Zastrzegłeś numer PESEL? Możesz napotkać problemy przy załatwianiu niektórych spraw. Z możliwości zastrzeżenia numeru PESEL skorzystało już ponad 4 miliony Polaków. Co powinieneś wiedzieć?
Od roku użytkownicy aplikacji mObywatel mogą zastrzegać swój numer PESEL, co stanowi istotny krok w ochronie przed oszustwami. Funkcja ta pozwala zabezpieczyć numer PESEL przed nieautoryzowanym użyciem, co znacząco zmniejsza ryzyko kradzieży tożsamości.
Zastrzeżenie PESEL może powodować komplikacje
Niemniej jednak, zastrzeżenie PESEL może powodować pewne komplikacje – szczególnie w sytuacjach, gdy konieczne jest podanie tego numeru, np. u notariusza, w banku czy u operatora telekomunikacyjnego.
Zastrzeżenie łatwo cofnąć
Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że zastrzeżenie numeru PESEL można łatwo cofnąć – zarówno na stałe, jak i tymczasowo. Użytkownicy aplikacji mObywatel mają możliwość odblokowania numeru na określony czas, dzięki czemu automatycznie zostanie on ponownie zablokowany po upływie wybranego okresu. Proces cofnięcia zastrzeżenia można przeprowadzić przez aplikację mObywatel, na stronie internetowej mObywatel lub osobiście w urzędzie gminy. Problem z ponownym zastrzeżeniem numeru PESEL Cofnięcie zastrzeżenia, choć proste, może wydłużyć czas potrzebny na ponowne jego nałożenie.
Ponowne zastrzeżenie nawet 12 godzin
Po wykonaniu niezbędnych formalności i odblokowaniu numeru czas potrzebny na ponowne jego zastrzeżenie może wynosić od 30 minut do nawet 12 godzin. To potencjalne opóźnienie warto wziąć pod uwagę podczas planowania wizyt w instytucjach, które wymagają użycia PESEL-u.
Dodatkowa ochrona dla zastrzeżonego PESEL-u
Od 1 czerwca 2024 roku obowiązują przepisy, które jeszcze bardziej wzmacniają ochronę osób z zastrzeżonym numerem PESEL.
Jeśli mimo blokady ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, poszkodowana osoba nie będzie musiała spłacać tego zobowiązania. Instytucje finansowe są zobligowane do sprawdzenia Rejestru Zastrzeżeń Numerów PESEL przed podpisaniem umowy pożyczki, co zwiększa poziom ochrony przed wyłudzeniami. Co ciekawe, system automatycznie zastrzega PESEL w przypadku zgubienia dowodu osobistego, co nie ma wpływu na proces wydania nowego dokumentu.
Z możliwości zastrzeżenia numeru PESEL skorzystało już ponad 4 miliony Polaków – warto więc poznać tę opcję i świadomie dbać o bezpieczeństwo swoich danych.
- R E K L A M A -