Na ostatniej sesji Rada Gminy Strzegowo jednogłośnie zdecydowała – urodzony w Aleksandrowie Jan Kruszewski zostanie patronem jednej z największych ulic Strzegowa.
Tym samym ulica traci dotychczasową nazwę – Żymierskiego. To wynik tzw. dekomunizacji narzuconej wszystkim samorządom ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Zmiany nazwy wymagały dwie ulice – 9 Maja (będzie ulicą 3 Maja) oraz Michała „Roli” Żymierskiego, byłego generała Wojska Polskiego, zdegradowanego i skazanego na więzienie za udział w aferze korupcyjnej, współpracownika sowieckiego wywiadu. Po 1939 roku Żymierski był naczelnym dowódcą komunistycznej Armii Ludowej , kierownikiem Resortu Obrony Narodowej PKWN i komunistycznym ministrem obrony narodowej. W 1945 roku z woli Stalina ogłoszony został przez komunistów „Marszałkiem Polski”.
Jan „Kruk” Kruszewski urodził się w 1888 w Aleksandrowie, uczył się w szkole w Niedzborzu, a świadectwo dojrzałości otrzymał w gimnazjum w Płocku. Studiował medycynę w Krakowie i Genewie. Służył w Legionach Polskich. W 1930 roku prezydent Ignacy Mościcki nadał mu stopień generała brygady.
We wrześniu 1939 był dowódcą Grupy Operacyjnej w Armii Odwodowej „Prusy”. Po kampanii wrześniowej był w niewoli niemieckiej (m.in. w obozie VII A Murnau), a po uwolnieniu osiedlił się we Francji. Zmarł w Lailly-en-Val i został pochowany na miejscowym cmentarzu.
Był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.
Na cmentarzu w Niedzborzu spoczywają jego rodzice, siostry i brat. Generała „Kruka” upamiętnia symboliczna tablica.
Przypomnijmy. Zmiana nazwy ulicy, nie będzie oznacza dla mieszkańców konieczności wymiany dowodu osobistego czy prawa jazdy, zawierających dotychczasowy adres. Mogą być używane dopóki nie minie termin ich ważności. Bezpłatnie będą również przeprowadzane wszelkie postępowania sądowe i administracyjne dotyczące np. zmian w księgach wieczystych.