Nowy rok szkolny zaczyna się już za kilka dni. Rozważano, jak będzie wyglądał. Decyzje już zapadły i o ile nic znacząco się nie zmieni, będą obowiązywać.
Zdalnie, stacjonarnie czy hybrydowo?
Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że rok szkolny 2021/2022 rozpocznie się zgodnie z planem 1 września w sposób stacjonarny. Nauka ma odbywać się tak, jakby nie było problemów dotykających szkoły w ostatnim roku. Niektórzy specjaliści, w tym lekarze, twierdzą jednak, że – wzorem roku ubiegłego – wszystko się zmieni za kilka tygodni i wprowadzona będzie nauka hybrydowa lub całkowicie zdalna.
Środki bezpieczeństwa w szkołach.
Na środki bezpieczeństwa w szkołach przeznaczono 100 mln zł. Za te pieniądze kupiono maseczki czy płyny dezynfekujące, które dostarczone zostaną do szkół. Ponadto trafią tam termometry bezdotykowe czy stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku.
Doposażenie sprzętowe na wypadek nauki zdalnej
Mimo że we wrześniu nauka ma odbywać się stacjonarnie, szkoły zostaną doposażone na wypadek prowadzenia nauki w kolejnych miesiącach w sposób hybrydowy czy całkowicie zdalny. Tu rząd znowelizował program „Aktywna tablica”, doposażając szkoły w niezbędny sprzęt do kształcenia na odległość oraz doprecyzowując przepisy i wytyczne dla dyrektorów na wypadek realizacji programu nauczania w sposób zdalny.
Szczepienia w szkołach
Od trzeciego tygodnia września w szkołach rozpocznie się akcja szczepień uczniów, którzy skończyli 12 rok życia. Ciężar tego zadania złożono na barki dyrektorów szkół i współpracujących z nimi punktów szczepień. Ministerstwo przygotowało w tej sprawie specjalny pakiet informacyjny. Szczepienia mają być poprzedzone trwającą od pierwszych dni września akcja informacyjną skierowana do uczniów i ich rodziców.
Ewentualne obostrzenia
Wszelkie obostrzenia w sposobie prowadzenia nauki mają być wprowadzane najpierw lokalnie w szkołach. Dopiero w wypadku gwałtownego wzrostu zakażeń ma być wprowadzana nauka w formie zdalnej na terenie całego kraju.