Nocą z soboty na niedzielę przesuwamy wskazówki zegara na czas letni, który będzie obowiązywał do ostatniego weekendu października.
Dzisiejszej nocy – z 27 na 28 października – należy przesunąć wskazówki zegarków zegarki z godziny 2.00 na godzinę 3.00. skracając noc o godzinę.
Robi tak ok. 70% państw. W Polsce zmiana obowiązywała w okresie międzywojennym, później w latach 1946-1949, 1957-1964 oraz od 1977 r. do chwili obecnej.
Mimo że 66% Polaków chce by na stałe obowiązywał czas zimowy, i nawet Unia Europejska próbowała tak ustalić, bo oszczędności prądu z tego powodu są znikome ,a straty głównie zdrowotne np. podatność na zawał, znacznie większe w tym roku czas jeszcze nie zostaje zmieniony.
Już w 2019 roku przegłosowano w Parlamencie Europejskim – stosunkiem głosów 410 „za” do 192 „przeciw”, przy 51 „wstrzymujących się od głosu” – stosowną zmianę prawa.
Wynika z niej, że państwa UE, które zdecydują się na zachowanie czasu letniego, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku.
Te, które wolą utrzymać swój standardowy (zimowy) czas, mogą przestawić zegary w ostatnią niedzielę października 2021 roku. Mimo to dotychczas UE nie udało się w tej sprawie ustalić wspólnego stanowiska.
Większość, bo aż 84 % mieszkańców UE, chce, by pozostał na stałe czas letni. Według zapowiedzi Polska miałaby w nim pozostać więc możliwe, że teraz to ostatnia zmiana czasu. Tym bardziej że apelują o to posłowie z komisji transportu UE.