Wiele osób zauważa wzrost cen wielu produktów i usług. Spostrzeżenia potwierdzają oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie. Na ceny przekłada się wskaźnik inflacji.
Według danych GUS, średni poziom cen dóbr i usług konsumpcyjnych w marcu br. był o 3,2 proc. wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jeszcze w lutym tego roku inflacja wyniosła 2,4 proc. Marcowy wskaźnik inflacji jest wyższy, niż przewidywali ekonomiści. Potwierdziły się w ten sposób wstępne dane GUS-u (publikowane dwa tygodnie wcześniej).
Eksperci prognozują kolejne podwyżki jeszcze w kwietniu br. oraz utrzymanie do końca roku 4-procentowej inflacji.
Droższe paliwa i usługi
Rekordową dynamikę wzrostową odnotowano jeśli chodzi o ceny na stacjach benzynowych. Paliwa podrożały w ujęciu rocznym o 7,6 procent i w ujęciu miesiąca o 6,6 procent. Odczuwają to klienci.
Kolejnym sektorem, w którym zaobserwowano dość duży wzrost cen, są usługi. Poszły one w górę średnio o 7,3 procent. Klienci na pewno zaobserwowali podwyżki usług fryzjerskich i kosmetycznych oraz związanych z rozrywką i kulturą. Według GUS-u takie usługi wzrosły statystycznie o 10,5 procent. Zdrożały (o 8,3 procent) także usługi telekomunikacyjne. W górę poszły m.in. usługi bankowe oraz zdrowotne. Usługi szpitalne i sanatoryjne to – w skali roku – koszt większy o 6,2 proc. U lekarza płacimy teraz więcej średnio o 7,8 proc. Stomatolodzy podnieśli ceny średnio o 12,6 procent. O 4,2 procent droższa jest energia elektryczna.
Wzrost cen chleba, ryżu i napojów
Za to większej różnicy nie odnotowano w cenach żywności, która średnio zdrożała o 0,5 proc. To w zależności od rodzaju produktów.
Jeśli chodzi o żywność, statystyki zawyża pieczywo (wzrost o 5,8 proc.), ryż (zdrożał o 7,4 proc.) i napoje bezalkoholowe (podwyżka o 6,2 proc.). O 3,2 proc. zdrożały ryby, o 2 procent mleko, jaja i sery.
Natomiast masło – którego cena osiągała wcześniej rekordy – obecnie jest tańsze o 3,7 proc. niż w ubiegłym roku.
Z kolei mięso wieprzowe jest tańsze o 11 procent niż rok wcześniej, drób o 2 procent, wędliny o 1 procent. Także o 1 procent spadły ceny owoców i warzyw.