Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie to placówka, w której naukę pobierają dzieci 5- i 6-letnie oraz uczniowie szkoły podstawowej i obecnego gimnazjum. Jak zintegrować różne grupy wiekowe, zachęcić do nauki i ciągłego rozwoju?
Należy podążać śladami patrona – Mikołaja Kopernika, poszukiwać nowych rozwiązań. Tymi zasadami kierują się nauczyciele, którzy pracują z młodzieżą. Poszukują ciągle nowych form i metod nauczania oraz z powodzeniem wprowadzają innowacje pedagogiczne.
Szkoła od lat współpracuje z instytucjami (Centrum Chemii w Małej Skali, Centrum Edukacji Obywatelskiej, uczelniami wyższymi) po to, by wskazać uczniom cel, do którego należy dążyć. 11 stycznia 2018r. odbyły się zajęcia z chemii, które przeprowadzono techniką Small-Scale Chemistry. Miały charakter typowo doświadczalny. Uświadamiały, że nauka jest przygodą. Młodzi naukowcy poznali zjawiska zachodzące w przyrodzie, przeprowadzając własne eksperymenty. Zajęcia w parach pod czujnym okiem prowadzącego były znakomitym połączeniem zabawy i zdobywania wiedzy.
Doświadczenia zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wykorzystywane substancje były niegroźne dla zdrowia i umożliwiały każdemu samodzielne ich wykonanie. Uczniowie uczestniczyli również w pokazie interaktywnym, gdzie doświadczenia realizowano przy współpracy z publicznością. Obserwowali szereg reakcji chemicznych i śledzili zachodzące procesy. Eksperymenty przybliżyły reakcje barwne, demonstrowały procesy spalania lub zaskakujące właściwości substancji. Może przyszli chemicy, fizycy czy matematycy odkryli w sobie chęć poznania tajników świata?
W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum. A co proponujemy młodszym?
Klasy czwarte realizują innowację pedagogiczną „Czytam i się tego nie wstydzę, sposób na trudne lektury”. Projekt składa się z przedsięwzięcia podzielonego na różne etapy. Dzięki realizacji różnorodnych działań pokażemy, że czytanie kształtuje wewnętrzny świat dziecka, a odpowiednio dobrana literatura pomaga budować system wartości i wskazuje życiowe priorytety. Innowacja będzie realizowana podczas lekcji języka polskiego, godzin wychowawczych, lekcji bibliotecznych i zajęć pozalekcyjnych. Potrwa trzy lata, ale już w bieżącym roku szkolnym w ramach przedsięwzięcia „Kleksomania” opanowała szkołę. I tak po raz kolejny udowodniliśmy, że uczniowie chętnie czytają zainspirowani przez nauczycieli.
Co jeszcze oferuje szkoła? Zapraszamy na stronę www.sp2.mlawa.pl
Artykuł sponsorowany. Brak możliwości komentowania.