Co czwarty bóbr zabity na Mazowszu ma zginąć w powiatach mławskim i żuromińskim. Z rejonu ciechanowskiego ma pochodzić co trzecie odstrzelone zwierzę.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie Arkadiusz Siembida zezwolił na odstrzał 1500 bobrów w województwie mazowieckim z czego, aż 575 w rejonie ciechanowskim, w tym 430 w powiatach mławskim (255) i żuromińskim (175).
W zarządzeniu dyrektora RDOŚ czytamy, że zezwala na czynności podlegające zakazom w stosunku do bobra europejskiego (Castor fiber), w zakresie obejmującym: umyślne płoszenie, niepokojenie, zabijanie (bronią palną) oraz przetrzymywanie, posiadanie, zbywanie, oferowanie do sprzedaży, wymianę, darowiznę, wywożenie poza granicę państwa okazów zabitych osobników.
Waszym zdaniem?
Pomysł odstrzału bobrów ma zwolenników i przeciwników. Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Zachęcamy do dyskusji i udziału w ANKIECIE.
[poll id=”22″]
Kiedy myśliwi zaczną zabijać bobry?
Już mogą. Według zezwolenia odstrzału bobrów należy dokonywać w okresie od dnia 1 października do końca lutego, przez całą dobę. Odstrzał należy wykonać w taki sposób, aby wyeliminować całe stanowisko bobra w celu uniknięcia rozproszenia się lokalnych populacji i tym samym braku skuteczności odstrzału. Zezwolenie na czynność umyślnego płoszenia i umyślnego niepokojenia może być realizowane przy użyciu wszystkich metod, które skutecznie i bez zagrożenia dla zdrowia bobra zmuszą zwierzę do wyjścia z miejsca jego przebywania w celu zabicia.
Gdzie i ile bobrów ma zginąć?
W okręgu Ciechanowskim zezwolenie na umyślne zabijanie bobra obejmuje ogółem 575 osobników tego gatunku. Ilość zabitych bobrów w poszczególnych gminach nie może być wyższa niż:
1) gmina Płońsk, obręb ewidencyjny Strachowo – 15 osobników;
2) gmina Raciąż, obręb ewidencyjny Budy Kraszewskie – 35 osobników;
3) gmina Zatory, obręb ewidencyjny Mystkówiec Kalinówka, Mystkówiec Szczucin – 15 osobników;
4) gmina Pokrzywnica, obręb ewidencyjny Mory, Niestępowo Włościańskie, Koziegłowy – 30 osobników;
5) gmina Ojrzeń, obręb ewidencyjny Luberadz, Kałki, Luberadzyk, Wojtkowa Wieś – 10 osobników;
6) gmina Regimin, obręb ewidencyjny Jarluty Małe – 10 osobników;
7) gmina Glinojeck, obręb ewidencyjny Śródborze, Lipiny, Budy Rumockie, Brody Młockie – 30 osobników;
Powiat Mławski – 255
8) gmina Strzegowo, obręb ewidencyjny Niedzbórz, Czarnocin,Czarnocinek, Drogiszka, Grabienice, Pokrytki – 50 osobników;
9) gmina Szreńsk, obręb ewidencyjny Miłotki – 30 osobników;
10) gmina Lipowiec Kościelny, obręb ewidencyjny Rumoka – 15 osobników;
11) gmina Dzierzgowo, obręb ewidencyjny Szumsk – 50 osobników;
12) gmina Dzierzgowo, obręb ewidencyjny Brzozowo Maje, Brzozowo Czary, Łączyno Stare – 50 osobników;
13) gmina Stupsk, obręb ewidencyjny Żmijewo-Kuce – 15 osobników;
14) gmina Wieczfnia Kościelna, obręb ewidencyjny Grzybowo, Chmielewo, Bonisław – 15 osobników;
15) gmina Wiśniewo, obręb ewidencyjny Kowalewo – 30 osobników;
Powiat Żuromin -175
16) gmina Żuromin, obręb ewidencyjny Wólka Kliczewska, Stare Nadratowo, Nowe Nadratowo – 110 osobników;
17) gmina Bieżuń, obręb ewidencyjny Bielawy Gołuskie, Gołuszyn – 40 osobników;
18) gmina Kuczbork – Osada, obręb ewidencyjny Gościszka, Kuczbork, Chodubka – 25 osobników.
Okropne!
Odstrzal bobra niedawno pomysl odstrzalu łosia, teraz za wejscie w teren polowania do 3 lat pudla… a kiedy bedzie pozwolenie na strzał w pysk za takie pomysly?
Po pierwsze zgoda na odstrzał bobrów to nie jest żadna nowość. Też byłam przeciwna redukcji bobrów zanim nie poznałam tematu dokładniej. Poprzednie pozwolenie po prostu wygasło, a obowiązywało tak jak to aktualne przez 3 lata. Zgoda na odstrzał 1500 bobrów nie oznacza wcale, że tyle ich zginie. W poprzednim okresie myśli wi zastrzelili…60 bobrów w 6 powiatach na terenie zarządzanym przez PZŁ Ciechanów, a mogli ponad pół tysiąca. Bobrów wcale nie jest mało, jest ich tak dużo, że ich wyłapywanie i przenoszenie w inne miejsca nic już nie daje. Bobry to jedne z niewielu zwierząt, które potrafią znakomicie manipulować środowiskiem – bywa to pożyteczne, ale rzadko. Raczej przynosi wiele szkód. W Ciechanowie bobry wzięły się np. za wiekowe drzewa. Rozmawiałam z kobietą, której sąsiadom bobry wycięły niemal cały młody brzozowy lasek, a drzewa zatapiały u niej w stawie. Gdyby im na to pozwolić i ona i jej sąsiad mieliby zamiast działki -rozlewisko. Prawda jest taka, że ludzie idą na bobry z widłami, zastawiają pułapki, kłusują, niszczą żeremie, podpalają nie patrząc czy są tam młode czy nie, a prawdziwy myśliwy nigdy czegoś takiego nie zrobi, szanuje okres ochronny. Pisanie, że to będzie wielka rzeź bobrów ma się nijak do rzeczywistości. Czy ktoś z Was wie ile bobrów na Mazowszu zostanie po odstrzeleniu tych 1500? No właśnie. Trzeba by to dokładnie sprawdzić, ale prawdopodobnie kilka tysięcy.
Odstrzelic to by należało autorów tego pomysłu. Po uprzednim ich niepokojeniu, wyploszeniu i przetrzymywaniu. Jaki sadysta wymyśla takie prawa?!
Bardzo dobrze, populację trzeba niwelowac bo jak kiedyś był to gatunek pod ochroną tak teraz stał się zwykłym szkodnikiem. U mnie też niszczy staw i czas najwyższy żeby uszczuplic populację.
Wody gruntowe z roku na rok są coraz niższe. Bobry są teraz bardzo cenne, a pan minister wie lepiej. Wstyd i żal.
Tylko, że ilość wód gruntowych ma się nijak do ilości bobrów. Więcej bobrów nie oznacza, że nie będzie suszy. Nie myl tego. Ilość wód gruntowych zależy od ilości opadów, a nie od liczby borów. Owszem bobry są w stanie poprzez swoją działalność w dolinach rzek zalać określony teren, który wcześniej był przesuszony, ale to nie to samo. One wykorzystują zbiorniki wodne i wodę, która już jest. Gdyby było inaczej rolnicy już dawno by je hodowali 😉
Kolejny powód by myśliwi mogli zaspokoić swoje sadystyczne żądze. Zaraz się odezwa jak to dbają o las i dokarmiają zwierzęta zimą ….by potem je zabijać często w okrutny sposób. To nie dokarmiaj!!! Przyroda doskonale sobie z tym poradzić eliminując słabsze osobniki bez pomocy człowieka.