zaśpiewał Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze. W uroczystości uczestniczył m.in. Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Zachęcamy do obejrzenia naszych relacji z uroczystości.
Pamiątkowe zdjęcie z zespołem Mazowsze przed dworcem kolejowym w Mławie.
Zespół Mazowsze zaśpiewał przed dworcem w Mławie.
Zespół Mazowsze wystąpił w Mławie podczas uroczystości nadania imienia dworcowi na Wólce