Choć zęby mądrości brzmią dumnie to jednak dla wielu osób są prawdziwą zmorą. Często sprawiają wiele kłopotów takich jak migreny, stany zapalne czy opuchlizny. Dlaczego pacjenci gabinetów stomatologicznych decydują się na ich ekstrakcję?
Zęby mądrości występują u ¾ populacji i należą do grupy narządów szczątkowych. Najczęściej wyrzynają się pomiędzy 16. a 25. rokiem życia, zdarza się jednak że pojawiają się około 30. roku życia lub później. Zęby te najczęściej kwalifikowane są do usunięcia.
Jest kilka powodów, dla których przeprowadza się zabiegi ekstrakcji ósemek. Proces wyrzynania się zębów mądrości nie zawsze przebiega prawidłowo. Często ich rozwój jest opóźniony lub ósemki wyrzynają się jedynie częściowo. Wokół korony zęba mogą wówczas gromadzić się bakterie, co prowadzi do pojawienia się próchnicy, bólu i infekcji.
Po pierwsze, ósemki ze względu na swoje położenie oraz nieregularny kształt sprawiają trudności podczas zabiegów higienizacyjnych. Mycie zębów w pośpiechu oraz problem z dotarciem szczoteczki do najdalej położonych zębów powoduje próchnicę. Bakterie z ósemek z łatwością zakażają pozostałe zęby. Po drugie, przy ósemkach często pojawiają się problemy periodontologiczne czyli stany zapalne okolicznych tkanek miękkich. Bakterie i resztki jedzenia zalegające w kieszonkach dziąsłowych wywołują zapalenie i ból. Po trzecie, wyrastające ósemki często nie mają wystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym, przez co powodują stłoczenie zębów i prowadzą do rozwoju wad ortodontycznych u dorosłych pacjentów. Zdarza się również, że ósemka wrasta w dziąsło lub wyrzyna się krzywo.
Usuwanie ósemek pozwala pozbyć się stanu zapalnego oraz zapobiec wadom ortodontycznym.
– Eliminacja stanu zapalnego jest szczególnie istotna, gdyż ogniska zapalne z jamy ustnej mogą prowadzić do rozwoju chorób w odległych od jamy ustnej narządach. Są to tzw. choroby odogniskowe. Wśród chorób, których przyczyną mogą być niewyleczone zęby są m.in. choroby serca, nerek, stawów, narządu wzroku czy cukrzyca. Wskazaniem do ekstrakcji ósemek jest także leczenie ortodontyczne. Pacjenci, którzy chcą założyć aparat stały często muszą poddać się temu zabiegowi ze względu na ryzyko związane z nieprawidłowym przebiegiem procesu korekty wad zgryzu. Usunięcie zębów mądrości zaleca się także osobom, które decydują się na założenie protezy, zwłaszcza w sytuacji, gdy ósemki nie są jeszcze całkowicie wyrżnięte. – mówi lek. med. chir. stom. Roman Borczyk z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.
Stomatolodzy rekomendują usunięcie ósemek w stosunkowo młodym wieku. Usunięcie ósemek, które jest odpowiednio przeprowadzone, jest całkowicie bezbolesne. Taki zabieg powinien być zawsze poprzedzony szczegółową diagnostyką. Na podstawie zdjęcia panoramicznego rtg lekarz powinien ocenić, czy ząb należy poddać standardowej ekstrakcji, czy konieczne jest zastosowanie metody chirurgicznej (mikroskopowej).
Po ekstrakcji zęba szczególnie ważne są odpowiednie stosowanie się pacjenta do zaleceń pozabiegowych i jego indywidualne skłonności do gojenia. Zazwyczaj rekonwalescencja trwa parę dni. Rutynowo po ekstrakcji do 12 godzin nie wolno szczotkować zębów, w ciągu następnych 1-2 tygodni należy myć zęby bardzo delikatnie. W ciągu 24 godzin nie wolno spożywać gorących pokarmów i napojów. Należy trzymać głowę lekko uniesioną powyżej poziomu serca, nawet jeśli śpimy, oraz unikać dużego wysiłku. Na początku najlepiej stosować płynną dietę.
Wielu lekarzy zaleca ekstrakcję zębów mądrości, kiedy nie dzieje się jeszcze z nimi nic złego: nie ma stanu zapalnego, próchnicy, bólu lub innych nieprawidłowości. Dodatkowo młody wiek sprzyja rekonwalescencji. Istnieje wiele wskazań medycznych do ekstrakcji zębów mądrości, pamiętajmy jednak, że odpowiedź na pytanie – czy usuwać ósemki – zawsze powinna być poprzedzona konsultacją ze specjalistą, który oceni stan całej jamy ustnej.
Artykuł jak w sam raz na sylwestra a o tragedii w drugi dzień Świąt w szpitalu ani słowa, to się nazywa rzetelność dziennikarska!
Wydarzyła się tragedia – trwa ustalanie jej okoliczności i przyczyn. Poinformowała o tym, podając swoją wersję, anonimowa osoba na jednym z profili FB. Jak się dowiedzieliśmy od administratora profilu, na prośbę rodziny zmarłego dziecka wpis ten został po dwóch godzinach usunięty. Postanowiliśmy uszanować wolę rodziny i również o sprawie nie pisać, dopóki nie będzie ustaleń prokuratury, z którą oczywiście jesteśmy w kontakcie. Z poważaniem – redakcja
A co to ma wspólnego z rzetelnością? Uszanuj tragedię rodziny. Najpierw trzeba wiedzieć dlaczego redakcja nie napisała o tym a potem oceniać, wystarczyło zapytać a nie od razu osądzać.
Nie wstyd Ci teraz Piotrze? Takie wydarzenia są zawsze wodą na młyn dla ludzi, okazją do strzępienia języków. Dobrze, że nasza mława mimo że wiedziała o sprawie uszanowała wolę rodziny.
Nie szanowna „czytelniczko” nie wstyd mi bo i czego? zapytałem po prostu bo z wielu źródeł także w internecie już o tej tragedii słyszałem i wydawało mi się, że portal „naszamlawa” tą sprawę z jakiegoś powodu chce przemilczeć, ale skoro tak to zwracam honor portalowi.
Panie Piotrze to świetnie, że umie Pan przeprosić, ale proszę przeczytać własny wpis ( ten pierwszy) nie ma znaku zapytania jest za to oskarżenie o nierzetelność z wykrzyknikiem. Pozdrawiam i mam nadzieję, że to była lekcja dla nas wszystkich żeby zbyt pochopnie nie wyciągać wniosków. Wygląda na to, że to jedyny portal, który uszanował wolę rodziny.
Szkoda tylko że usunięcie ósemek jest tylko prywatnie a to kosztuje. Na szczęście stomatolog wraca do szkół , jakaś zmiana jest w tej medycynie. Koszt usunięcia 8 to 400 zł plus antybiotyk itp. połowa wypłaty a zęba os samego początku wiadomo że trzeba będzie usunąć .
W przeciągu kilku ostatnich lat miałam wyrwane dwie ósemki w jednej z mławskich przuchodzi stomatologicznych.
Jedna na kasę chorych (zupełnie nic nie płaciłam) a drugą teraz w grudniu i zapłaciłam 150zl.
Koleżanka wyrywala u pewnego pana ze wschodu i zapłaciła dwa razy więcej.
Można wiedzieć gdzie w Mławie wyrywaja ósemki w tak atrakcyjnej cenie? Ja mam do usunięcia dwie a koszt min. 800zl jest dla mnie zbyt duży ://
W strzegowiekoszt wyrwania jednej ósemki to koszt 150zl.wiem bo wyrywalam