Każdy, kto rozlicza z urzędem skarbowym podatki PIT, CIT i VAT – od 1 stycznia 2020 r. – musi mieć wygenerowany swój indywidualny numer konta do wpłat.
Dotychczas rachunek taki wygenerowało zaledwie ok 250 tys osób z ok 25 mln do tego zobowiązanych. Dzięki tej zmianie nie trzeba będzie dokonywać wpłat na 3 rachunki jak dotychczas, a fiskus zaksięguje je automatycznie. Należy o tym pamiętać składając PIT za 2019 rok, mimo, że zwroty dostaniemy na ten sam rachunek co dotychczas.
Jak zdobyć swój numer mikro rachunku podatkowego?
Najwygodniej jest wygenerować go samodzielnie na stronie internetowej ministerstwa finansów wchodzimy TUTAJ natychmiast i za darmo dostaniemy swój 26 cyfrowy numer mikrorachunku. Numer mikrorachunku podatkowego można również otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym. Nie dostaniemy go za pomocą SMS czy e-maila. Numer mikrorachunku ma być niezmienny nawet w przypadku zmiany adresu zamieszkania, właściwości urzędu skarbowego czy nazwiska.
Na ten mikrorachunek od 1 stycznia opłacać będziemy następujące podatki:
PIT (w tym między innymi PIT-36, PIT-36L, PIT-37 oraz PIT-38);
VAT (w tym między innymi VAT-7, VAT-7K oraz VAT-8);
CIT (w tym między innymi CIT-8, CIT-14).
W przypadku podatku VAT będą wyjątki, np. VAT importowy będzie wpłacany tak, jak obecnie. Również tzw. PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych,płacimy na dotychczasowych zasadach.
Nie trzeba generować numeru mikro rachunku. Generator na stronie służy jedynie do sprawdzenia jaki jest to numer i jest tam zamieszczona stosowna informacja mówiąca o tym. Mikro rachunki podatkowe powstaną bez naszej ingerencji.
Wsciec się można, każdy mówi co innego! Przed świętami pytałam w US, powiedzieli, że skoro moje podatki odprowadza pracodawca, to nie muszę sama niczego generować, chyba że wyjdzie mi niedoplata, to wtedy sobie wygeneruje. No ale przecież pracodawca też musi wpłacać każdemu na osobny mikrorachunek, tak? I skądś musi mieć te numery. Nic z tego nie rozumiem.