Wczoraj (TUTAJ) informowaliśmy o wprowadzonych przez rząd RP ograniczeniach w przemieszczaniu się. Znamy więcej szczegółów. Zakaz zgromadzeń dotyczy też uroczystości kościelnych, jak msze. Oczywiście wolno pojechać do pracy.
W związku z pandemią koronawirusa do 11 kwietnia br. włącznie w naszym kraju nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi.
W ostatnich dniach wprowadzono w Polsce zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.
Ograniczenia w przemieszczaniu się
Do 11 kwietnia br. włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi.
Obostrzenie nie dotyczy więc:
- Dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
- Wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
- Załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.
W autobusie tyle osób ile wynosi połowa miejsc siedzących
Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.
Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi
Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można się jednak spotykać z najbliższymi.
Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych
Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.
Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.
Zakłady pracy
Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.
Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują.
Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.
Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.
Źródło: www.gov.pl
Kolejne ograniczenia na pogrzebach 5 osób a LG rusza od poniedziałku pełną parą i na linii montażowej będzie pracowało obok siebie 50-100 osób i jest OK. Ta firma zawsze rządzi się swoimi prawami
Na lini montażowej stoi maks 60 osób a nie 100, po drugie od poniedziałku firma będzie pracować zapewne na mniejszej ilości linii produkcyjnych (niektórzy ten czas spędza w domu – z logicznego punktu widzenia dla pracodawcy). Każdy się czepia zakładu pracy LG, ale wszystkie firmy pracują ( każdy ma obowiązki z których musi się wywiazac) Fakt niektóre zakłady zmniejszaja zatrudnienie, ewentualnie czas pracy ale funkcjonują.
Ciekawa jestem, kto i jak wyegzekwuje tę zasadę połowy wolnych miejsc w środkach transportu. Mławy to akurat nie dotyczy, ale wyobrażacie sobie, co będzie się działo w dużych miastach? Np. w metrze w Warszawie? Albo w pociągach podmiejskich, którymi ludzie dojeżdżają do pracy i MUSZĄ dojechać na konkretną godzinę? Toż tam będzie mordobicie na przystankach!!
Wracamy do dawnych czasów. Stan wojenny ❤ nawet kościoły zamykają, chyba zagłosuję na Dudę w maju ❤