Już dwa dni przechodzą nad Mławą burze. Prawdopodobnie tak będzie i dziś oraz w sobotę i niedzielę.
Na szczęście dotychczas nasz powiat jest oszczędzany przez naturę i nie mieliśmy tu żywiołu niszczącego drzewa, budynki, czy linie energetyczne. Uniknęliśmy także gradobicia niszczącego dachy i uprawy rolnicze, a także podtopień, choć na Śląsku ostrzegano przed nimi całą noc, ogłaszając najwyższy 3 stopień zagrożenia.
W środę 17 czerwca straż na terenie Polski interweniowała 2378 razy, z czego prawie 1000 spowodowanych było silnym wiatrem (ponad 700) i deszczem (ponad 250). W samym województwie mazowieckim było 649 interwencji, z czego 425 spowodowanych silnym wiatrem i deszczem. W Polsce wczorajszego (18 czerwca) wieczoru tylko między godziną 20.00 a 22.00 detektory burz wykryły nad naszym krajem ponad 3600 wyładowań atmosferycznych.
W ciągu ostatniej doby tj. 18 czerwca straż w Polsce wyjeżdżała 2295 razy, z czego do zdarzeń spowodowanych silnym wiatrem i deszczem 1452 razy.
W samym Województwie Mazowieckim było 597 interwencji w tym po 167 spowodowanych deszczem i wiatrem. Razem te dwa czynniki związane z burzową pogodą były powodem 334 wyjazdów.
Dziś trąby powietrzne?
- Biorąc pod uwagę stosunkowo niski poziom podstawy chmur konwekcyjnych oraz obecność obszarów wirowej cyrkulacji powietrza wraz z licznymi liniami zbieżności wiatru przyziemnego, należy uwzględnić również ryzyko rozwoju zalążków trąb powietrznych, a nawet w pełni rozwiniętego leja od podstawy chmury do powierzchni ziemi. Największe ryzyko rozwoju tych zjawisk będzie w pasie od Pomorza Gdańskiego po Małopolskę i Podkarpacie.
Pierwsze burze rozwijać się mogą już przed południem, z najbardziej intensywnymi zjawiskami spodziewanymi w godzinach popołudniowych i wieczornych. Prosimy Państwa o ostrożność – napisali dziś 19 czerwca o 8 rano na swoim profilu w portalu społecznościowym Polscy Łowcy Burz
Miejmy nadzieję, że powiat mławski będzie omijany przez katastrofalne w skutkach zjawiska atmosferyczne. Synoptycy zapowiedzieli, że w dniu dzisiejszym w wielu rejonach naszego kraju (w pasie od pomorza przez centrum po Lubelszczyznę) mogą pojawić się dziś trąby powietrzne.
Te niebezpieczne zjawiska pogodowe, trwają najczęściej kilkadziesiąt sekund, ale niosą ogromne zniszczenia.
Od początku 2000 roku na terenie polski było ich 352. Oto mapa sporządzona przez IMGW trąby powietrzne/wodne.
Źródło mapy: IMGW
Ciekawostką jest fakt, że w tym dwudziestoleciu na obszarze Północnego Mazowsza od Mławy prawie do Warszawy tych zjawisk nie odnotowano, jest to chyba największy wolny od trąb powietrznych obszar w Polsce.
Najwięcej trąb występuje nad morzem, gdy ciepłe lato staje się chłodną jesienią, a woda morska jest jeszcze nagrzana. Są to trąby wodne. Niegroźne głównie dlatego, że jest małe prawdopodobieństwo zetknięcia się z nimi bezpośrednio ludzi, którzy przebywają głównie na brzegu.
Im więcej betonu, tym większe podtopienia, bo woda nie ma gdzie wsiąkać. A studzienki bez przerwy pozapychane, nikomu nie chce się tego czyścić.
Deszcze, burze i grad są dość groźne, niszczą plony, wiatry zrywają dachy, łamią drzewa itd.. To jest natura.. Najgorsze są podtopienia, które są też skutkiem nie drożności kanałów odpływowych, deszczowych, które są powodem niedbałości ludzkiej!..