Studenci wracają po wakacjach na uczelnie. W czwartek (4 października) PWSZ w Ciechanowie i Mławie rozpoczęła nowy rok akademicki. Na mławskiej uczelni będzie studiować 310 osób. PWSZ musi też zmierzyć się z nową ustawą, która weszła w życie. Ustawą 2.0, czyli tak zwaną Konstytucją dla Nauki.
To całościowa reforma, która wprowadza zmiany we wszystkich sferach funkcjonowania uczelni. W wyniku nowej ustawy m.in. uczelnie będą musiały opracować nowe statuty. Zmieni się rola rektora, sposób zdobywania stopni naukowych, model finansowania szkolnictwa wyższego i nauki, a na uczelniach powstanie nowy organ – rada uczelni.
Studenci, którzy w tym roku rozpoczęli naukę w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej muszą mieć również świadomość, że nie obronią się już w tej samej szkole. Uczelnia w związku z wejściem w życie nowej ustawy otrzyma wkrótce także nową nazwę i swojego patrona.
Oprócz Ustawy 2.0 PWSZ musi sprostać także niżowi demograficznemu. Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego swoje indeksy odebrało ponad 450 nowych studentów. To o ok. 170 studentów mniej niż w roku poprzednim.
W samej Mławie w tym roku rozpocznie studia 124 studentów na trzech kierunkach: bezpieczeństwo wewnętrzne, elektronika i telekomunikacja oraz logistyka.
Rozpatrując rekrutacje na wszystkie kierunki, największa liczba studentów została przyjęta ekonomię, drugi kierunek to pielęgniarstwo, na trzecim miejscu znalazło się bezpieczeństwo wewnętrzne. Jak informuje uczelnia, w Mławie największym zainteresowaniem cieszyło się bezpieczeństwo wewnętrzne, drugie miejsce zajęła logistyka, następnie elektronika i telekomunikacja.
Aktualnie PWSZ kształci studentów na jedenastu kierunkach. Pięć kierunków to studia inżynierskie: informatyka, inżynieria środowiska, mechanika i budowa maszyn, rolnictwo, elektronika i telekomunikacja. Pozostałe to kierunki licencjackie: ekonomia, pedagogika,
pielęgniarstwo, bezpieczeństwo wewnętrzne oraz otwarte w ubiegłym roku: praca socjalna i logistyka.