Mława świętuje 100. rocznicę wojny polsko-bolszewickiej i oswobodzenia miasta w 1920 r.
W programie obchodów otwarcie wystawy plenerowej, msza św., uroczystość na cmentarzu parafialnym i odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Uchwałę w sprawie upamiętnienia 100-lecia wyzwolenia Mławy podejmą miejscy radni, natomiast krótkofalowcy uruchamiają okolicznościową stację. Zapraszamy na mławskie świętowanie!
Program mławskich obchodów publikujemy
15 sierpnia 2020 r. godzina 10:00
Msza święta w intencji ojczyzny
Kościół pw. Świętej Trójcy
Przemarsz na cmentarz parafialny przy ul. 18 Stycznia w Mławie
Uroczystości przy mogile żołnierzy poległych w wojnie 1920 roku
18 sierpnia 2020 r. godzina 13:00
Sesja Rady Miasta Mława. Podjęcie uchwały w sprawie upamiętnienia 100-lecia wyzwolenia Mławy z rąk bolszewickich. Uhonorowanie pomysłodawcy przygotowania tablicy pamiątkowej – pana Kazimierza Lewandowskiego
Miejski Dom Kultury w Mławie
21 sierpnia 2020 r. godzina 12:00
Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci żołnierzy 144. pułku piechoty Strzelców Kresowych – oswobodzicieli Mławy – walczących z bolszewikami w 1920 roku w Mławie i okolicach
Skwer w południowej pierzei Starego Rynku
Krótki rysem historyczny wydarzeń sierpnia 1920 r. w Mławie
Wojna 1920 roku w Mławie i okolicach
Między 20 a 22 sierpnia 1920 roku na ziemi mławskiej doszło do ważnej bitwy w ramach wojny polsko-bolszewickiej. Dowodzeni przez gen. Franciszka Krajowskiego żołnierze 18 Dywizji Piechoty – nazwanej ze względu na swoją waleczność „Żelazną Dywizją” – ścigający niedobitków sowieckiej III Armii, z którą walczyli w bitwie nad Wkrą, zamykali jednocześnie drogę odwrotu III korpusowi konnemu Gaja. Po szybkiej walce Polacy wyparli z Mławy bolszewików, oswobodzili miasto, a następnie kontynuowali pościg za sowietami. Sam gen. Franciszek Krajowski z kolei już w sierpniu 1920 r. otrzymał honorowe obywatelstwo Mławy.
W walkach o Mławę szczególnie odznaczył się wchodzący w skład 18 DP 144 pułk piechoty Strzelców Kresowych pod dowództwem mjra Mariana Ocetkiewicza. W dowód wdzięczności ówcześni radni miejscy wystosowali oficjalne pismo z podziękowaniami, znane jako „Pamiątka oswobodzenia Mławy”. Czytamy w nim: „Do naszych najukochańszych oficerów i żołnierzy 144 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych! Miasto Mława, wdzięczna sercem, zwraca się z podziękowaniem do Was, Drodzy bohaterzy, którzy piersiami i krwią przelaną oswobodziliście nas od okrutnego wroga. Zapewniamy Was, że dzień 21 sierpnia 1920 roku na zawsze pozostanie pamiętnym w uczuciach, jakie żywimy do swoich wybawców. Rada Miejska i Magistrat Mławy”. Spadkobiercą 144 pułku został 71 pułk piechoty Strzelców Kresowych z Zambrowa.
Propozycję, aby 15 sierpnia ponownie obchodzić jako Święto Wojska Polskiego (Święto Żołnierza ustanowione 15 sierpnia 1923 roku zostało zniesione w 1947 roku), przedstawił w 1992 r. mławianin – historyk, wówczas Senator RP, prof. dr hab. Ryszard Juszkiewicz.
oprac. KN
źródło: KN / UMM