Zdecydowałeś się na wypowiedzenie polisy OC? Zastanawiasz się, czy uda Ci się dopełnić formalności przez internet? Zajrzyj do naszego tekstu, ponieważ nie dość, że pozwoli Ci rozwiać wątpliwości, to jeszcze dostarczy wielu cennych wskazówek!
Wypowiedzenie polisy OC – kiedy możemy się na to zdecydować?
Każdy z nas powinien liczyć się z tym, że polisa OC jest rodzajem ubezpieczenia obowiązkowego. Dlatego w chwili zakupu samochodu, musimy też pomyśleć o wykupieniu stosownego ubezpieczenia i im szybciej to zrobimy, tym lepiej, ponieważ za brak ważnego OC grożą wysokie kary.
Mimo tego istnieją pewne sytuacje, w których możemy zdecydować się na wypowiedzenie swojego aktualnego ubezpieczenia i mówi nam o tym Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. O jakich dokładnie sytuacjach mowa? Kiedy możliwe jest wypowiedzenie polisy OC?
Przede wszystkim możemy zdecydować się na wypowiedzenie OC, gdy kupiliśmy ubezpieczenie OC na odległość. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przysługuje nam aż trzydzieści dni na odstąpienie od umowy, która faktycznie została zawarta na odległość i więcej na ten temat na https://wypowiadamoc.pl/. Warto w tym miejscu zauważyć, że nie ma znaczenia, czy był to zakup przez Internet, przez telefon, czy też za pośrednictwem kuriera.
Jeśli okaże się, że zakupiona oferta nie jest dla nas korzystna, to możemy niej zrezygnować w ciągu trzydziestu dni i to bez podawania przyczyny. Oczywiście za okres faktycznej ochrony będziemy musieli zapłacić składkę, ale jeśli to będzie tylko kilka dni, to i tak nie poniesiemy dużego wydatku.
To jednak dopiero początek, ponieważ wypowiedzieć polisę OC możemy także wtedy, gdy kończy nam się obecny okres ubezpieczenia. Jest to słuszna decyzja, zwłaszcza jeśli dotychczasowy ubezpieczyciel naliczał nam zbyt wygórowane stawki za OC. Lepiej rozejrzeć się za lepszą ofertą, która dodatkowo ma szerszy zakres ochrony, ponieważ to ostatecznie zapewni nam oszczędności.
Wypowiedzieć polisę OC może również wtedy, gdy występuje podwójne OC. Takie sytuacje zdarzą się najczęściej wtedy, gdy wykupimy inny produkt u konkurencji, a zapomnimy wypowiedzieć całoroczną umowę OC u dotychczasowego ubezpieczyciela. Wówczas umowa przedłuży się automatycznie, a my mamy podwójne OC. Całe szczęście nie trzeba obawiać się o podwójny wydatek, ponieważ z tej gorszej oferty możemy zrezygnować. Warto jednak pamiętać, że za okres obowiązywania umowy będziemy musieli zapłacić należną składkę.
Poza tym możemy też zrezygnować z ubezpieczenia OC, gdy kupujemy używany pojazd, który jest zarejestrowany w Polsce. W chwili podpisania umowy kupna-sprzedaży poprzedni właściciel powinien nam przekazać nie tylko kluczyki do auta i dokumenty, ale również aktualne ubezpieczenie OC. Jednak umowę zbywcy wcale nie musimy kontynuować i może ją wypowiedzieć w dogodnym dla siebie czasie.
Wypowiedzenie polisy OC przez internet – czy jest to możliwe?
Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że polisę OC możemy wypowiedzieć na wiele różnych sposobów. Tradycjonalistów ucieszy fakt, że możemy zgłosić się osobiście do najbliższego oddziału swojego towarzystwa ubezpieczeniowego lub umówić się telefonicznie na spotkanie z agentem. Co więcej, z https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-generali dowiemy się, że możemy też wypowiedzieć polisę OC listownie i decydując się na taki krok, zawsze warto nadać przesyłkę poleconą z potwierdzeniem odbioru, ponieważ w ten sposób będziemy mieli udokumentowane swojego działania.
Jednak to nie wszystko, ponieważ coraz częściej widać, że towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnych klientów, a to oznacza, że nie tylko pozwalają nam na zakup polisy OC przez Internet, ale także na jej wypowiedzenie. Czasami formalności możemy dopełnić za pośrednictwem strony internetowej danego towarzystwa ubezpieczeniowego, a czasami przez maila, czy nawet za pomocą formularza kontaktowego. Dokładne szczegóły podane są zwykle w regulaminie ubezpieczyciela, więc na pewno warto się z nim zapoznać.
Jak wypowiedzieć polisę OC przez internet?
Niezależnie od tego, w jaki sposób planujemy wypowiedzieć ubezpieczenie OC, to zawsze czekają nas te same kroki. Mowa tutaj oczywiście o sporządzeniu stosownego wniosku. Należy w nim zawrzeć numer i serię polisy ubezpieczeniowej, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, datę i miejsce sporządzenia wniosku, a także nasze dane teleadresowe i osobowe. Wymagane jest także podanie numeru rejestracyjnego oraz marki pojazdy, którego dotyczy ubezpieczenie podlegające wypowiedzeniu, podstawy prawnej.
Kluczowe znaczenie ma także własnoręczny podpis, więc możemy przesłać skan lub zdjęcie własnoręcznie wypisanego wniosku lub opatrzyć dokument podpisem elektronicznym. Jeśli nie wiemy, jak odpowiednio przygotować sam wniosek o wypowiedzenie ubezpieczenia OC, to warto wcześniej rozejrzeć się za gotowymi wzorami, zwłaszcza że w sieci pojawia ich się całkiem sporo.