Zaostrzenie kar za ekstremalną jazdę zapowiadają rządzący. Jak np.: nielegalne wyścigi uliczne, brawurową jazdę, drift (kontrolowany poślizg), jazdę motocyklem na jednym kole. Powód? Polska policja alarmuje o nasileniu niebezpiecznych zachowań na drodze, związanych także z organizacją nielegalnych wyścigów.
Zaostrzenie kar za ekstremalną jazdę
W celu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach rozważane są zmiany w przepisach ruchu drogowego zapobiegające takim zachowaniom.
Policjanci z Komendy Głównej Policji uczestniczyli w spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości, podczas którego omówiono propozycje. W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Infrastruktury, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego i Prokuratury Krajowej. Efektem spotkania było powołanie międzyresortowego zespołu, którego zadaniem jest opracowanie i przedstawienie propozycji zmian w przepisach prawa, które skutecznie przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.
W skład zespołu weszli funkcjonariusze Biura Ruchu Drogowego i Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, przedstawiciele resortów spraw wewnętrznych i administracji, sprawiedliwości oraz infrastruktury, a także Prokuratury Krajowej i GITD. Zespołowi przewodniczy Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.
2 października br. Departament Porządku Publicznego MSWiA przesłał do przewodniczącego zespołu propozycje zmian w przepisach, które zostały opracowane wspólnie z Komendą Główną Policji:
- wprowadzenie kryminalizacji organizacji i udziału w wyścigach ulicznych oraz kierowania pojazdem w sposób powodujący zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym (tzw. brawurowa jazda) m.in. poprzez wprowadzanie pojazdu w kontrolowany poślizg (drift) i jazdę motocyklem na jednym kole;
- zatrzymywanie prawa jazdy w trybie administracyjnym za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym;
- ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych tylko za wybrane wykroczenia.
Zespół w ciągu najbliższych kilku tygodni ma przedstawić stanowisko, rekomendacje i gotowe propozycje zmian m.in. w przepisach karnych, prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami.
Niestety statystyki wypadkowe są zatrważające.
W okresie od stycznia do września 2024 roku policjanci przeprowadzili ponad 11,5 mln kontroli trzeźwości kierujących pojazdami, w wyniku których zatrzymano prawie 70,5 tys. kierujących pod działaniem alkoholu.
Niestety, w tym okresie doszło do większej liczby wypadków drogowych (16 376) niż w analogicznym czasie w 2023 roku (15 728). Wzrosła także liczba ofiar i osób rannych.
W miniony weekend stołeczni policjanci, na terenie stolicy i powiatów ościennych, przeprowadzili działania zakrojone na szeroką skalę wymierzone w uczestników nielegalnych wyścigów. Efektem akcji jest 558 skontrolowanych pojazdów, 308 nałożonych mandatów karnych na łączną kwotę 134 550 złotych, 55 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych i 20 praw jazdy. Wobec 19 kierujących policjanci skierowali wnioski o ukaranie do sądu, zatrzymali 2 osoby.
Ale żeby to dotyczyło wszystkich, tj. auta rządowe też! Widziałem kiedyś jak kolumna rządowa jechała środkiem drogi z dużo większą prędkością niż uczestnicy i wszyscy uciekali przed nimi na pobocze. Tak nie powinno być!