Na warsztaty pieśni weselnych z Północnego Mazowsza — jakie wykonywano jeszcze przed I wojną światową — odbędą się w mławskim muzeum 8 i 10 października 2024 r. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Organizatorzy serdecznie zapraszają. Następnie 12 października zaplanowano koncert finałowy, gdzie będziemy mogli podziwiać uczestników warsztatów.
Warsztaty i koncert pieśni weselnych w Mławie. Zapisy
Na wydarzenia zaprasza Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. Organizatorzy zachęcają do udziału w warsztatach panie, śpiewające tzw. białym głosem. Obowiązują zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.
Panie zainteresowane zajęciami: proszone są o kontakt w Mławie z Kają Prusinowską – 785 189 016, w Chojnowie z Anną Kienik – 787 001 892.
Warsztaty odbędą się w siedzibie Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie (ul. 3 Maja 5, 06-500 Mława) w dniach 8 i 10 października w godz. 17:00 – 19:00 oraz w siedzibie Lokalnej Grupy Działania „Północne Mazowsze” (Chojnowo 1B, 06-415 Czernice Borowe) w dniach 9 i 11 października w godz. 17:00 – 19:00.
Grupy połączą swoje siły na wspólnych zajęciach w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, które zaplanowano 12 października o godz. 16:00. Następnie śpiewaczki wystąpią przed publicznością podczas koncertu finałowego o godz. 18:00.
– Zapraszam najserdeczniej na warsztaty śpiewu — będziemy uczyć się pieśni weselnych z Mazowsza Północnego, takich, jakie wykonywano jeszcze przed I wojną światową. WSTĘP WOLNY, obowiązują zapisy. Warsztaty będą przeprowadzone dla dwóch grup śpiewaczych: w siedzibie Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie (ul. 3 Maja 5, 06-500 Mława) w dniach 8 i 10 października w godz. 17:00 – 19:00 oraz w siedzibie Lokalnej Grupy Działania „Północne Mazowsze” (Chojnowo 1B, 06-415 Czernice Borowe) w dniach 9 i 11 października w godz. 17:00 – 19:00. Grupy połączą swoje siły na wspólnych zajęciach w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w dniu 12 października o godz. 16:00, żeby przygotować się i wystąpić przed publicznością w trakcie finałowego koncertu o godz. 18:00 – zachęca do udziału mławianka Kaja Prusinowska.
Mile widziane są miłośniczki śpiewu tradycyjnego tzw. białym głosem.
– Mamy przyjemność zaprosić Miłośniczki śpiewu chętne do udziału w warsztatach śpiewu tradycyjnego (tzw. białym głosem), które poprowadzą Ewa Grochowska i Kaja Prusinowska. W warsztatach mogą uczestniczyć zarówno Panie początkujące jak i z doświadczeniem w dziedzinie śpiewu. Repertuar warsztatów będą stanowiły dawne pieśni weselne z Mazowsza, ze szczególną uwagą na Mazowsze Północne. Dodatkowo poznamy strukturę wesela sprzed I wojny światowej oraz omówimy obyczaje i symbolikę dawnych uroczystości weselnych — dodają organizatorzy.
Prowadzące warsztaty:
Kaja Prusinowska – śpiewaczka i animatorka zajmująca się odtwarzaniem tradycji wokalnych Mazowsza i Lubelszczyzny, specjalizuje się również w folklorze dziecięcym. Jest współtwórczynią Teatru Słuchaj Uchem, nagrywa płyty z tradycyjną i autorską muzyką dla dzieci, m.in. „Kołysała mama smoka”, „Gdzie się podział Kusy Janek”, „Cztery Domy Słońca – Zima, Wiosna, Lato, Jesień”. Koncertuje również z Kompanią Janusza Prusinowskiego.
Ewa Grochowska — śpiewaczka zajmująca się wieloaspektowo tradycjami weselnymi. Współpracowała, jako ekspert i konsultantka, muzykantka oraz śpiewaczka przy filmach, które zawierały motywy weselne, m.in. najnowsza ekranizacja „Chłopów” i „Wołyń”). Jako śpiewaczka i skrzypaczka jest członkinią zespołów „Tęgie Chłopy”, „Z Lasu”, „Pomore”. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty śpiewu tradycyjnego (w tym emisji głosu) w Polsce i za granicą, m.in. na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata
oraz
Realizatorem projektu pod nazwą „Mazowsze Północne – Praca u Podstaw” jest Fundacja Wszystkie Mazurki Świata. Festiwal Wszystkie Mazurki Świata
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024”.
- R E K L A M A -