U osób uzależnionych od nikotyny procesy starzenia przebiegają o wiele szybciej niż u osób niepalących.
Badania naukowe potwierdzają szkodliwość palenia na zdrowie oraz wygląd skóry. Skutkiem nałogu jest gorsze nawodnienie skóry, utrata jędrności, elastyczności, niedotlenienie, ziemisty koloryt cery a także zmęczony wygląd. Skóra traci niezbędną do prawidłowego funkcjonowania komórek ilość tlenu. Negatywnych konsekwencji narażenia na nikotynę jest wiele: skłonność do powstawania przebarwień i teleangiektazji, przyspieszony oraz nasilony proces pojawiania się zmarszczek wokół ust i oczu – które w szybkim tempie pogłębiają się i są trudne do usunięcia. Na skutek destrukcyjnego działania dymu tytoniowego w organizmie drastycznie obniża się poziom antyutleniaczy, które w ogromnej mierze odpowiedzialne są za jędrność, elastyczność oraz regenerację komórek skóry. Substancje zawarte w dymie tytoniowym generują powstawanie dużych ilości wolnych rodników, które wywołują całą kaskadę procesów oksydacyjnych, uszkadzają białka i lipidy oraz przyczyniają się do mutacji DNA. W efekcie dochodzi do znacznego upośledzenia syntezy włókien elastynowych i kolagenowych.
Nikotyna przyspieszając degradację kolagenu wpływa na aktywność działania enzymu metaloproteinazy – enzymu rozkładającego kolagen. Zdegradowane włókna nie posiadają możliwości regeneracyjnej, co przyczynia się do utraty napięcia i sprężystości – przestają spełniać swą niezwykle ważną z punktu estetycznego funkcję. Włókna kolagenu i elastyny stanowią strukturę podporową skóry, można stwierdzić że są swoistym rusztowaniem skóry – dlatego nie bez znaczenia jest ich jak najlepsza kondycja. Współczesna kosmetologia posiada skuteczne metody przyczyniające się do niwelowania niedoskonałości skóry. Głębokie zmarszczki i bruzdy, utratę jędrności oraz sprężystości można usuwać przy pomocy laserów lub innych wysoce zaawansowanych systemów frakcyjnych.
Osoby mające problem z rozszerzonymi naczynkami mogą skorzystać z zabiegów laserowych lub IPL. Aby skutecznie odżywić oraz dotlenić cerę osoby palące mają do dyspozycji wiele zabiegów złuszczających, dotleniających i głęboko odżywiających skórę. W przypadku cer nikotynowych niebagatelne znaczenie posiada odpowiednia, ściśle ukierunkowana na problem pielęgnacja gabinetowa, jak również domowa bogata w zalecane składniki aktywne. Podsumowując, w pielęgnacji skóry osób palących niezbędna jest zmiana trybu życia, porzucenie nałogu oraz stosowanie zdrowej, lekkostrawnej diety bogatej w świeże warzywa, owoce i ryby zawierające kwasy omega 3. Ważne jest, aby dostarczać do organizmu witaminy zwłaszcza A, C, E, K oraz minerały, wskazane jest również spożywanie dużych ilości płynów i uprawianie sportu.
mgr Iwona Pogorzelska