Polska jest zobowiązana do 2 sierpnia 2022 r. do wprowadzenia w swoim prawie pracy unijnej dyrektywy stworzonej w celu „promowania bezpiecznego i przewidywalnego zatrudnienia”.
Ważne zmiany w kodeksie pracy
Unormowane na nowo zostaną urlopy rodzicielskie, zasady rozwiązywania umowy o pracę na czas określony czy zakazu konkurencji.
Od sierpnia ważne zmiany w kodeksie pracy
Po zmianach pracodawca będzie musiał podać przyczynę rozwiązania umowy o pracę na czas określony i poinformowania o tym działających w firmie związków zawodowych. To rozszerzenie przepisów które miały dotychczas zastosowanie tylko w przypadku umów o pracę na czas nieokreślony. Umożliwi to pracownikom dochodzenie swych praw przed sądem.
Osoby wychowujące dziecko do 8 roku życia zyskają wiele udogodnień, które dziś wygasają gdy dziecko osiąga 4 rok życia.
Są to m.in. elastyczna forma pracy, telepraca, przerwy w pracy, skrócony tydzień pracy, system pracy weekendowej, ruchomy czas pracy, indywidualny rozkład czasu pracy, obniżenie wymiaru czasu pracy, brak pracy nocnej. O każde z tych udogodnień pracownik będzie mógł wnioskować, by dostosować swój sposób pracy do ograniczeń i wymagań, jakie powoduje wychowanie małego dziecka. Ma to ułatwić godzenie obowiązków rodzicielskich z zawodowymi.
Przepisy nie obligują pracodawcy do wydania za każdym razem decyzji pozytywnej, ale stwarzają wachlarz możliwości do wykorzystania.
Dodatkowo pracownikowi wychowującemu małe dziecko nie będzie można umowy o pracę wypowiedzieć, chyba że z winy pracownika i za zgodą organizacji związkowej.
Trzeba będzie tych młodych nie zatrudniać bo dla nich ważniejsze jest rozmnażanie niż praca.