Zero VAT na żywność, gaz i nawozy, obniżka VAT na paliwo, prąd oraz ciepło – to główne założenia rządowej tarczy antyinflacyjnej, która ma wejść w życie na początku lutego. Czy rzeczywiście będzie taniej?
Tarcza antyinflacyjna ma polegać na obniżeniu podatku VAT na różne towary, czyli zmniejszeniu dotkliwego dla obywateli haraczu dla państwa. Ma to spowodować obniżenie szalejącej inflacji.
Nowe stawki mają być następujące i obowiązywać co najmniej przez 6 miesięcy:
– 8% VAT na paliwo – ma skutkować obniżeniem cen o ok. 60-70 gr litrze.
– 0% VAT na żywność — zmniejszy wpływy budżetowe o ok. 7-9 mld pozostawiając je w kieszeni obywateli. Premier apeluje do przedsiębiorców, by obniżyć średnio cenę sprzedawanego jedzenia o 5%.
– 0% VAT na gaz
– 5% VAT na prąd
– 5% VAT ciepło
– 0% VAT na nawozy, ponieważ ich produkcja jest niezwykle energochłonna i wrażliwa na ceny paliw a używanie do produkcji żywności powoduje wpływ na jej ostateczną cenę.
Łącznie obniżki VAT mają ograniczyć wpływy budżetu o ok. 15-20 mld zł.
Zmiany cen wejdą w życie od lutego 2022 r.
Ponadto, by ograniczyć podwyżki ogrzewania we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych oraz budynkach użyteczności publicznej – jak np. żłobki i przedszkola, będą objęte niższymi taryfami na gaz od URE.
W tym wypadku ma wejść w życie ustawa, która z automatu każdej wspólnocie da możliwość korzystania z niższej taryfy gazowej z wyrównaniem od 1 stycznia br.